Obrazem: Letní integrovaný tábor o.s. Cesta životem bez bariér u Zbožňova

Letní tábor na louce u rybníka Zbožňov pořádá občanské sdružení Cesta životem bez bariér společně se Stanislavou Hrstkovou již podruhé. S pořádáním táborů už mají ovšem dlouholeté zkušenosti, začínali v roce 2002, tehdy ještě pod patroncí SDH Krchleby. Na louce u rybníka tráví letos část prázdnin čtyřicet dětí.

Petra Hnátová, zakladatelka o.s. Cesta Životem bez bariér, pořádala první letní tábor spolu s kamarádkami pod SDH Krchleby už v roce 2002. O tři roky později na něj vzala i syna Lukáše, který je od narození upoután na invalidní vozík. Jeho první  pobyt na táboře byl velkým přínosem nejen pro něj, ale i pro zdravé děti a dospělé vedoucí. Lukáš získal mezi dětmi rychle kamarády, kterým vůbec nevadilo, že nemůže chodit. Samy se zcela přirozenou formou naučily nabídnout mu pomoc, pokud ji potřebuje nebo o ni sám požádá. Jeho nadšení bylo impulzem pro integrace více dětí na vozíku a tahle myšlenka žije tedy už sedm let. Tábor je pro integraci dětí s handicapem ideální možnost, jak prožít  čas v přírodě, kam se jinak nemají moc dostat. Pobyt mezi vrstevníky jim umožní stát se součástí dětského kolektivu. Jsou bez rodičů, učí se samostatnosti a komunikaci, herním pravidlům a fair play. Při společných hrách a výletech si všichni táborníci užijí spoustu legrace, nechybí výlety do okolí, koupání v nedalekém rybníku, výuka morseovky nebo diskotéka.

„Při návštěvě tábora jsme se přesvědčili, že i když funguje v poměrně skromných podmínkách, mají děti bohatý program plný zajímavých her, pohybu i přemýšlení. Neziskovou organizaci „Cesta životem bez bariér“ známe z kutnohorských akcí, jako je dobročinný ples nebo plavání pro tělesně postižené děti. Bylo velmi pěkné vidět, jak nápaditě a obětavě se vedoucí dětem věnují a jak se dětem na táboře líbí,“ nešetřil chválou kutnohorský starosta Ivo Šanc.

(jok)

.

no images were found

.