Veřejné čtení jmen obětí holocaustu pořádala 2. května před Spolkovým domem při příležitosti Dne holocaustu a hrdinství Městská knihovna Kutná Hora.
„Jom ha-šoa ve ha-gvura je hebrejsky název Dne holocaustu a hrdinství, který v Izraeli od roku 1951 rozeznívá na dvě minuty sirény, zastaví se doprava, práce a život. Je připomínkou obětí, z nichž většina přestala doufat v lidskost a humanitu svých spoluobčanů a sousedů až tváří v tvář plynovým komorám. Připomíná také hrdinství vítězů varšavského ghetta, kteří se dokázali vzepřít svým věznitelům a vzdorovat jejich přesile s vědomím jisté porážky. Připomíná hrdinství mnoha jiných, kteří se odhodlali ke vzpouře ať ozbrojené, nebo pasivním odporem, nebo sabotáží. Připomíná hrdinství matek, které neopustily své děti na cestě na smrt, připomíná statečnost rodičů, kteří poslali své děti do bezpečí. Připomíná také hrdinství těch, kteří se přes hrozící tvrdý postih odhodlali pomoci a pomáhat ukrývat pronásledované, organizovat pro ně cestu do bezpečí a shánět další pomoc,“ zaznělo v úvodních slovech Lenky Frankovicové z Městské knihovny Kutná Hora. Čtení jmen lidí, kteří byli ponižováni, pronásledováni a zavražděni jen proto, že se narodili se špatným rodokmenem, bylo připomínkou i poselstvím…
„Jsem rád, že Institut terezínské iniciativy získal v Městské knihovně Kutná Hora stabilního partnera, díky kterému se tato akce může konat,“ řekl Marek Lauermann, místopředseda správní rady Institutu terezínské iniciativy, který se před deseti lety zasloužil o vybudování pomníku kutnohorským obětem holocaustu před bývalou synagogou ve Smíškově ulici. Připomenul také Kameny zmizelých, tzv. Stolpersteine, které jsou symbolickým návratem zavražděných kutnohorských Židů do místa, kde žili.
Maraton čtení jmen obětí holocaustu zahájil místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr. Do čtení jmen zavražděných mužů, žen a dětí se zapojili i studenti a veřejnost. Z představy, že za každým jménem se skrývá jeden lidský osud, zmařený lidský život, mrazí.
„Inspirujme se v hrdinství všech, kteří dokázali vystoupit ze své komfortní zóny a i s vědomím nejistého výsledku se odhodlali zastat slabších, pomoci ohroženým ozvat se proti hlasu většiny. Společně s úctou k památce obětí je to jediná cesta k tomu, abychom zabránili dalšímu šíření nenávisti a propuknutí bezpráví v naší současné i budoucí společnosti,“ dodala Lenka Frankovicová.
Kutnohorská knihovna doplnila vzpomínkovou akci procházkou po stopách kutnohorských Židů a prohlídkou bývalé židovské synagogy ve Smíškově ulici.
Monika Pravdová