Čeká nás víkend nabitý událostmi. Ať už se vydáte na Kaňk, kde již ve čtvrtek začíná multižánrový festival Tyjátrfest a v sobotu i neděli se k němu přidá Indiánsko – westernové léto, či budete svoji pozornost věnovat kráse automobilových veteránů a bohatému programu spojenému s tradiční Veteran rallye, nudit se jistě nebudete! Krásný víkend!

.

21. – 23. 8. VETERAN RALLYE & SRPNOVÉ HODOVÁNÍ KUTNÁ HORA – Palackého náměstí. Srpnové hodování představí kvalitní české potraviny nesoucí národní značku kvality KLASA. Tuto značku uděluje ministr zemědělství výrobkům, které splní náročná kritéria, na dobu tří let. Prodej a ochutnávky potravin značky KLASA doplní dobové stánky s tradičními specialitami nebo řemeslnými výrobky. V sedmém ročníku prestižního mezinárodního závodu historických vozidel změří své síly automobiloví veteráni, vyrobení do roku 1936 včetně, nejen z České republiky, ale také z Francie, Německa či Rakouska. Záštitu nad závodem převzalo Národní technické muzeum. Dvoukolový závod do vrchu Kaňk se pojede v sobotu 22. a v neděli 23. srpna od 10.00 a 10.45 hodin. Start je již tradičně v Lorecké ulici v Kutné Hoře, cíl na kruhovém objezdu v obci Kaňk. Na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program na Palackého náměstí. Akce se koná za podpory Města Kutná Hora. Veškeré další informace a kompletní program najdete ZDE.

.

Kino Modrý kříž

21. 8. | 20:00 hod. FANTASTICKÁ ČTYŘKA – USA, akční, 94 min., vstupné 120,- Kč, do 12 let nevhodný, český dabing. Hrají: Kate Mara, Toby Kebbell, Miles Teller, Jamie Bell, Michael B. Jordan. Režie: Josh Trank

22. 8. | 17:00 hod.
23. 8. | 17:00 hod
.
BARBIE ROCK’N ROYALS – USA, animovaný, 84 min., vstupné 105,- Kč, pro děti, český dabing. Režie: Karen Lloyd

22. 8. | 20:00 hod. DÁREK – USA, thriller, vstupné 110,- Kč, do 12 let nevhodný, s titulky. Hrají: Joel Edgerton, Jason Bateman, Rebecca Hall, Beau Knapp, David Denman. Režie: Joel Edgerton

23. 8. | 20:00 hod. FILMOVÝ DOBRODRUH KAREL ZEMAN /Film uvedený na MFF KV 2015/ – ČR, dokumentární, 102 min., vstupné 80,- Kč, mládeži přístupný. Hrají: Karel Zeman (a.z.), Tim Burton, Magda Vášáryová, Ludmila Zemanová, Josef Lukáš. Režie: Tomáš Hodan

.

Různé

21. 8. | 21:30 hod. PODIVUHODNÝ PŘÍBĚH BENJAMINA BUTTONA. Letní kino, Kutná Hora – Žižkov, Kouřimská ulice (naproti bývalým kasárnám směr Přítoky). Vstupné: 50,- Kč.

.
21. – 23. 8. 
TYJÁTRFEST –  Wendyho domácí amfiteátr, Kutná Hora – Kaňk 149. 16. letní open air festival s neopakovatelnou pohodovou domácí atmosférou na kutnohorském předměstí Kaňk. Čtyři dny zábavy pro všechny generace.

Program:

21. 8.    | 16:30 hod. Na plac! / open scéna pro náhodné umělce + BlazyQarte

| 18:00 hod. Michal a Markétka / koncert M. Karbana a M. Kubištové

| 19:00 hod. Cyklotrialová exhibice / Bělovský & Kesl

| 19:30 hod. Túlavé divadlo Trnava / Hamlet alebo Nález lebky

| 21:00 hod. Petr Jablonský / známý a populární imitátor

| 21:30 hod. Folk you / divadlo pantomimy – Ozvěny Mime Festu

| 22:30 hod. Guga, Sirotek / Filmová noc – Hlízwood

.
22. 8.    | 16:30 hod. Na plac! / open scéna pro náhodné umělce + Franc Alpa

| 18:00 hod. Freddie Mercury / revival koncert – Qween

| 19:00 hod. Magic Alex / kouzla, čáry, magie

| 19:30 hod. Divadlo Do Houslí Brno / Královny

| 21:15 hod. Ohňové efekty a žonglování s plameny

| 21:30 hod. PŠT / divadlo pantomimy – Ozvěny Mime Festu

| 22:30 hod. Day Z, Bikiny Warfare, I film je věda / Filmová noc – KHfilmin´

.
23. 8. | 14:00 hod. Dětský mejdan / malování na obličej, cukrová vata, balónky

| 14:30 hod. Sáša a Váša / veselá klauniáda

| 15:00 hod. Dva kašpaři / loutkové divadlo Bořivoj Praha

.
Park U Tří pávů, Palackého náměstí

V parku najdete kavárnu s báječnou domácí kuchyní (domácí wafle, langoše, jahodové tiramisu, jogurtové nápoje, domácí limonády a mnoho dalších výborných lákadel), takže o jídlo a pití je postaráno na místě. Více informací o kavárně najdete na FB stránce Park U Tří pávů.

22. 8. | 10:00 hod. BLEŠÍ TRH. Máte nepotřebné věci, které byste chtěli poslat dál? Neváhejte a přijďte jimi někomu dalšímu udělat radost.

.
22. – 23.8. INDIÁNSKO-WESTERNOVÉ LÉTO NA KAŇKU – Kutná Hora, Kaňk – louka Jedličkovka nad místním hřištěm. Druhý ročník si pro návštěvníky připravuje skutečné lahůdky. Novinkou letošního roku budou opravdoví kovbojové, kteří budou předvádět a učit lasování a stejně tak ukázka dravých ptáků či rýžování zlata. Děti si můžou zajezdit na koních, podívat se na ukázku výcviku koně, střílet z luků, zahrát si indiánskou hru lakros, učit se vázat uzly pod dohledem oddílu skautů, vyrobit si v teepee indiánský lapač snů, náramek či namalovat vlastní totem. Večer opékání vuřtů při kytaře a možnost přespání ve vlastních stanech. Cesta za indiány a kovboji bude dobře značená, parkování zajištěno. K občerstvení nabízíme pečené prasátko na rožni, párky v rohlíku, vuřty k opékání, zmrzlinu, pivo, limo. Na všechny návštěvníky se moc těšíme. Vstup ve stylovém kostýmu vítán. Vstupné dobrovolné. Akce se koná za podpory Města Kutná Hora.

.

Kutnohorské léto

Každý pátek od 10. 7. do 28. 8. | 18:00 hod. NETRADIČNÍ PROHLÍDKA KLÁŠTERA ŘÁDU SV. VORŠILY S OCHUTNÁVKOU VÍN. Přijďte ochutnat víno z kutnohorských vinic a poslechnout si něco o historii řádu sv. Voršily. Také si prohlédnete část kláštera, která není běžně dostupná veřejnosti a dozvíte se o tom, jak úzce je víno spojeno s proslulou dobou těžby stříbra na Kutnohorsku. Každý pátek v červenci a srpnu můžete zažít netradiční prohlídku kláštera řádu sv. Voršily spojenou s ochutnávkou vín. Doba trvání: cca 2 hodiny. Vstupné: základní – 200,- Kč, snížené (děti do 18 let) – 100,- Kč. www.vinokutnahora.cz

Sobota 4. 7., 11. 7., 18. 7., 8. 8., 15. 8., 22. 8, 29. 8. a pátek 24. a 31. 7. | 19:00 hod. VEČERNÍ PROHLÍDKA MĚSTA NA TÉMA „KUTNÁ HORA NESTOUDNÁ“. Začátek prohlídky ve Vlašském dvoře. Vydejte se s námi na prohlídku města s bekyní a lehkými ženami, možná potkáte i známého nestydu Mikoláše Dačického. Cestou se dozvíte, jak se žilo na Horách Kutných v nočních hodinách, ale i jak se nezřízený život trestal. Prohlídka je zakončena komentovanou prohlídkou Muzea Odhalení tajemné tváře Kutné Hory, kde zjistíte, jak byly nestoudnice trestány. Upozornění: tato prohlídka není vhodná pro malé děti. Doba trvání: cca 1,5 hodiny. Vstupné: základní – 199,- Kč; snížené (důchodci, děti, studenti) – 150,- Kč. Návštěvníkům s platnou vstupenkou na produkci „Kutná Hora nestoudná“ poskytujeme 20% slevu na vstup do Vlašského dvora (před produkcí nebo po produkci). www.muzeumb.cz.

Každou sobotu od 4. 7. do 29. 8. | 18:00 a 20:00 hod. OŽIVLÁ KAČINA. I v roce 2015 zámek Kačina opět ožívá dobovými historickými postavami. Hrabě Chotek a jeho rodina právě prožívá jedno ze složitějších životních období a události, které se na panství dějí, dávají prostor k mnoha komickým situacím. Přijeďte i vy a staňte se součástí příběhu, jenž vás vtáhne do jiné, tajemstvím vonící doby, abyste i vy, dle motta: Kdo nežil před rokem 1850, neví, co je krásný život, pocítili génia loci významného místa. Zve vás a těší se Divadélko Kůzle a přátelé. Doba trvání: cca 1,5 hodiny. Vstupné: základní – 180,- Kč; snížené – 120,- Kč; rodinné – 480,- Kč; děti do 6 let – zdarma. www.ikutnahora.cz

Každá sobota a neděle od dubna do září | 14:00 hod. RINGELLAND – ZOO HABRKOVICE. 6 dospělých sibiřských tygrů, 4 vzácní bílí lvi, 2 lvi pustinní, puma – to jsou kočky z Ringellandu. Třítunový hroch Davídek na dosah vaší ruky. Zvířecí hvězda z filmu „Dva lidi v zoo“ miluje jablka, mrkev, melouny. A vy si ho můžete za naší asistence nakrmit dobrotami, které mu přinesete. 3 dikobrazi, lamy, kozičky, morčátka a jiná drobná zvířátka pro potěšení dětí i dospělých v klidu přírody za městem. To vše je Ringelland. V areálu najdete výstavy obrazů a fotografií známých i začínajících umělců. Jediná v Česku je velká výstava cirkusových plakátů. Pro laiky jsou to líbivé obrazy. Pro grafiky je to studna grafických skvostů. Park založila drezérská rodina Ringelových. A tak zde můžete při vystoupení zvířat vidět umění, které pomalu, ale jistě umírá. Knížata cirkusových manéží – to jsou drezéři velkých kočkovitých šelem. To jsou Ivan a Jan Ringelovi. Park je otevřený každý den od dubna do září 9:00 do 18:00 hodin. Představení se zvířaty probíhají každou sobotu a neděli od 14:00 hodin. Doba trvání: cca 40 minut. Vstupné na představení: základní – 100,- Kč, snížené (děti od 3 let) – 50 Kč. Vstupné do parku mimo představení je dobrovolný příspěvek na zvířata. Pro skupiny od 15 osob je možné představení objednat i na jiný den a čas. www.ringelland.cz

Výstavy

7. 6. – 31. 10. DĚJINY ŽIDŮ V KUTNÉ HOŘE – Československá církev husitská, Smíškova ulice (bývalá synagoga). Otevřeno každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00 hod.

1. 7. – 26. 8. FELIX JENEWEIN (1857-1905) / STUDIE A DEFINITIVY – Galerie Felixe Jeneweina, Vlašský dvůr. www.gfj.kh.cz

4. – 30. 8 | STŘÍPKY Z REMEŠE – Sankturinovský dům – 1. patro. Výstava fotografií a obrazů, která má za cíl představit Vám jak typická, tak i méně známá zákoutí tohoto malebného města a v tom nejlepším případě Vás inspirovat k jeho návštěvě. Výstava se koná v rámci Dnů francouzské kultury.

4. – 29. 8. VÝSTAVA VÝTVARNÝCH DĚL ÚČASTNÍKŮ KUTNOHORSKÝCH SYMPOZIÍ ANDREJE NÉMETHA ENDREHO Z LET 1997 – 2014. Spolkový dům  – výstavní síň a atrium. Andrej Németh je duší sochař, povahou experimentátor a srdcem iniciátor sbližování lidí i forem. Zúčastňuje se mezinárodních sochařských sympozií, sám je také organizuje a přivádí umělce z různých koutů světa do Kutné Hory.

.
České muzeum stříbra

3. 7. – 29. 11. ARCHEOLOGICKÉ VÝZKUMY V KUTNÉ HOŘE – Hrádek. Výstava ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče Středních Čech a Archeologickým ústavem AV ČR – archeologické výzkumy v Kutné Hoře za posledních 20 let. Výstavu budou provázet doprovodné programy.

1. 4. – 29. 11. ČAJ A KÁVA RADOST DÁVÁ – Kamenný dům. Výstava ze sbírek ČMS a ve spolupráci s Dobrou čajovnou Kutná Hora, Muzeem kávy v Praze a Kávovinami a.s. Pardubice. Výstavu budou provázet doprovodné přednášky, interaktivní programy s ochutnávkou čaje, kávy a jejích náhražek.

8. 7. – 24. 10. PROMĚNY KUTNÉ HORY VE FOTOGRAFIÍCH – Tylův dům. Výstava unikátních fotografií památkových objektů a zákoutí Kutné Hory převážně z konce 19. a počátku 20. století v porovnání s jejich současným stavem. Všechna vyobrazení pocházejí z bohatého fondu muzea. Výstavě předchází roční projekt fotografování v terénu, který zohledňuje především roční období shodující se s původními náhledy.

České muzeum stříbra vyhlašuje u příležitosti 20. výročí zápisu Kutné Hory na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO výtvarnou soutěž HISTORICKÁ KUTNÁ HORA OČIMA DĚTÍ. Soutěže se mohou účastnit žáci MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia. Výtvarné práce: malbu, kresbu, koláž, linoryt, plastiku přijímá do 30. 9. 2015 muzejní lektorka K. Vavrušková na adrese: ČMS, Barborská 33, 284 01Kutná Hora. Nejlepší dětské výtvarné práce z projektu budou v průběhu října vyhodnoceny a vystaveny ve dnech 3. 11. – 14. 11. 2015 v Tylově domě v Kutné Hoře. www.cms-kh.cz

.
Galerie Středočeského kraje – GASK

24. 5. 2014 – 30. 5. 2017  STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM – Stálá expozice GASK, Galerie I. a II. To nejlepší ze sbírkového fondu GASK. Vedoucí kurátor Richard Drury představuje nový pohled na tvorbu stálé expozice. Expozice obývá původní prostor v 1. patře, zároveň je rozšířena i do levého křídla výstavních prostor ve 2. patře. Nové pojetí se výrazně liší od tradičních postupů při tvorbě stálé expozice, které mapují postupné historické budování sbírky. Oproti zmíněným postupům je nová stálá expozice založena na jednotlivých okruzích, odpovídajících konkrétnímu úseku citového či myšlenkového rozpoložení člověka, který stojí u zrodu představených děl (například úzkost, touha, radost). Místo uskupení děl v expozici čistě podle časové či slohové vzájemnosti počítá nová expozice s konfrontováním děl, která mají společný uchopitelný rozměr vnitřního života.

29. 11. 2014 – 30. 5. 2017 IHS – JEZUITSKÁ EXPOZICE – Stálá expozice o jezuitech.

8. 2. – 27. 9. LUMÍR HLADÍK – ACH, BRATŘE – Experimentální prostor – Lázně

10. 5. – 25. 10. JIŘÍ SOZANSKÝ – MEZNÍ SITUACE

31. 5. – 27. 9. TADEÁŠ KOTRBA – VZPOMÍNKY ZPOLA PORUŠENÉ – Projectroom

31. 5. – 27. 9. JITKA HAVLÍČKOVÁ – BEZ DĚTÍ (SKLENĚNÝ KOMIKS) – Whitebox

31. 5. – 27. 9. MARKÉTA ZLESÁKOVÁ – ZA OKNY… – Café Fatal

31. 5. – 27. 9. ANTONÍN BRINDA – AKT IDEOLOGIE – Experimentální prostor

28. 6. – 13. 9. ODPOVĚDI PŘÍRODY POCTA J. SEKEROVI – Blackbox

28. 6. – 13. 9. BODO KORSIG – ZÓNA BOLESTI / CYKLUS PŘESAHY GRAFIKY – Galerie III

 

.

Zavřít menu