155 let mezi tradicí a inovací

155 let od svého založení slaví kutnohorská průmyslovka. Instituce se tedy oficiálně nazývá Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, mezi lidmi je to ale stále průmyslovka. A je to jméno, které má dobrý zvuk, protože škola nežije setrvačností z dlouhé tradice, ale sleduje současné trendy a drží krok s dobou. Toto výročí si připomene absolventským plesem 22. 3. 2025.

Je to jedna z nejlépe vybavených technických škol ve Středočeském kraji, i když to tak nemusí podle monumentální prvorepublikové budovy vypadat. Své vybavení prezentovala škola na dnech otevřených dveří, které jako obvykle přilákaly několik stovek návštěvníků. Není se čemu divit, škola má opravdu co nabídnout – moderní laboratoře robotiky, zabezpečovacích systémů, virtuální realitu a mnoho a mnoho dalšího. Na dnech otevřených dveří se mohli návštěvníci setkat například se zástupci automobilky Toyota, která je pro školu důležitým partnerem. Vazba mezi podnikem a školou funguje natolik dobře, že Toyota vybavila škole celou učebnu.

,,Propojení s praxí je to nejdůležitější, co můžeme žákům nabídnout,“ říká ředitel školy Ing. Josef Treml. ,,Můžeme je naučit mnoho teorie, ale pokud nebude propojená s realitou, ztrácí na významu. Máme ale velké štěstí, že jsme pro firmy perspektivní školou a spolupráci nám samy nabízejí. Dlouhodobou spolupráci máme např. s firmou Foxconn a mohli bychom jmenovat řadu dalších.“

Není se co divit, Česká republika má v porovnání se západními zeměmi stále málo vysokoškolsky vzdělaných lidí a nejvíc chybí právě absolventi technických oborů. Absolventi průmyslovky na vysokoškolské technické obory míří, nejčastěji na ČVUT Praha, VUT Brno, Univerzitu Pardubice nebo ZČU Plzeň. A neztratí se ani v praxi hned po maturitě. Škola každý rok vypustí do světa čtyři třídy absolventů oboru elektrotechnika a o profesní uplatnění se nemusejí obávat. Řada žáků má nástup do firmy domluvený už dávno před maturitou. Nejmladším zaměřením elektrotechniky, kterou škola nabízí teprve dva roky, je elektroenergetika, tedy zaměření na vysoké napětí. Vzhledem k rozvoji alternativních zdrojů energie je to obor velmi perspektivní.

I přes přijímání čtyř tříd na obor elektrotechnika má škola stále značný převis zájemců. To samé platí také pro obor informační technologie. Tady ale škola na určité problémy naráží, a to personální. ,,Najít kvalitní IT odborníky, kteří by chtěli jít učit, není úplně jednoduché. Hlavním důvodem je výše platu, který jim můžeme nabídnout. V tomto ohledu je školství proti soukromému sektoru v nevýhodě,“ nebojí se ředitel školy pojmenovat, co ho v současné době nejvíc trápí. ,,Naštěstí se nám daří odborníky přesvědčit, aby šli učit alespoň na částečný úvazek. A daří se nám třeba do výuky kroužků nebo doučování mladších žáků zapojovat také naše starší žáky.“ V tomto ohledu sleduje škola nejen technologický pokrok, ale také výukové trendy, protože tzv. vrstevnické učení (tedy učení se mezi žáky navzájem) je prokazatelně efektivní vzdělávací metodou.

,,Chceme být školou s jasnou vizí, nejen učit moderní věci, ale také je učit moderním a efektivním způsobem. Svět se rychle mění, mění se žáci a musí se měnit i způsob vyučování, pokud chceme udržet krok s dobou,“ říká Josef Treml zájemcům o studium na dnech otevřených dveří. Pokud ve vás hlodá zvědavost a chtěli byste se do školy přijít také podívat, máte možnost ve středu 15. ledna, kdy se koná poslední den otevřených dveří v tomto školním roce.

Anita Krulišová, SPŠ Kutná Hora

Zavřít menu