Výstava grafiky a kreseb chotusického rodáka, čechoameričana Jana Charlese Vondrouše byla záhájena 15. listopadu v kutnohorské Galerii Felixe Jeneweina. Výstava, která je zároveň poslední expozicí roku 2012 potrvá do 31. prosince. V lednu se potom mohou příznivci vytvárného umění těšit na díla malířky Denisy Krausové.

Jan Charles Vondrouš (*24.1.1884, Chotusice u Čáslavi; + 28.6.1970 Praha), český rytec a grafik. Od roku 1893 působil v Americe, kam emigrovali jeho rodiče a Jan Charles Vondrouš sem s nimi přišel v devíti letech. V letech 1900-1904 studoval na Akademii umění (National Academy of Design) v New Yorku u prof. F. Jonese, Edgara M. Warda, Geo. W. Maynarda a absolvoval leptařskou školu pod vedením prof. Jamese D. Smillie. Roku 1904 opustil akademii a šel do rybářské osady Provincetownu v Massachusetts. Tam vznikly jeho první mimoškolské lepty. Dokonale si osvojil všechny aspekty a technologické detaily techniky leptu. Nějaký čas pracoval a kreslil v redakci New York Times, tvořil obálky, ilustrace a reklamní kresby. Maloval a leptal v Gloucesteru, Bostonu, v přístavním okolí New Yorku. Má zvláštní zálibu pro přístavní motivy. – Roku 1920 se vrací do Prahy (Údaj o tom, kdy se Vondrouš vrací do Prahy, se různí – 1910, 1920, 1928), odtud odjíždí v letech 1920 – 1921 dvakrát do Belgie. Roku 1924 je potřetí v Benátkách, roku 1927 v Paříži. Posléze se u Vondrouše objevila touha zhodnotit náměty technické a průmyslové. Vznikla řada černých i barevných leptů z Baťových závodů ve Zlíně. Po skončení druhé světové války vznikají lepty Klatov, Čáslavi a Hodonína. – Souborně vystavoval Jan C. Vondrouš ve Vídni (1915), New Yorku (1917 a 1922), v Bostonu (1924), v Milwaukee (Art Institute), v Beloit, v Lawrence, Kansas (1924), v St. Paul (1925), v San Franciscu (1927). Dále v USA na výstavách Chicago Society of Etchers v Chicagu, v Los Angeles a mnoha dalších. U nás pravidelně s „Mánesem“ a „Hollarem“ v Praze, v Brně v pavilonu KVU Aleš atd. – Jan C. Vondrouš získal medaile za lepty na Světové výstavě Panama Pacific v San Franciscu 1915 a na mezinárodní výstavě ve Filadelfii 1926. Je zastoupen v Národní galerii v Praze, soubory jeho grafických listů jsou ve sbírkách ve Washingtonu, New Yorku, Chicagu, Cambrige, Londýně (British Museum), v Paříži, Brightonu, v Berlíně (Kupferstich-Kabinet), Madridu a jinde. Jan Vondrouš byl řádným členem Chicago Society of Etchers, pak Print Makers‘ Society of California a Spolku Hollar v Praze. Je autorem řady poštovních známek Československa a z období Protektorátu Čechy a Morava. 3.července 1928 byl pozván na zahradní párty na Pražský hrad, kde byl osobně představen se svojí manželkou mezi jinými Čechoameričany prezidentovi republiky T.G.Masarykovi (Vondrouš J.C. with his wife, Praha-Střešovice, Na Ořechovce 486).

V neposlední řadě jsou známy jeho lepty ze Spojených států – Knihovna Kolumbijské Univerzity, rybářské lodě, příprava ryb pro trh, práce v loděnicích a tak dále. Během první světové války pracoval na sérii tisků s názvem Kulturtraegers (Nositelé kultury). Za vrchol jeho grafické tvorby byly považovány listy s náměty ze Staré Prahy, s jejím přítmím a záhadami a neutuchajícím kouzlem. Z dnešního pohledu jsou ale mnohem atraktivnější právě listy s přístavní a lodní tématikou, které za jeho života až tak příznivě přijímány nebyly, vzhledem k oblibě evropských „exotických“ námětů a to zvláště u Vondroušova amerického publika.

Exponáty na výstavu zapůjčili: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie výtvarného umění v Chebu, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie Středočeského kraje, Galerie výtvarného umění Karlovy Vary, Galerie moderního umění v Hradci Králové.

 Autor: Aleš Rezler

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Zavřít menu