Již po dvaadvacáté otevře královské horní město Kutná Hora symbolicky své brány všem, kdo zatouží vrátit se do středověku. Jako divák, či jako přímý aktér, máte možnost zatoulat se o celých šest století po pomyslné časové křivce zpět do historie slavného stříbrného města. ………………………………………………………………
Na dva dny, sobotu 22. a neděli 23. června se můžete ocitnout přímo uprostřed událostí, osudů a příběhů Zemí Koruny české v roce 1413. V těchto dnech se totiž bude konat další ročník tradiční historické slavnosti Královské stříbření Kutné Hory.
Středověké centrum města, gotické uličky a zákoutí, ale především velký improvizovaný programový prostor s královskou tribunou a kolbištěm v parku pod Vlašským dvorem se zaplní zářivě barevnými gotickými praporci a stovkami lidí v kostýmech doby lucemburské. Celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře opět ožije fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého krále Václava IV. a jeho manželky Žofie Bavorské s jejich dvorem.
Jako v letech minulých, tak i letos, chystají bohatí a hrdí Horníci, měšťané Hor Kutných, pro krále velkolepé uvítání, pohoštění i program. Pracovní rytmus ve stříbrných dolech i v královské mincovně se jakoby na dva dny zastaví a utichne. Nahradí jej slavnostní ruch přítomnosti krále Václava, který byl Horníkům vždy velmi nakloněn a obdařil havíře i mincíře i jejich město za věrnost mnohými výsadami. Již tradičně přijme král holdy a dary a otevře symbolicky výroční trh. Většinu času svého pobytu na Horách Kutných však bude král věnovat tak, jak je ( až příliš často) jeho zvykem, radovánkám a zábavě. Chce také s Horníky oslavit i výjimečné výročí, padesát let, které právě 15.června uplynuly od jeho korunovace českým králem. Vyhlašuje proto zákaz sporů, náboženských diskusí a hádek, ruší dokonce tradiční královské soudy. Slavnostní náladu si nechce kazit žádnými spory. Medovina, pivo i víno potečou proudem, rozličné vůně rožněných masových lahůdek lákavě zašimrají v nose, kapely budou hrát a vyzývat k tanci dvorskému i lidovému. Rytíři k pobavení krále i lidu obecného porovnají své dovednosti v bujarých bojových hrátkách a to pěšmo i v sedle koní. Kouzelník Žito a jeho herecká kumpanie rozesměje krále, urozené panstvo i lid obecný. O sobotním pozdním večeru se rozhoří svatojanské ohně dvorské slavnosti, v níž se utkají rytíři o čest čtyř rytířských symbolů. Čeká nás nejen ruch dvorské zábavy, nýbrž i lidové bujaré veselí hornického města. Všeobecný halas se utiší jen v neděli dopoledne. V ten čas se již tradičně otevře hlavní portál chrámu sv. Panny Barbory, patronky všech havířů. Klenbou katedrály se rozezní slavnostní fanfáry s duněním tympán. Tak vždy vítají Horníci svého oblíbeného krále s královnou a jejich dvořanstvo ve svém vlastním chrámu. Všichni, šlechta, kutnohorský patriciát i obecný lid horský se zde setkají při slavné „Stříbrné mši“.
A než-li král opustí své město stříbra ověnčí královna zlatým věncem vítěze velkého korunovačního rytířského turnaje. Všechno to dění a barvité hemžení, které je každoročně vždy novou a neopakovatelnou premiérou několika stovek aktérů z celé republiky, a které celé připravuje úzký kroužek obětavců, Vás chce nejen pobavit, ale i nenásilnou a přitažlivou formou poučit o zajímavé historii hornického města a jeho tradicích.
Kompletní program 22. ročníku Královského stříbření Kutné Hory.
(tz)
.