V úterý 18. prosince 2012 schválilo Zastupitelstvo města rozpočet Města Kutná Hora pro rok 2013. Rozpočet, který na straně příjmů dosáhl hodnoty 347,2 mil. Kč a na straně výdajů 349,6 mil. Kč, je mírně schodkový. Schodek ve výši 2,4 mil. Kč je kryt investičním úvěrem ve výši 30,6 mil. Kč. Úvěr se Městu podařilo získat v soutěži za velmi výhodných podmínek.
Rozpočtové určení daní, není co slavit
Dle predikcí měly být příjmy Města v roce 2013 posíleny v důsledku změny „rozpočtového určení daní“ až o 20 mil. Kč v porovnání s předchozími roky. Tato očekávání však zdaleka naplněna nebudou. Město v této oblasti rozpočtu navýšilo své příjmy o cca 5 mil. Kč, avšak reálné plnění daňových výnosů vzbuzuje velkou obavu, že i tento postup byl přehnaně optimistický. Město navíc, v důsledku změny „rozpočtového určení daní“, přišlo ve schvalovaném rozpočtu o 3 mil. Kč příjmů ze souhrnného vztahu se státním rozpočtem – příspěvek na žáky a následně v průběhu roku již nezíská příspěvek od okolních obcí na dojíždějící žáky, který dosahoval výše cca 2 mil. Kč. Hodnota přínosu změny „rozpočtového určení daní“ se tak v Kutné Hoře při konzervativním přístupu blíží nule. Trend dlouhodobého poklesu zdrojů pro financování veřejných potřeb je potvrzen i rokem 2013. Dalším rizikem jsou prognózy vývoje hospodářství v celé Evropě, které hrozí dalším nenaplněním již rozpočtovaných příjmů a tím ohrožením realizace rozpočtovaných výdajů.
Potřebujeme více peněz na údržbu majetku
Provozními výdaji, které jsou rozpočtovány ve výši 299,3 mil. Kč, Město pokryje potřeby základních a mateřských škol částkou 27 mil. Kč, sport podpoří 12,8 mil. Kč, kulturu a cestovní ruch 18 mil. Kč, Městskou policii 11 mil. Kč, veřejnou dopravu 6 mil. Kč, sociální služby 8,5 mil. Kč. Na údržbu a správu majetku Města a údržbu prostředí tak Městu zbývá v roce 2013 necelých 100 mil. Kč a to je ve vztahu k rozsahu a stavu majetku Města málo. Město tak dlouhodobě není schopné udržet majetek v hodnotě přibližně 2 miliardy Kč v takovém stavu, jak by si samo představovalo. Na to bychom potřebovali ne 100 milionů, ale alespoň dvakrát více.
V r. 2013 Kč použije Město 27,8 mil. Kč na splátky krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých úvěrů.
Celkový objem úvěrů se dlouhodobě pohybuje kolem 100 mil. Kč, což při celkovém objemu rozpočtu 350 mil. Kč a ročním objemu investic 50 mil. představuje únosnou míru rizika. V případě neočekávaných, dramatických ekonomických propadů, by byly veškeré úvěry zaplaceny za dva roky, pokud by Město dále neinvestovalo.
Co budeme letos budovat a opravovat.
Investice jsou ve schváleném rozpočtu plánovány ve výši 50,3 mil. Kč a z větší části budou kryty výše uvedeným investičním úvěrem. Hlavním motivem investičních a rekonstrukčních aktivit Města v roce 2013 jsou, tak jako v předchozích letech, komunikace a chodníky v různých částech města. V Sedlci jsou to ulice Prokopa Holého a Na Vrchách, v Malíně komunikace U Beránky. Kromě toho se bude město podílet na výstavbě kruhového objezdu na Karlově, který by letos měl být již skutečně vybudován. Největší jednotlivou položkou investiční části rozpočtu je 12 mil. Kč určených pro tepelné hospodářství Města na propojení topných lokalit Hlouška a Šipší. Dalšími významnými položkami je 5 mil. Kč na dokončení sokolovny v Malíně, 5 mil. Kč na zateplení Domu s pečovatelskou službou a 4,5 mil. Kč na zateplení mateřské školy Benešova. První etapa Regenerace sídliště Šipší bude podpořena částkou 2 mil. Kč. V r. 2013 se také dočkají příznivci ledního hokeje a veřejného bruslení dokončení opláštění zimního stadionu. Pokračovat bude projektová příprava sportovní haly u ZŠ Kamenná stezka. V podstatě mimo rozpočet se zatím pohybují další dvě velké investiční akce, plně kryté dotacemi – Azylový dům ve Školní ulici a Centrum sociálních služeb v Trebišovské ulici.
Bytová politika
Významné příjmy z privatizace bytového fondu města jsou již minulostí, k dokončení privatizace zbývá jenom pár bytů. Protože nedocházelo v minulosti k využití příjmů z privatizace do obnovy bytového fondu ponechaného v majetku města, část tohoto majetku postupně zchátrala. Připravená a radou schválená bytová koncepce na tento stav jasně ukazuje. Proto se v r. 2013 pustí město do oprav bytů a bytových domů s větší vehemencí než doposud, s rozpočtovanou částkou přibližně 6 mil. Kč.
Péče o vzhled města
Přes všechna zmiňovaná negativa se Kutná Hora stále rozvíjí do krásy. Investice do zádlažby, rekonstrukce Jezuitské koleje Středočeským krajem, obnova Vorlíčkových sadů u Barbory, nový park za GASK či péče občanů a firem o své domy a provozovny přináší ovoce. Přináší to však i zvýšené náklady na provoz a údržbu. Údržba parků a zeleně je v Kutné Hoře s ohledem na členitost terénu a velikost ošetřovaných ploch každoročně vnímána velice citlivě. Technické služby mají v rozpočtu na údržbu města 28 mil. korun. Je to stejná položka jako v navýšeném rozpočtu r. 2012. Ovšem letos přibude zónové čištění sídliště Hlouška, po úspěšném zvládnutí zónového čištění na sídlišti Šipší. Již dnes je zřejmé, že to bude rozpočet mírně řečeno napjatý. V r. 2013 se zaměříme více na odpadové hospodářství. Radou města jmenovaná pracovní skupina bude hledat možnosti úspor a zefektivnění všech souvisejících činností. Občanům bude i nadále poskytovat své služby městský sběrný dvůr.
I malé věci dělají lidem radost
V minulém roce byla zprovozněna otočná fontánka před Vlašským dvorem, poté co byla napojena na zdroj vody z Vojtěšského pramene. Letos by měla po mnoha letech začít chrlit vodu generacemi navštěvovaná žába v přilehlém parku.
Blýská se na lepší časy?
Schválený rozpočet neobsahuje žádnou rozpočtovou rezervu. Je však faktický předpoklad, že výsledkem hospodaření Města v roce 2012 bude několikamilionový přebytek. Ten by se mohl z části stát rezervou rozpočtu 2013. V závěru roku totiž město po mnoha letech nečerpalo kontokorentní úvěr, naopak na účtech města se díky zodpovědnému přístupu podařilo vytvořit již zmiňovanou rezervu. Berme to jako významnou pozitivní informaci o hospodaření Města v r. 2012.
Obavy přetrvávají
Bylo by příjemné malovat si růžovou budoucnost. To však aktuální stav věcí nedovoluje. Rozpočet roku 2013 počítá opět ze zachováním stávajícího rozsahu služeb a aktivit, na které jsou obyvatelé města zvyklí. Nutno však zopakovat komentář z minulého roku, že udržitelnost toho stavu je již hraniční a při dalším očekávaném poklesu veřejných zdrojů budeme mít před sebou problém – bude nutno rozhodnout o prioritách. O tom, které projekty a oblasti budou dále podporovány z veřejných zdrojů, tedy městského rozpočtu, které získají finance z jiných zdrojů a které případně zaniknou.
Autoři: Jiří Franc, Richard Zahradníček