UNESCO spojuje je název celoročního programu oslav 30. výročí zápisu Kutné Hory na Seznam světového dědictví UNESCO, které byly v lednu zahájeny. Kutná Hora byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO 9. prosince 1995. Bohatý program má připomenout tento historický milník a také posílit spolupráci mezi místními institucemi, památkovými objekty a sousedními regiony.
A na co se v dubnu můžete mimo jiné těšit?
35. ročník Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles představí 5. dubna od 17 hodin v refektáři GASK to nejlepší z neprofesionální hudební scény v ČR.
Gladiator race se uskuteční v několika sportovních kategoriích 5. a 6. dubna. V Kutné Hoře poměří své síly již známí borci, zapojit se může i široká veřejnost. Překážkový závod nabídne i speciální kategorii Kunohorák/Kutnohoračka. Více na gladiatorrace.cz/ocr/kutna-hora, kde je možné zaregistrovat se do závodu.
Výstavu obrazů s výjevy z misijního života sv. Františka Xaverského od barokního malíře Ignáce Viktorina Raaba bude hostit kostel sv. Jana Nepomuckého od 8. dubna do 1. června. Plátna byla původně určena k výzdobě stěn chodeb kutnohorské jezuitské koleje a líčí cestu jezuitského misionáře do Indie a jeho apoštolské působení ve východní Asii. Vypráví příběh o zázracích, které František na své pouti vykonal.
Kutnohorští ochotníci uvedou při příležitosti oslav 30 let od zápisu města na Seznam UNESCO v Městském Tylově divadle Tvrdohlavou ženu, hru Josefa Kajetána Tyla, jednoho z nejvýznamnějších kutnohorských rodáků. Ochotnický spolek Tyl Kutná Hora nastudoval Tylovu Tvrdohlavou ženu od svého založení v roce 1843 celkem čtyřikrát, a to v letech 1953, 1975, 1976 a 2013. Tylova Tvrdohlavá žena patří do zlatého fondu české divadelní tvorby druhé poloviny 19. století.
Kutná Hora – město očarované stříbrem je název celoroční výstavy pořádané Nadací Kutná Hora – památka UNESCO a městem Kutná Hora v Dačického domě. Vernisáž výstavy se uskuteční 24. dubna od 16 hodin.
Na přípravách a organizaci se podílí město Kutná Hora společně s ŘKF – arciděkanstvím Kutná Hora, ŘKF Kutná Hora – Sedlec, Nadací Kutná Hora – památka UNESCO, GASK, Českým muzeem stříbra, Turistickou oblastí Kutnohorsko a Kolínsko. A také příspěvkové organizace města Kutná Hora: Galerie Felixe Jeneweina, Knihovna Kutná Hora, Městské Tylovo divadlo, Průvodcovská služba Kutná Hora. Do příprav se také zapojily Základní umělecká škola Kutná Hora, přidružené školy UNESCO ZŠ Žižkov a Církevní gymnázium v Kutné Hoře a rovněž mateřské, základní a střední školy v Kutné Hoře. Významnou podporu poskytly Ministerstvo kultury ČR a Středočeský kraj.
Více na webu unesco.kutnahora.cz.
red