Školka v zahradě, kutnohorská lesní mateřská škola, která sídlí v Pobřežní ulici pod chrámem sv. Barbory, byla podpořena v grantovém programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Projekt „Přírodní zahrada“ umožní dětem a rodičům strávit aktivně čas v zahradě, přiučit se o pěstování a kompostování. Součástí budou dva workshopy. První společná dílna, při které budou vyrábět a osazovat vyvýšené záhony, se pod vedení Aleny Kuchyňové, zahradní projektantky, uskuteční v sobotu 13. května od 9 do 12 hodin a je určena nejen pro rodiny zapsaných dětí, ale i pro veřejnost.
Cílem projektu je rozvíjet zahradu v přírodním stylu a umožnit tak dlouhodobý kontakt dětí s přírodou. Zahrada má poskytovat dětem bezpečné a podnětné prostředí v každém ročním období, sloužit dětem nejen ke hře a tvoření, ale také pro pozorování meteorologických dějů v koloběhu roku, k péči o vlastní malé hospodářství a seznámení se s prvky environmentální výchovy. „Díky grantové podpoře budou v zahradě zrealizovány dva workshopy s odborníky, na kterých společně s rodiči v zahradě vytvoříme vyvýšené pěstitelské záhony, vysadíme jedlé keře, založíme záhon s aromatickými rostlinami a vybudujeme kompostér“, uvedla Lucie Sádlová, zástupkyně ředitelky školky. První společná dílna (výroba a osazení vyvýšených záhonů) se uskuteční v sobotu 13. května od 9 do 12 hodin v zahradě školky, povede ji zahradní projektantka Alena Kuchyňová. Pozvání do zahrady platí nejen pro rodiny zapsaných dětí, ale i pro spolupracující instituce a širokou veřejnost. Občerstvení na ohni zajištěno, zahradní náčiní vítáno!
„Věříme, že zážitek a kladný vzor je nejlepším vzdělávacím prostředkem. Projekt je proto postaven na praktických činnostech, do kterých budou zapojeny nejen děti, ale i jejich rodiny. Tématům pěstování a kompostování v zahradě budou také věnovány dopolední vzdělávací bloky s dětmi.“, doplnila koordinátorka projektu, Šárka Mrňáková. Díky projektu budou mít děti možnost pozorovat růst rostliny od semínka, starat se o její růst, sklidit ji a zpracovat. V závěru projektu (podzim 2023) dostanou děti příležitost pozorovat přírodní koloběh zrání, tlení a přeměnu zbytků rostlin v cenný kompost.
tz, red