Chřipková epidemie zasáhla Kutnohorsko začátkem ledna, kdy bylo evidováno 1830 nemocných na 100 tisíc obyvatel (epidemiologický práh je 1 600 nemocných na 100 tisíc obyvatel). Zasaženy byly všechny věkové kategorie, nejvíce malé děti, školáci a mladí dospělí do 24 let. V 6. kalendářním týdnu počet nemocných vzrostl na 1 881 čili o 2,8 procenta. V 7. týdnu (ke dni 14. 2.) byla celková nemocnost 1 716 nemocných na 100 000 obyvatel, tedy mírný pokles o 8,8 procenta. V kutnohorské nemocnici byl v rámci prevence šíření výskytu chřipky s platností od 1. 2. 2020 do odvolání vyhlášen zákaz návštěv, vyjma stanice paliativní péče.
„Stále se však pohybujeme nad epidemickým prahem. K poklesu došlo ve všech věkových skupinách, nicméně nejvíce nemocných stále zůstává ve skupině malých dětí, školáků a mladých dospělých ve věku do 24 let,“ uvedla Zdeňka Kroupová z protiepidemického oddělení kutnohorského pracoviště Krajské hygienické stanice Stč. kraje pro okresy Kolín a Kutná Hora. Ve Středočeském kraji došlo k celkovému poklesu o – 24,1 %, nemocnost je nyní 1383 případů na 100 000 obyvatel. V rámci kraje jsem se dostali pod hranici epidemického prahu.
„Evidujeme hospitalizace související s chřipkou, nemáme hlášeno žádné úmrtí, které by mělo souvislost právě s tímto onemocněním,“ řekla Zdeňka Kroupová a připomenula hlavní zásady, které by v tomto období měli lidé dodržovat, a to dbát na zvýšenou respirační hygienu a hygienu rukou, omezit návštěvy, vyhýbat se místům, kde dochází ke shromažďování velkého počtu osob. V případě objevení se prvních příznaků onemocnění zůstat doma a tím omezit šíření infekce na okolí. Důležité je zvyšovat odolnost organismu přiměřeným aktivním odpočinkem, racionální stravou, přísunem vitamínů, zejména vitamínu C.
Monika Pravdová