V sobotu 4. září v 11 hodin bude po několikaletých přípravách a za přítomnosti zástupců médií, odborníků a přípravného týmu otevřeno muzeum Ostrov lidových krojů v Ostrově u Bohdanče na Kutnohorsku. Návštěvníci z řad široké veřejnosti pak budou moci zcela novou a unikátní expozici zhlédnout již v neděli 5. září.
V citlivě zrekonstruované hospodářské budově poplužního dvora byla v posledních týdnech a dnech dokončena příprava největší trvalé expozice lidových krojů v historii českých zemí. Návštěvníci tak budou moci obdivovat 260 úplných lidových krojů (190 ženských krojů, 40 mužských a 30 dětských). Vystavených je ale téměř 4000 exponátů, mezi nimi rozsáhlá sbírka 64 kusů zlatých ženských čepců, na 300 ženských šátků, 100 párů historické krojové obuvi, 30 párů punčoch nebo 750 historických krajek. Velmi zajímavé jsou také exponáty prezentující výrobu, údržbu a skladování textilu – například tkalcovský stav, kolovrátky, snovadla či truhlice a další historické předměty.
Jedná se o první a jedinou expozici v historii, která vystavuje lidové kroje všech oblastí Čech, Moravy a Slezska, a to včetně krojů německy mluvících Čechů. Součástí expozice je také mapa 124 krojových regionů České republiky, která obsahuje kresby krojů speciálně vytvořené pro účely muzea. Ty jsou také součástí dokončované knihy – Atlasu lidových krojů s popisem krojů Čech, Moravy a Slezska.
„K vybudování Muzea Ostrov lidových krojů nás přivedlo několik náhod,“ říká jeho zakladatel Jan Mičánek. „Byla to jednak rekonstrukce areálu poplužního dvora v Cyranově ostrově, dále můj celoživotní zájem o historii venkovského, zemědělského způsobu života, a nakonec náhoda umožňující nám získat první větší sbírku lidových krojů. Další náhodou je skutečnost, že můj dědeček Martin Ševela vydal za druhé světové války jednu z prvních publikací o lidových zvycích a krojích na Moravském Slovácku „U žúdra“. Záhy jsme zjistili, že v Česku dosud ještě nikdy nebyly lidové kroje prezentovány jako celek, tedy všechny české, německé, moravské a slezské regiony na jednom místě. To byla samozřejmě výzva, jejíž uskutečnění vypadalo zpočátku zcela nereálně. Další náhodou se nám podařilo postupně získat další tři velké sbírky. Ostatní předměty jsme průběžně kupovali, mnoho kusů jsme dostali také darem. Co chybělo, to jsme si půjčili z muzeí i od soukromníků,“ dodává. „Radujeme se, že jsou naše tříleté přípravy expozice u konce. Bylo to pro všechny náročné, mnoho jsme se naučili a jsme hrdí na výsledek!“ říká Mičánek a doplňuje: „Těšíme se a doufáme, že přivítáme hodně návštěvníků, kteří si odtud odnesou trochu poznání a hodně radosti.“
Muzeum Ostrov lidových krojů bude od 5. 9. 2021 otevřeno od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Kromě základních informací zpracovaných na informačních panelech expozice, budou mít návštěvníci možnost číst popisky prostřednictvím QR kódů, jejich texty jsou zpracovány v českém, anglickém a německém jazyce.
Edita Dvorská, www.muzeumkroju.cz