Jako v jiných letech, také letos na sklonku minulého roku nastal čas bilancování, čas na shrnutí pozitivních a negativních výsledků našeho celoročního snažení. Podívejme se společně jak se dařilo vedení města, politické reprezentaci a úředníkům, naplňovat cíle a představy o fungování města ke spokojenosti občanů. ……………………………………………………………………
Smyslem tohoto článku není poskytnutí detailní analýzy, na to by nestačilo ani celé vydání Kutnohorských listů. Zaměříme se na nejpodstatnější. Pro lepší srozumitelnost a větší přehlednost jsme, tak jako v minulém roce, rozdělili činnost města do několika významných úseků – investice, finance, služby, kultura a cestovní ruch, školství, doprava, bezpečnost, sport a zahraniční vztahy.
Jaký byl rok 2013
Podařilo se dokončit několik započatých investičních akcí a rekonstruovat další ulice. Některé staré bolesti ovšem přetrvávají – pivovar, starý cukrovar, škola Na Náměti a další. Pozemky pro průmyslovou zónu vedle čističky VHS kvůli ochranné zóně stále zejí prázdnotou. Do Kutné Hory nepřišel žádný investor, který by pomohl výrazně snížit nezaměstnanost. U nesplněných cílů hraje zásadní roli zejména celkově neuspokojivá ekonomická situace v zemi a poloha města. Přesto je na konci roku rozhodně čím se pochlubit. V Malíně byla zrekonstruována bývalá Sokolovna, Dům pro seniory s pečovatelskou službou vstupuje do nového roku zateplený, s novou fasádou, střechou a moderním vytápěním. S podporou města byla rekonstruována čistírna odpadních vod a dokončena kanalizace v Poličanech, na Karlově, Dolním Žižkově a ve zbývající části vnitřního města. Přitom se podařilo opravit všechny komunikace dotčené stavbou. Zahájili jsme kroky vedoucí ke zhodnocení majetku města a jeho rozvoji. Byla vypracována studie na novou Městskou knihovnu v bývalé škole Na Náměti, studie na obnovu parku pod Vlašským dvorem a zahájeny přípravné práce – vyčištění teras. Připravujeme obnovu hřbitova U všech svatých, která bude realizována v dílčích krocích. Našli jsme vážného zájemce o koupi cukrovaru. Probíhá etapová regenerace sídliště Šipší, etapa 1b byla započata, dokončena bude v r. 2014. Vyplatila se celoroční práce na přípravě stavby sportovní haly Kamenná stezka a je reálný předpoklad, že v r. 2014 bude zahájena její výstavba. Zhodnocuje se více jak dvouleté úsilí k zabezpečení stabilizované ceny tepla z Tebisu. Pro rok 2014 byla cena tepla opět snížena. Na základě aktuálního stavu prací na stavbě horkovodu je reálné, že topná sezona 2014 – 2015 bude již v režimu ekologicky šetrné a levnější výroby tepla z biomasy. Po mnoha letech příprav se změnilo panorama Kutné Hory a v Uhelné ulici vznikl zajímavý prostor po demolici domu čp. 555.
Pojďme si nyní probrat jednotlivé úseky činnosti města v podrobnějším přehledu.
Finance
Rok 2013 bude podle všech předpokladů tak jako v r. 2012 ukončen s významně kladným zůstatkem na účtech města. Předpokládaný zůstatek je ve výši cca 25 až 30 mil. Kč. Přebytkové hospodaření města je dobrým východiskem pro následující rok 2014, neboť posílilo příjmově nový rozpočet. Úvěrové zatížení města je dlouhodobě stabilizované. Oproti původním předpokladům v návrhu rozpočtu se podařilo významně navýšit objem investic do oprav komunikací, nemovitostí a do služeb v oblasti údržby zeleně a veřejných prostranství. Město je spolehlivým partnerem pro banky i dodavatele. V posledních letech jsme schopni zcela bez problémů a s dostatečnou rezervou splácet všechny své krátkodobé i dlouhodobé závazky přesně v termínech splatnosti.
Služby
V oblasti sociální se podařilo pokračovat ve zlepšování ekonomické situace Pečovatelské služby a vytvořit prostor pro další investice. Oblastní Charita pokračovala v rozšiřování nabídky svých služeb a dokončila opravu domu v Tylově ulici. Do finalizace se dostává městský investiční projekt Azylového domu, Centra sociálních služeb a pojízdného nízkoprahového centra ve formě Klubbusu. U neziskových organizací se podařilo nahradit výpadek zdrojů z dotací Středočeského kraje a jednotlivých ministerstev. V r. 2013 byla do praxe uvedena „Bytová koncepce“. Město průběžně nabízí sociální byty formou výběrového řízení s fixním nájemným 45 Kč/m2. Uchazeči jsou uspokojováni na základě posouzení sociální situace nově zřízenou bytovou komisí. Během roku tak bylo pomoženo patnácti rodinám, které prokázaly, kromě bezdlužnosti vůči městu a tíživé sociální situace, také snahu tuto situaci řešit. V červnu 2013 byla dle plánu ukončena spolupráce s agenturou pro sociální začleňování.
Technické služby pracovaly na zlepšení úrovně životního prostředí se zaměřením na údržbu, čistotu a opravu komunikací. Obyvatelé sídliště Šipší si již zvykli na pravidelné zónové čištění osmkrát ročně. Ve druhé polovině roku bylo přistoupeno ke stejnému způsobu úklidu sídliště Hlouška. Tím bude postupně dosaženo srovnatelné úrovně vzhledu obou sídlišť při jednorázovém, maximálním nasazení lidí a techniky do krátkého časového úseku. Samozřejmě to vede také ke zdvojnásobení posečených ploch v průběhu roku a ke zvýšení nákladů na provoz techniky. V r. 2013 se také podařilo již definitivně pravidelně a včas provádět seče trávy nejen v celém městě ale i v příměstských částech, zejména díky nasazení sociální firmy EKO – ANO. Od ledna 2013 je v plném provozu nově postavený psí útulek na Karlově, ke kterému přibylo dětské hřiště.
Odpadové hospodářství
V r. 2013 byl zaveden systémový placený úklid kontejnerových stanovišť firmou MVE plus a po dohodě s osadními výbory byly provedeny potřebné změny v jejich dislokaci. Podařilo se zásadně zlepšit čistotu kontejnerových stání, na kterou si občané dlouhodobě stěžovali. Pokračoval svoz bioodpadu ve zvláštních popelnicích z okrajových částí města. Tato služba bude postupně rozšiřována do dalších lokalit. Počátkem roku byla ustavena pracovní skupina „odpady“, která postupně řešila praktické dílčí kroky v této oblasti. Bohužel, i kdybychom měli několik pracovních skupin a dostatek prostředků v rozpočtu, chování obyvatel města, majitelů psů a některých návštěvníků to nezmění. V oblasti nakládání s odpady má město a někteří jeho obyvatelé stále velké rezervy, zejména v přístupu ke třídění. Pozitivně lze hodnotit vývoj fungování městského Sběrného dvora, byť množství odevzdané stavební suti silně zatěžuje městskou pokladnu. Je to však rozhodně lepší, než kdyby se nekontrolovatelně šířily černé skládky.
Tepelné hospodářství
Tepelné hospodářství zabezpečuje pro tisícovky klientů stoprocentní městská společnost KH Tebis, s.r.o. V posledních dvou letech prochází společnost Tebis dramatickými změnami, které směřují k dlouhodobé stabilitě v množství a ceně dodávaného tepla. V r. 2013 došlo k propojení topných okrsků Hlouška – Šipší. Investiční akce z rozpočtu města, připravovaná již minulou radnicí, si vyžádala náklady 8,5 mil. Kč, původní odhady se blížily až k 20. mil. Kč. Současně byla v r. 2013 připravena projektová dokumentace a stavební povolení na plánované připojení novostavby Azylového domu, ZŠ Masarykova, nové sportovní haly Kamenná stezka a Střední průmyslové školy ( financování tohoto připojení na nové koncové uživatele Tebisu je zahrnuto do rozpočtu 2014). Současně pokračovaly stavební práce na horkovodu z bioelektrárny v areálu ČKD k Tebisu. Více ZDE.
Kultura a cestovní ruch
Prvním rokem fungovalo nově zřízené samostatné oddělení kultury a cestovního ruchu. Do vínku dostalo informační centra, výstavní prostory Spolkového domu a k tomu nově atriem propojený kostel sv. Jana Nepomuckého. Kromě akcí, které město pořádá nebo se na nich podílí, přibyly v r. 2013 nečekaně Svatomartinské hody, kterých se Středočeský kraj zřekl. Iniciativa občanského sdružení Kutnohorsko a majitelů restaurací však vedla k tomu, že Svatomartinské hody převzalo pod svou gesci včetně financování Město Kutná Hora a během tří týdnů se podařilo ve spolupráci připravit akci, na níž přišlo přes dva tisíce lidí. Nová tradice Svatomartinských hodů v Kutné Hoře tak nebyla porušena a může bez přestávky úspěšně pokračovat. V průběhu roku se po složitých jednáních podařilo zajistit fungování Fondu cestovního ruchu, ve kterém si v r. 2014 podají ruce hlavní hráči na poli cestovního ruchu – Římskokatolická farnost Kutná Hora, Římskokatolická farnost Sedlec, Město Kutná Hora, Průvodcovská služba Kutná Hora a krajské příspěvkové organizace – České muzeum stříbra na Hrádku a GASK. K nim připočtěme Alchymistickou dílnu a Muzeum odhalené tváře Kutné Hory. Své slovo mají i zástupci ubytovatelů. Společně shromážděné finanční prostředky v hodnotě cca 1 037 tis. Kč budou sloužit k nejrůznějším formám propagace Kutné Hory dle marketingového plánu. Městské Tylovo divadlo a kino Modrý kříž pod vedením Veroniky Lebedové rozvíjí spolupráci s ochotníky, se školami a snaží se inovativně naplnit kapacitu divadla a kina řadou akcí pro rodiče s dětmi – například speciální promítání pro maminky s dětmi na mateřské dovolené.
Školství
Zásadní význam pro oblast školství mělo několik událostí. S pomocí dotace byla zateplena MŠ Benešova. Došlo k vyklizení a opuštění dvou školních družin, ZŠ Jana Palacha a ZŠ Kamenná stezka. V obou případech volné kapacity školních budov absorbovaly potřeby družin. V případě bývalé družiny ZŠ Kamenná stezka se zastupitelé rozhodli připravit objekt k prodeji – jedná se o tzv. Koukolovu vilu se zajímavým pozemkem v centru města.
Doprava
Po rušném roce 2012, který byl v oblasti dopravy pro město otřásající se pod koly kamionů zatěžkávací zkouškou, byl rok 2013 rokem podstatně klidnějším. Byl dokončen obchvat Kolína, což přineslo značnou úlevu dopravě ve městě. Nejen obyvatelé Malína však stále čekají, kdy bude rekonstruován malínský nadjezd. V tomto případě nelze zakrývat pesimismus, termín rekonstrukce je stále odkládán a ŘSD aktuálně není schopno stanovit ani přibližný začátek oprav. Připravuje se nové výběrové řízení na dodavatele stavby. Bohužel se nedaří přesvědčit ani SČ kraj, ani ŘSD, aby byly před započetím stavby vybudovány odbočovací pruhy u křižovatky „ Na Skalce“, které by zmírnily dopad objezdových tras na dopravní bezpečnost této lokality. Pokud se týče plánovaného kruhového objezdu na Karlově, tak se v r. 2013 nepodařilo Středočeskému kraji stavbu realizovat. V závěru roku však bylo předáno staveniště dodavateli a již nic nebrání tomu, aby práce započaly na jaře 2014. Pokračují snahy vedení města o zkvalitnění parkování u hlavního nádraží. Postupně skupujeme pozemky. Ovšem u těch rozhodujících v majetku ČD jsme narazili na nepřiměřený cenový požadavek, takže zastupitelé odkup odmítli. Budeme nadále usilovat o změnu přístupu ČD.
Bezpečnost
V uplynulém roce byl vývoj pocitu bezpečí občanů ovlivněn několika zásadními vlivy. Amnestie zpočátku roku vyhnala z věznic do ulic řadu bezdomovců s kriminální minulostí. Počet drobných krádeží se zvýšil zhruba o třicet procent. K tomu připočtěme zvyšující se počet dlouhodobě nezaměstnaných a trvající ekonomickou nejistotu. Vedení města a Městské policie samozřejmě musí na tyto skutečnosti reagovat. V letošním roce dokončujeme propojení optické sítě kamerového systému vnitřního města se sídlištní zástavbou. Byly realizovány tři projekty v rámci projektu prevence kriminality MV ČR, přidělená dotace činila 203 000,- Kč (Kolín ani Čáslav v letošním roce na dotaci MV ČR nedosáhli). První projekt má název Emoční a společenská stabilizace dětí a mládeže ze sociálně vyloučených lokalit. Druhý projekt s názvem Alternace je zaměřen na snižování rizik a výskytu protiprávní činnosti mladistvých a prvoodsouzených pachatelů. Třetí projekt s názvem Odborná profesní příprava strážníků MP a policistů MP se zaměřuje na definici hrozeb a rizik cílové skupiny, metod a forem prevence kriminality ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám, dále na praktický nácvik doporučených metod a forem primární a situační prevence. V prvním čtvrtletí odstartoval projekt ,,Bezpečné přechody“, kde na vytipovaných přechodem pro chodce v ranních hodinách provádí dohled nad bezpečností chodců zejména školní mládeže pověření pracovníci. Úspěšně pokračuje projekt Asistent prevence kriminality, na příští rok budou řady APK rozšířeny o jednoho pracovníka, celkem tedy čtyři APK. V prosinci 2013 došlo k posílení početního stavu strážníků MP o jednoho člena, pro činnost Městské policie byl navýšen rozpočet. Aktuální celkový stav MP je 23 strážníků. V průběhu roku byl zakoupen přístroj ke zjištění jiné návykové látky než je alkohol – Dräger DrugTest 5000, sloužící k testování drog. Přístroj využívá nejen MP, ale i PČR. Uvedený přístroj vlastní pouze MP Čáslav a MP Kutná Hora.
Sport
Město pokračuje v podpoře dětského a mládežnického sportu i podpoře největších sportovních oddílů. Dokončenou investicí je rekonstrukce Sokolovny v Malíně, včetně přístupové komunikace a nového parkoviště. Občanům slouží nové sportovně kulturní zařízení od září. V závěru roku 2013 bylo dokončeno tolik požadované dokončení opláštění zimního stadionu a končí tak neslavná éra „ Průvan Arény“. Po mnoha peripetiích v zastupitelstvu byla v prosinci schválena zadávací dokumentace na poskytování služeb připravované víceúčelové sportovní haly Kamenná stezka, jejíž výstavba tak může být započata zhruba v polovině roku 2014. Připraven je rovněž dotovaný projekt rekonstrukce lehkoatletického stadionu Olympia a dotovaný projekt fotbalového hřiště v Čížkově skále. V závěru roku byla provedena detekce problému a odvodnění oblasti pod koupalištěm, což umožní znovuotevření areálu pro plážový volejbal.
Zahraniční vztahy
Dokončení zádlažby historického centra města, otevření renovovaného parku u Barbory – Vorlíčkovy sady a nové zahrady GASKU lákají do Kutné Hory stále více návštěvníků, kteří se k nám rádi vracejí. Kutnou Horu si zamilovali zejména přátelé z německého Bingenu, nového partnerského města, kteří nás navštěvují v hojném počtu. Samostatný článek o partnerských městech najdete ZDE. Kromě partnerských měst se ovšem zástupci města účastní dalších akcí, na nichž se podílí zahraniční partneři, ať už je to projekt Share, řešící zkušenosti s poskytováním pobytu azylantům (od června roku 2013 žije v našem městě tříčlenná barmská rodina), nebo projekt Sociálně odpovědné municipality, pořádaný holandskou firmou MEPCO. V tomto projektu je zapojeno deset českých měst a rakouští, polští a holandští partneři. V průběhu roku 2013 proběhly první zahraniční stáže v Rakousku a Polsku, pro všechny účastníky byl organizován mezinárodní workshop přímo v Kutné Hoře. V příštím roce pokračuje projekt zahraniční stáží v Holandsku. V srpnu roku 2013 se Kutná Hora účastnila projektu Visegrádské čtyřky v polském Przemyslu, zaměřeného na fungování neziskového sektoru a sociálních služeb.
Pár slov na závěr
Byl to poněkud zvláštní rok, ten rok 2013. Povodeň a přívalové deště, jaké město v novodobé historii ještě nezažilo. Padla vláda, upadl prezident, který předtím ještě v rámci předvolební kampaně stihl navštívit i naše krásné město. Volili jsme předčasně do poslanecké sněmovny. První celý rok ve funkci místostarostky si užila se vším elánem, tahem na branku a smyslem pro zodpovědnost Mgr. Dana Vepřková. Ženský pohled na věc vedení města možná občas chyběl. A naše město? Stále je toho mnoho před námi, co je možno zlepšovat. Je to běh na dlouhou trať a k absolutní spokojenosti bude jak ze strany občanů, tak ze strany vedení města, vždy hodně daleko. Pokud se ohlédneme za minulým rokem, znamenal pro Kutnou Horu další kvalitativní posun. Přes řeči některých škarohlídů naše město roste do krásy a nabízí dostatek komfortu pro každodenní život. Jen si poslechněte někoho odjinud, kdo u nás pár let nebyl. Přejme si, aby rok 2014 byl pro naše město alespoň tak příznivý, jako ten minulý.
Ivo Šanc, Jiří Franc
.