Sedmý ročník mezinárodního Divadelního festivalu Kutná Hora se uskuteční od 9. do 11. září 2021. Jako každý rok nabídne přehlídku vybraných nezávislých divadelních souborů a performerů z České republiky a v letošním roce představí zahraniční umělce z Polska, Běloruska či Ukrajiny. Většina festivalového programu proběhne v prostoru Pivovaru Sedlec, ale program pro děti bude už tradičně umístěn do centra Kutné Hory, na Palackého náměstí.
Z domácích souborů a performerů se letos představí například Ufftenživot, 8lidí, performerka Michaela Dašková a samozřejmě Divadlo X10 s nejnovější inscenací režisérky Barbary Herz Mezní stav. Festival zahájí 9. 9. v 19:30 premiéra inscenace Bakchanti, která je připravovaná přímo pro festival režisérem nastupující generace Štěpánem Gajdošem ve spolupráci s dramaturgem Divadla X10 Ondřejem Novotným. Inscenace se dotýká otázek národní identity a zabývá se tím, jak moc je tato identita spojená či dokonce ovlivněná pivem a vysedáváním v české hospodě. Inscenace vzniká přímo pro prostory areálu bývalého Pivovaru Sedlec a tvůrci se zamýšlejí nad tím, zda je pivo doopravdy středobodem (českého) vesmíru.
Ze zahraničních souborů přijede například polské divadlo Teatr Kana s inscenací Hustota zalidnění, která je adaptací románu Světlany Alexijevičové Modlitba za Černobyl. Svoji světovou premiéru bude mít na festivalu autorská performance běloruského umělce a aktivisty Igora Shugaleeva s názvem 37509082334 / The body you are calling is currently not available. Název projektu odkazuje k telefonnímu číslu a automatické odpovědi „volané číslo je dočasně nedostupné“, která získala po událostech v srpnu 2020 děsivý rozměr.
Za zmínku určitě stojí i nejnovější projekt ukrajinské režisérky Rozy Sarkisyan s názvem H-Effects, který bude na festivalu promítán opakovaně. Jde o post-dokumentární performance vycházející ze zážitků účinkujících herců a inspirovanou motivy ze Shakespearova Hamleta a HamletMachine Heinera Müllera. Představení kombinuje profesionální herce s neherci a účinkující jsou zároveň spoluautory scénáře, který se z velké části zakládá na jejich vlastních příbězích. Jednu z rolí obsadila velice známá ukrajinská divadelní a filmová herečka Oksana Cherkashyna.
„Dramaturgie festivalu je postavena na inscenacích a autorských projektech věnujících se aktuálním sociálním, politickým a ekologickým otázkám. Na jedné straně jsou to ta samotná témata a na straně druhé je to působení těchto témat na individuální lidskou bytost,“ říká Ewa Zembok, kurátorka festivalu. A dodává: „Skrze vybrané projekty a inscenace festival odráží to, jak člověk čelí politickým a ekologickým katastrofám, kde jsou hranice lidského přežívání a zda je vůbec možné lidskou existenci zachránit nebo obnovit svět.“
Letošní ročník také nabídne prostor k prezentaci začínajícím divadelníkům – studentům a čerstvým absolventům Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Představí se Běloruska žijící v Praze Maria Komarová se skupinou PYL a představením ČBRŠK, Matěj Šumbera s Luminoforem a Musaši Entertainment Company s Entomologious.
Festival kromě nezávislých českých a zahraničních divadelních projektů nabídne návštěvníkům i divadelní program pro děti, workshopy a debaty či večerní koncert hudebního projektu Načeva a Zdivočelí koně.
Program pro děti na Palackého náměstí je zdarma. Více informací o vstupném na jednotlivá představení nebo permanentce naleznou zájemci ZDE.
DFKH 2021 – PROGRAM
Čtvrtek 9. 9. 2021
16:00 Divadlo b: Pohádka lesní / Palackého náměstí
19:30 Gajdoš, Novotný a kol.: Bakchanti (festivalová premiéra)
21:00 Načeva a Zdivočelí koně – koncert
Pátek 10. 9. 2021
12:00 – 14:00 Diskuse: Nezávislé festivaly v ČR a Střední a Východní Evropě a jejich význam pro kulturu v městech a regionech (moderuje Veronika Štefanová, ČRo) / Dačického dům
16:00 Toy machine: Eliška a jiné královny / Palackého náměstí
17:00 Michaela Dašková: This is not about me!
18:00 Matěj Šumbera: Luminofor
18:45 Matěj Šumbera: Luminofor
18:45 Musaši Entertainment Company: Entomologious
19:30 Teatr Kana: Hustota zalidnění (PL)
21:15 375 0908 2334 / The body you are calling is currently not available (BY)
Sobota 11. 9. 2021
12:00 – 13:30 Diskuse: Nezávislé divadlo v kontextu politických změn v Bělorusku a na Ukrajině (moderuje Veronika Štefanová, ČRo)
13:45 – 14:45 Y: parents – komentovaná prohlídka prostoru vytvořeného během workshopů s rodiči a jejich dětmi před festivalem
15:00 – 15:45 Thomas Eder Fabian: Prezentace výsledků výzkumu věnovanému evropskému nezávislému divadlu
15:00 Musaši Entertainment Company: Entomologious
16:00 Loutky bez hranic: Bojím se v lese / Palackého náměstí
16:00 PYL: ČBRŠK (BY/CZ)
17:30 8lidí: La Moneda
19:15 Divadlo X10: Mezní stav
21:30 Ufftenživot: What’s happening
DOPROVODNÝ PROGRAM:
Y: Parents zóna
Multifunkční prostor – odpočinková zóna, která vznikne na základě workshopů vedených Marikou Smrekovou a které hledají prototyp funkčního modelu společného komunitního prostoru, prototyp „parentsfriendly“ zóny.
H-effect (UA)
Ukrajinský projekt prezentovaný z důvodu pandemie ve formě videa, je výjimečnou inscenací, která propojuje profesionální herce s válečnými veterány.
Tribuna X10
Prezentace online projektu Divadla X10 formou videoinstalace. Tribuna X10 je unikátním projektem založeným na projevech význačných osobností české politiky a kultury, které ovlivnily svými veřejnými proslovy chápání skutečnosti v krizových okamžicích české novodobé historie.
Program probíhá v Pivovaru Sedlec (Zámecká 136), pokud není uvedeno jinak. Změna programu vyhrazena.
Pozvaní zahraniční experti:
Tania Arcimovich (Bělorusko), kurátorka, akademička, doktorandka v Mezinárodním centru kulturních studií (obor Aplikovaná teatrologie, Univerzita Justa Liebiga v Německu).
Palina Dabravolskaya (Bělorusko), režisérka, performerka, hudebnice.
Davide D’Antonio (Itálie) předseda ETRE, umělecký ředitel IDRA, projektový manažer řady festivalů a soukromých subjektů na poli současného umění, zakladatel a člen rady organizace CRESCO a člen rady organizací IETM a EAIPA.
Thomas Fabian Eder (Německo), umělecký manažer a výzkumník.
Zoltán Imely (Maďarsko), jeden z prezidentů Asociace nezávislých scénických umění.
Dariusz Mikuła (Polsko), herec, ředitel divadla a výzkumného střediska Teatr Kana, šéf festivalu Spoiwa kultury.
Stefan Prohorov (Bulharsko), předseda Asociace nezávislých divadel ACT, spoluzakladatel Force Majeure studio.
Marika Smreková (Slovensko) režisérka, performerka, aktivistka, zakladatelka a kurátorka komunitního festivalu UM UM ve Staré Lubovni.
Eva Yakubovska (Ukrajina), divadelní režisérka, producentka, manažerka.