Školka v zahradě v Pobřežní ulici zve veřejnost na workshop Jana Šarapatky, ředitele Ekocentra Loutí. Tématem bude výstavba kompostéru z dřevěných palet a poradenství v oblasti zpracování bioodpadu a využití kompostu v zahradě.
I v novém školním roce pokračuje kutnohorská Školka v zahradě s budováním přírodní zahrady. Projekt umožní oživit zahradu školky tak, aby sloužila jako přírodní učebna i místo setkávání. Pomoci rodičů a přidružené komunity byly založeny pěstitelské a květinové záhony a vysazeny keře. V úterý 10. října odpoledne pedagogové i rodiče dětí ze školky pod vedením Jana Šarapatky, ředitele Ekocentra Loutí, vybudují v zahradě školky kompostér z dřevěných palet.
„Stavba kompostéru bude doplněna výkladem o tom, jak kompost založit a jak se o něj nadále starat. Dozvíme se, co do kompostu patří a co rozhodně ne,“ zve na workshop i širokou veřejnost Lucie Sádlová, ředitelka Školky v zahradě.
Zahrada školky je místem pro hru i vzdělávání. Děti v ní tráví každý den několik hodin. Pomáhají o zahradu pečovat, znají v ní každý koutek i rostlinu. Učí se rostliny sázet, sklízet i zpracovat. Nyní budou moct pozorovat, jak se zbytky rostlin přemění v kompost, který bude nadále využit jako hnojivo ke stromům i květinám. A přirozeně se tak naučí, že bioodpad je cenná surovina, která by neměla končit v popelnici.
Projekt Přírodní zahrada Školky v zahradě vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.
tz, red