Půl roku práce přineslo své ovoce! 13. října úspěšně vypustili žáci ZŠ TGM Kutná Hora stratosférickou sondu do vesmíru. Stalo se tak díky jejich zapojení do projektu Dotkni se vesmíru podporující moderní metody ve vzdělávání tzv. STEAM (Science, Technology, Engineeering, Arts, Math) a podpory organizace Eduzměna, která projekt z velké části financovala.
Žáci sedmého ročníku společně se čtvrťáky zkoumali vesmír z různých pohledů. Jejich hlavním úkolem bylo připravit sondu k vypuštění z pražského Hydrometeorologického ústavu. Museli využívat řady postupů, především programovat a konstruovat.
Ve čtvrtek 13. října byla sonda po technické kontrole a po připevnění nosného balónu napuštěného héliem skutečně vypuštěna do vesmíru. Následně se děti podle GPS souřadnic vydaly na její „lovení“. Sonda se po určité době strávené ve vesmíru vrátila zpátky na zem a i díky zapojení řady rodičů se ji podařilo najít. Místem dopadu se stal lesní porost za vesničkou Bořetice na Vysočině, kam se musela celá výprava z Prahy urychleně přesunout. Velké nadšení z nálezu sondy vystřídala euforie z vytěžených dat – žákům se podařilo natočit zakřivení Země a dokonce i Měsíce. Ano, toto vše i přes řadu technických problémů zvládli žáci kutnohorské základní školy!
Ani tímto obrovským úspěchem projekt pro žáky nekončí – musí zpracovat naměřená dat, fotky a videa. V sondě se ukrýval i jeden biologický experiment a pasažér. Jednalo se o maskota týmu – mývala Rocketa tzv. Strážce vesmíru ze známého seriálu, v pořádku se ze své výpravy do vesmíru vrátil. Taktéž i rostlinky z akvária, které žáci před vypuštění prozkoumali pod mikroskopem a nadále budou pozorovat vliv nízké teploty (cca -55°C) na jejich buněčnou strukturu. Měřící čidla zase do budoucna poslouží jako malá meteorologická stanice.
„Byl to úžasný den a mám velkou radost, že se dětem i přes řadu technických problémů, sondu podařilo vypustit a následně ji najít. Čeká je ještě hodně práce, ale i tak jsou nadšené z toho, co společnými silami dokázaly. V praxi si mimo jiné ověřily, že úspěch není zadarmo a že pokud chtějí něčeho dosáhnout, musí vzájemně spolupracovat a důvěřovat si,“ řekla Kutnohorským listů Jana Červená, která projekt koordinovala.
Projekt lze sledovat na FB Masaryčka letí do vesmíru nebo webu školy.
Za týmy Mgr. Jana Červená a Mgr. Petra Formáčková