Královské stříbření se po roce znovu vrací na Hory Kutné

Již po třiadvacáté otevře královské horní město Kutná Hora symbolicky brány všem, kdo zatouží vrátit se do středověku. Máte možnost zatoulat se o celých šest století po pomyslné časové křivce zpět do historie slavného stříbrného města. Na dva dny, sobotu 21. a neděli 22. června se můžete ocitnout přímo uprostřed událostí, osudů a příběhů Zemí Koruny české v roce 1414.

V těchto dnech se totiž  bude konat další ročník tradiční historické slavnosti Královské stříbření Kutné Hory. Středověké centrum města, gotické uličky a zákoutí, ale především rozsáhlý programový prostor s královskou tribunou a kolbištěm v parku pod Vlašským dvorem se zaplní zářivě barevnými gotickými praporci a stovkami lidí v kostýmech doby lucemburské. Celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře opět ožije fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého krále Václava IV. a jeho manželky Žofie Bavorské s jejich dvorem. Kompletní program a informace o vstupném najdete ZDE.
.

Stříbření 2014

.
Co na vás čeká?
Jako v letech minulých, tak i letos, chystají bohatí a hrdí Horníci, měšťané Hor Kutných, pro krále velkolepé uvítání, pohoštění i program. Pracovní rytmus ve stříbrných dolech i v královské  mincovně se jakoby na dva dny zastaví a utichne. Nahradí jej slavnostní ruch přítomnosti krále Václava, který byl Horníkům vždy velmi nakloněn a obdařil havíře i mincíře i jejich město mnohými výsadami. Již tradičně přijme král holdy a dary a otevře symbolicky výroční trh. Většinu času svého pobytu na Horách Kutných však bude král věnovat tak, jak je jeho zvykem, radovánkám a zábavě.  Také proto vyhlašuje zákaz sporů, náboženských diskusí a hádek. Medovina, pivo i víno potečou proudem, rozličné vůně rožněných masových lahůdek lákavě zašimrají v nose, kapely budou hrát a vyzývat k tanci dvorskému i lidovému. Rytíři k pobavení krále i lidu obecného porovnají své dovednosti v bujarých bojových hrátkách a to pěšmo i v sedle koní. Kouzelník Žito a jeho herecká kumpanie rozesměje krále, urozené panstvo i lid obecný. O sobotním pozdním večeru se rozhoří ohně svatojánské dvorské slavnosti, v níž se utkají rytíři o čest čtyř rytířských symbolů. Čeká nás nejen ruch dvorské zábavy, nýbrž i lidové bujaré veselí hornického města.  Všeobecný halas se utiší jen v neděli dopoledne.  V ten čas se již tradičně otevře hlavní portál chrámu sv. Panny Barbory, patronky všech havířů. Klenbou katedrály se rozezní slavnostní fanfáry s duněním tympán. Tak vždy vítají Horníci svého oblíbeného krále s královnou a jejich dvořanstvo ve svém vlastním chrámu. Všichni, šlechta, kutnohorský patriciát i obecný lid horský se zde setkají při slavné „Stříbrné mši“. Všechno to dění a barvité hemžení, které je každoročně vždy novou a neopakovatelnou premiérou několika stovek aktérů z celé republiky, a které celé připravuje úzký kroužek obětavců, Vás chce nejen pobavit, ale i nenásilnou a přitažlivou formou poučit o zajímavé historii hornického města a jeho tradicích.
Třiadvacátý ročník Královského stříbření Kutné Hory pro Vás  otevírá brány času  do města, nazývaného pokladnicí českých králů.

 (tz)

 

Připomeňte si atmosféru loňského Stříbření v naší fotogalerii.

[nggallery id=244]

 

.