Osadní výbor Neškaredice
Rok 2019 byl pro Osadní výbor a občany Neškaredic ve znamení budování kanalizace, která by měla do budoucna přispět ke zlepšení životního prostředí a i kvality života místních občanů. Bohužel ne vše probíhalo tak hladce, jak by si člověk představoval. Brzy po zahájení prací se zde projevil problém při chybném zpracování projektu samotné akce. Chyběla informovanost o provedení celého projektu a dodnes není jasné, jak bude dořešeno individuální připojení na kanalizaci. Současný stav je takový, že zhotovitel z Neškaredic zmizel a zůstala po jeho práci spousta nedodělků. Když na to Osadní výbor poukázal, bylo nám řečeno, že je na vše dost času a vše se stihne. Taková zpětná vazba ze strany města se nemůže líbit nám a potažmo občanům. Občany prostě zajímá, proč se nemůžou již několik měsíců bezpečně dostat na autobusovou zastávku. A osadní výbor, když na toto poukáže, tak odpověď či informace, jak bude řešeno dále ze strany města, téměř žádná. Kde nefunguje správně vzájemná komunikace, nemůže fungovat ani spolupráce. Po jednání OsV s městem se nám podařilo nastartovat jednání o vykoupení pozemků pro občany, které bylo léta na mrtvém bodě. Což bereme jako pozitivní krok k vyřešení jejich problémů s pozemky a možnosti jejich napojení na kanalizaci. A také doufáme, že se dočkáme vyřešení jedné načerno vybudované komunikace převážně na soukromých pozemcích ještě z dob předrevolučních, kdy vše bylo všech. Po zdlouhavém jednání se nám podařilo pro občany zajistit výstavbu světelného bodu, který mimo to, že zlepší veřejné osvětlení bude mít i tu výhodu, že z vybudované zásuvky na jeho sloupu bude možné zajistit instalaci vánočního osvětlení stromu. S významným soukromým vlastníkem pozemků a objektů v Neškaredicích firmou Carpias bylo zahájeno jednání o provedení úprav v prostoru zvonice, kde bylo vyzváno město ke spolupráci. Nelze zde nezmínit ani starost o sekání zeleně, kterou má na starost pan Hnilička člen OsV a také jeho přínos při výstavbě nové hasičské zbrojnice. Výhled pro rok 2020 je takový, že chceme, aby se dotáhl projekt kanalizace do úspěšného konce. A dále? V Neškaredících chybí chodníky, bezpečné přechody, s MHD se na nás nemyslelo. Takže práce bude dost.
Jan Balham, předseda OsV Neškarecice
Osadní výbor Kaňk
V roce 2019 se OsV sešel 8 krát. Ve své práci navázal plynule na témata řešená v minulém období. Témata během roku narůstala až na několik desítek. OsV se snažil řešit jak drobnější požadavky týkající se např. dětského hřiště, informovanosti občanů o analýze rizik, úklidu v okolí haldy k Libenicím, odstranění náletů z profilu chodníku u silnice či vrácení demontovaného odpadkového koše k Mozaice. Dále zjišťoval informace týkající se např. obchodu v bývalé radnici, MHD, výstavby okružní křižovatky na Skalce nebo pokračování výstavby cyklostezky směrem ke Kauflandu.
Několik témat však bylo zcela zásadních, částečně se spolu prolínala:
1) Rekonstrukce komunikací a petice za „Rekonstrukci komunikací a chodníků na Kaňku“. Vzhledem k tomu, že v r. 2019 nebylo pokračováno v rekonstrukci komunikací zahájené v minulých letech, požadoval OsV opakovaně a téměř vždy marně informace o dosud zpracované projektové dokumentaci na komunikace, o přípravě dalších projektů, o stavebních povoleních a o důvodech, proč nebylo v rekonstrukci pokračováno….. Informace, které OsV dostával, byly zpravidla neúplné a zprostředkované. Odbor investic s OsV nekomunikuje, občas předal stručnou informaci po urgencích.
Na popud občanů byla sepsána petice za „Rekonstrukci komunikací a chodníků“. Její příprava byla zahájena v únoru a ve všech zápisech z jednání OsV se informace o petici objevovaly. Petice vč. podpisových archů byla předána panu starostovi 10.9.2019. Podpořilo jí celkem 688 osob, z toho 499 obyvatel Kaňku, což činí probližně 77 % obyvatel Kaňku starších 18 let. Téměř současně s odevzdáním petice schválila Rada města výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace na čtyři cesty bez zpevněného povrchu. Tyto komunikace vybral odbor investic po urgencích OsV v červnu. Na komunikace vybrané OsV nebyl brán zřetel, i když je o nich v důvodové zprávě k usnesení zmínka. Ve vyjádření pana starosty k petici byly částečně zodpovězeny a na pravou míru uvedeny informace ke komunikacím, které OsV od odboru investic požadoval marně.
2) Kamionová doprava. Protože je Kaňk poddolované území, snažil se OsV od ledna o omezení počtu tranzitních průjezdů kamionů přes Kaňk. Při snaze o řešení získal OsV relativně dost informací týkajících se starých důlních děl nebo okružní křižovatky Na Pašince. OsV pravidelně sleduje a vyhodnocuje počty všech vozidel projíždějících přes Kaňk. Omezením počtu kamionů se zabývala i dopravní komise, která požadavek zamítla. Posouzení instalace úsekového měření rychlosti je v nedohlednu. Od dubna požaduje OsV měření hluku a vibrací u vybraných nemovitostí v blízkosti silnice. Nyní v listopadu se snad dočkáme alespoň měření hluku u dvou nemovitostí. Další postup závisí na výsledcích měření. Jsme si vědomi, že veškerá argumentace je marná. Omezení počtu kamionů přes Kaňk není záležitost technická, ale spíše politická. Problém s počtem kamionů by se přesunul z Kaňku do Malína.
3) Chodník k Lorci. V únoru navrhl OsV pokácení hrušňové aleje podél chodníku. Návrh byl zamítnut Národním památkovým ústavem, jedná se historickou a cennou alej. I přes jejich doporučení na údržbu aleje město tyto práce odmítalo, jedná se o pozemky v nájmu nebo jiného vlastníka než města. OsV opakovaně město o údržbu aleje žádal a nyní jsou nálety odstraněny. Práce provedly TS, 1/3 nákladů uhradí Římskokatolická farnost Sedlec, zbylé náklady uhradí město.
4) Cyklostezka Kaňk – Sedlec. Dotazy OsV na pokračování výstavby cyklostezky jsou rovněž dlouhodobé, ale majetkové oddělení reaguje a předává informace o pokračující směně pozemků. Protože již byla cyklostezka využívána, požadoval OsV posekání a údržbu jejího okolí. Při dotazech na údržbu okolí cyklostezky dostával OsV informace, že cyklostezka není zkolaudovaná, proto není možno okolí cyklostezky posekat. Doklad o kolaudaci obdržel OsV opět zprostředkovaně. Okolí cyklostezky bylo posekáno 11.10.2019. OsV se však nemíní smířit s absencí přechodu z konce chodníku na Kaňku na počátek cyklostezky. Místo pro přecházení není nijak zvýrazněno, řidiči ho nerespektují a vznikají nebezpečné situace.
5) Únik odpadních vod z čerpací stanice u kostela. Dochází k němu vždy po silnějších deštích. Dle vyjádření odpovědného pracovníka VHS je tento stav způsoben neoprávněným a nepovoleným napojením dešťových svodů některých nemovitostí na splaškovou kanalizaci. Odpadní voda zaplavovala pozemek sousední nemovitosti a veřejně přístupné prostranství vč. okolí další nemovitosti. Dle názoru OsV hrozí možnost nákazy infekčními chorobami, obyvatelé jsou obtěžováni zápachem. Podnět k řešení byl na technické oddělení MěÚ předán 17.6.2019 s následným požadavkem o zajištění vyjádření RŽP, KHS a VHS. Ze strany Města byl pouze koncem září vybudován „dešťový žlab“, který zamezí vniknutí odpadní vody na pozemek sousední nemovitosti. Toto opatření však neřeší hlavní problém, kterým je únik odpadních vod. OsV proto samostatně podal v polovině října podnět k řešení na RŽP, KHS a stavebnímu úřadu. Jednotlivé odbory a úřady již situaci řeší.
Víme, že ne všechna uvedená zásadní témata budou vyřešena do konce letošního roku, plynule přejdou do roku příštího a některá z nich budou řešena několik let. Zcela jistě bude pro OsV opět hlavním tématem rekonstrukce komunikací a chodníků. Nevzdáme ani snahu o omezení kamiónové dopravy, pokračování cyklostezky Kaňk – Sedlec s důrazem na bezpečnost jejich uživatelů a pravidelnou údržbu historické hrušňové aleje. Znovu se vrátíme k problematice pojmenování ulic na Kaňku. Především se však chceme zabývat podněty místních obyvatel. Ze zkušeností letošního roku víme, že témat a podnětů budou opět desítky.
Samotný OsV, ať bude pracovat sebelépe a s maximálním nasazením, nezmůže nic. OsV může na MěÚ dávat připomínky, podněty a žádosti. Ale bez podpory, spolupráce a především ochotě vedoucích jednotlivých odborů MěÚ a konkrétních pracovníků těchto odborů je veškerá snaha OsV marná. Záleží vždy na jednotlivých pracovnících, zda mají snahu a ochotu spolupracovat a především náměty řešit. OsV Kaňk má za minulý rok zkušenosti se spoluprácí pozitivní, ale i negativní.
Max Kubát, předseda OsV Kaňk
Osadní výbor Perštejnec
Činnost našeho OV byla letos ovlivněna dvěma zásadními akcemi: Výstavbou vodovodu a kanalizace, u které se ještě čeká na kolaudaci hlavních řadů. Prováděním opravy tzv. hasičárny, kterou máme propůjčenou MÚ k naší činnosti. Musím zde i poděkovat jak MÚ Kutná Hora, že jsme se dočkali opravy, se kterou jsme velmi spokojeni, tak i konkrétně panu starostovi Viktorovi za doplnění stavby pergolou a paní místostarostce Doušové za opatření stolů a židlí. Dále je potřeba poděkovat i účastníkům brigád na vnitřním i venkovním úklidu a těm, kteří pomohli s dovezením nábytku a jeho instalací, včetně konzolí a ušití ubrusů a záclon. Bylo zde odpracováno cca 85 hodin dobrovolné práce. Od tradičních akcí, jako byla „Sešlost po Novém roce“, únorový „Masopust“ a „Ukliďme Česko“ navážeme nyní strojením stromku a výzdobou hasičárny a poté po-„Mikulášským posezením“ s hudbou.
To, co bychom zde ještě potřebovali vyřešit, jsou hlavně pokračující úkoly z loňského roku:
- hlavním přáním je, aby byly již zkolaudovány hlavní řady vodovodu a kanalizace
- posílení MHD – přidání aspoň 3 dalších spojů do KH a zpět
- zavedení 30km/hod. omezení rychlosti, kdy s argumenty proti nesouhlasíme
- aby, pokud se bude rekonstruovat most přes Křenovku, proběhla i stavba lávky pro pěší, jak nám bylo dříve řečeno
Další připomínky od obyvatel, které máme tzv. „na papíru“ se budou řešit průběžně na dalších schůzích OV.
Václav Ladýř, předseda OsV Perštejnec
Osadní výbor Šipší
Osadní výbor (OV) byl zřízen 13.3.2019. Jsem rád, že máme tým aktivních lidí se zájmem o patrně nejlidnatější městskou část.
Co se podařilo? Velký posun nastal v komunikaci. Informace proudí nejen po sociálních sítích, ale i díky centrálnímu emailu. Zápisy jednání najdete na stránkách města. Jeden z hlavních úkolu OV je soustředit podněty občanu. Zapojili jsme se do řešení dopravního generelu, osvětlení, deratizace, omezení sekání, či drobných oprav. Podařilo se zajistit výměnu laviček. Pozornost jsme věnovali bezpečnosti na dětských hřištích. Konec roku je spojený se sázením stromů a adventem na Šipší. A příležitost? Nejpalčivější problém je parkování. OV doporučil přeměnit bývalou družinu Studentů na zelenou parkovací plochu. Budeme rádi, když budou politici naslouchat této potřebě. Závěrem děkuji všem obyvatelům, kteří s námi spolupracují a také za pomoc zaměstnancům města. Sledovat nás můžete na Facebooku ,,Osadní výbor Šipší“. Přeji Vám vše dobré do roku 2020.
Martin Suchánek, předseda Osadního výboru Šipší
Osadní výbor Vrchlice–Žižkov
OsV se snažil v roce 2019 reagovat na potřeby obyvatel lokalit Vrchlice a Žižkova. Dlouhodobým tématem je realizace hřiště v prostoru Čížkovy skály. Již několik let se snažili členové výboru tento záměr prosadit, je připravena i projektová dokumentace. Z posledního jednání vyplynulo, že celá oblast bude řešena po jednotlivých etapách a nejprve by mělo být vybudováno dětské hřiště spolu s místem pro tzv. letní setkávání a relaxaci. Záležitost byla opět oživena díky petici občanů, kteří si hřiště přejí. Další potřebou obyvatel této lokality bylo zavedení místní autobusové dopravy do oblasti. To se podařilo na podzim 2019, autobus zatím končí u zastávky Na Vrchlici. Od února 2020 bude znovu obnovena zastávka V Cihelně. Dalším realizovaným návrhem je zjednosměrnění ulice Fučíkova. Zatím se nedaří řešit parkování autobusů a automobilů v lokalitě Žižkova. Týká se to především návštěvníků chrámu sv. Barbory. Realizována byla úspěšná akce a tou byl již devátý ročník adventního setkání spojený s koncertem v kostele Nejsvětější Trojice. V současné době do OsV přibyli tři noví členové a na pozici předsedy rezignoval z důvodu pracovního vytížení pan Karel Žáček. Děkujeme mu za práci na pozici předsedy. V roce 2020 přejeme obyvatelům obou lokalit pevné zdraví a vše dobré.
Dana Vepřková, členka Osadního výboru Vrchlice–Žižkov
Osadní výbor Hlouška
Osadní výbor Hlouška se v současné době skládá z jedenácti členů, kteří se aktivně podílejí na tom, aby se už konečně vedení města zabývalo nejpalčivějšími problémy (parkování, charita, chodníky, osvětlení) této části města, kde žije třetina obyvatel Kutné Hory. Co se nám podařilo a na co se zaměříme? Po jarních kontrolních pochůzkách jsme zařídili opravy chodníků a děr v silnicích a nově vydlážděný chodník pod divadlem. Do rozpočtu pro rok 2020 se nám podařilo zpět dostat „ztracených“ 400 tisíc korun na projektovou dokumentaci k revitalizaci sídliště. Podílíme se na tvorbě nového dopravního generelu, řešení parkování, zeleně a komunikací a výsadby nových stromů. Vytvořili jsme stránky hlouska.kutnahora.cz a sledovat nás můžete i na Facebooku. V roce 2020 bychom rádi uspořádali dětský den s občerstvením a dárky. Hlavním naším cílem je dosažení přemístění charity a obnovení mateřské školky, bohužel je nám to zatím jen slibováno. Věříme, že pod tlaky koaličních dohod město nedá přednost nepřizpůsobivým před slušnými občany Hloušky.
Ing. Kateřina Daczická, předsedkyně Osadního výboru Hlouška
Osadní výboru Třešňovka – Horní Hlouška
S trochou nadsázky lze říci, že naším nejzásadnějším „úspěchem“ v tomto roce byl samotný vznik. V této části města v minulosti OsV neexistoval. Nový OsV Hlouška byl záhy po svém vzniku z důvodu odlišných zájmů obyvatel sídliště a rodinných domů v květnu rozdělen a my jsme se mohli pustit do práce. I nás trápí stav veřejného prostoru: zanedbané komunikace, čistota, odpady apod. Proto jsme si jako základní cíl vytýčili lepší komunikaci se zástupci a úředníky města. Bylo milým překvapením, když se ukázalo, že efektivní spolupráce je možná. Podařilo se nám tak zařídit opravy několika ulic, zvýšení počtu kontejnerů na tříděný odpad, změnu plánované autobusové dopravy v oblasti Třešnovka. Osobně mám však největší radost z akce „Seifertovy sady“, kdy obyvatelé naší MČ přiložili ruku k dílu a společně jsme zvýšili bezpečnost dětí a zútulnili veřejný park novou výsadbu. Kromě pracovní části akce pomohla i seznámení „sousedů“. Velmi rád bych i touto cestou poděkoval všem, kteří se zapojili, i těm, kteří se v parku chovají slušně a odvedenou práci nepoškozují.
Martin Běhounek, předseda OsV Třešňovka
Osloveny byly všechny osadní výbory Poličany a Malín. Osadní výbor Malín využije příležitost k bilanci uplynulého roku v únorovém vydání Kutnohorských listů. Ustavující zasedání osadního výboru Vnitřní město se uskuteční 7. ledna od 17 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora.