„Po cestách pěšky nebo na kole, přes Labe přívozem do Veletova“ byl podtitul jubilejního desátého ročníku turistického pochodu a cyklovýletu s názvem „Jarní putování se sv. Jakubem“, který se konal 7. června. Součástí akce bylo již třetí setkání předplatitelů a příznivců časopisu NaCestu s jeho redakcí. Závěr patřil koncertu folk-rockové kapely SkLenka.
O doprovodný program pro turisty se postarali spolupořadatelé Starokolínský okrašlovací spolek, Komunitní centrum Starý Kolín, Římskokatolická farnost Kolín, Blanka Licková, Námořní muzeum ve Veletově, spolek Veletovská zátoka a zastupitel obce Veletov Stanislav Moravec. Překvapením pro „skalní“ poutníky byla razítka s novými motivy, která navrhli studenti Střední průmyslové školy v Kutné Hoře s Eliškou Nuhlíčkovou.
Start všech tras v délce od 8 do 20 kilometrů byl v kulturním domě v Hlízově. Pochod pokračoval do Starého Kolína, kde si turisté prohlédli výstavu obrazů místní rodačky Jaroslavy Antošové v zrekonstruovaném obecním domě. O komentovanou prohlídku kostela sv. Ondřeje a opravených kapliček se postarala Blanka Licková. Starokolínský okrašlovací spolek připravil výklad a občerstvení ve Vorařské hospodě. Jedná se o nejstarší hospodu na českém venkově. Poutníci byli svědky historického momentu, kdy sochař tesal z pískovce znak Starého Kolína, který bude umístěn přímo na této hospodě.
Novinkou pochodu byla plavba přívozem přes Labe ze Starého Kolína do Veletova, o kterou se postaral spolek Veletovská zátoka. Ve Veletově byl pro poutníky mimořádně otevřen kostel Zvěstování Panny Marie s výkladem Stanislava Moravce. Největším tahákem ovšem bylo veletovské Námořní muzeum, jediné námořní muzeum v Česku a možná i ve střední Evropě. S bohatou historií Československé námořní plavby seznámil návštěvníky jeho zakladatel Martin Bednář.
Cíl putování byl v areálu hlízovského pivovaru Holanďan, kde čekala na turisty beseda s Pavlem Kamenářem, který v roce 2024 putoval Svatojakubskou cestou Španělskem posledních 500 kilometrů do Santiaga de Compostela. Děti potěšila výtvarná dílnička Lady Lisé. Akci završila beseda s redaktory a redaktorkami časopisu NaCestu a koncert kapely SkLenka.
Poděkování za organizování Jarního putování patří především Jitce a Jiřímu Šimkovým, kteří akci vymýšlejí a organizují. Dále všem obětavým lidičkám, kteří se podílejí na jejím zdárném průběhu. Zvláštní poděkování patří městu Kutná Hora za finanční podporu, Střední průmyslové škole v Kutné Hoře a Stanislavu Moravcovi. A hlavně poutníkům, bez kterých by Jarní putování nebylo možné. A sladká tečka na závěr. Ochutnejme, alespoň virtuálně, jahodový dort, který byl upečen k desátému výročí Jarního putování se svatým Jakubem!
Text, foto a videa Vladimír Havlíček
Videa: