Kutná Hora hostila setkání zřizovatelů škol, tématem byly rovné příležitosti ve vzdělávání

Podpora žáků se sociálním znevýhodněním, rovné příležitosti ve vzdělávání a sdílení zkušeností s desegregací byly hlavními tématy setkání zřizovatelů škol, které se konalo v pondělí 2. června v Kutné Hoře. Město pod Barborou se stalo hostitelem tohoto setkání na žádost Národního pedagogického institutu ČR. Setkání přilákalo zástupce z řady měst včetně Prahy 3, Brna – sever, Olomouce, Berouna, Heřmanova Městce a Jaroměře, stejně jako odborníky ze společnosti PAQ Research.

Za město Kutná Hora se aktivně zapojili starosta Lukáš Seifert, odborní pracovníci z oblasti školství a sociálních služeb, zástupci Místního akčního plánu a Eduzměny Kutnohorsko a ředitelka ZŠ Kamenná stezka Andrea Melechová Ruthová.

Starosta Kutné Hory představil síť kutnohorských mateřských a základních škol a hlavní specifika kutnohorského předškolního a základního vzdělávání.

Dopolední část programu v Rytířském sále Vlašského dvora se soustředila na nástroje podpory ze strany zřizovatele. Představeno bylo například zapojení klinických logopedů v mateřských školách, pilotní sociální fond pro žáky základních škol, podpora sportovních aktivit u sociálně znevýhodněných dětí či zapojení do projektu ČŠI Aktivní škola. Prostor byl věnován společným výzvám, jako je rovnoměrné rozložení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků cizinců do jednotlivých škol, řízení spádovosti a kapacit škol, systémové ukotvení sociálních koordinátorů a sociálních pedagogů v místě, novela školského zákona a mnoho dalšího.

Odpolední část programu v aule základní školy se navíc věnovala podrobněji programu Začít spolu, podpoře školního poradenského pracoviště a budoucímu celorepublikovému ukotvení týmů duševního zdraví pod střediska výchovné péče. I Kutná Hora nasbírala díky diskuzi s odborníky z jiných měst inspiraci a příklady dobré praxe nejen v podpůrných zřizovatelských nástrojích.

Lucie Francová, vedoucí oddělení školství a kultury

Zavřít menu