Na zámku Kačina bylo 4. srpna zahájeno výtvarné sympozium, vernisáž tvůrčích výsledků se uskuteční 9. srpna od 14 hodin

Návštěvníci zámeckého parku na  Kačině mají od 3. do 9. srpna jedinečnou příležitost vidět při práci výtvarné umělce nejen z České republiky, ale i Rakouska a Polska. Tématem 15. ročníku sympozia, které pořádá kutnohorský výtvarník Andrej Németh Endre, je zemědělství. Právě proto byl letošní ročník poprvé situován do muzea českého venkova na zámek Kačina. Sympozium bude zakončeno v neděli 9. srpna od 14 hodin vernisáží výstavy, při které budou tvůrčí výsledky představeny. Stanou se originální a trvalou expozicí v zámeckém parku.

Slavnostního zahájení sympozia se 4. srpna spolu s umělci účastnili také Pavel Douša, ředitel zámku Kačina, Josef Viktora, starosta města Kutné Hory a další hosté. Součástí sympozia bude i instalace skleněných plastik Jiřího Šuhájka. Jejich instalace v rondelu zámku nebude snadná. Skládají se zhruba z padesáti dílů. Již potřetí se výtvarného sympozia pořádaného Andrejem Némethem účastí sochař a restaurátor Denis Anfilov, který se pro své dílo nechá inspirovat místem někdejšího sídla hraběte Chotka na zámku Kačina.

„Zámecký park zůstane pro návštěvníky volně přístupný i během probíhajícího sympozia, aby každý zájemce o umění mohl v sochách, malbách, skulpturách či skleněných objektech sledovat propojení pohledu autora s tématem letošního ročníku,“ uvedl ředitel Národního zemědělského muzea, pobočky Kačina, Pavel Douša.

Letošního ročníku se účastní Lőrinc Zsuzsa (sochař CZ), Denis Anfilov (sochař CZ), Jiří Fürst (sochař CZ), Beata Lewická (malířka PL), Simona Svoboda (malířka a sklářka A), Aleksander Zakrocki (malíř PL), Michal Chudoliňsky (malíř PL), Jiří Šuhájek (malíř a sklář CZ) a Andrej Németh (malíř a sochař CZ).

Jak uvedl organizátor sympozia Andrej Németh, původně se setkání měli účastnit další umělci ze Srbska, Polska, Maďarska, Ukrajiny a Slovenska. Jejich účast však překazila pandemie koronaviru.

Aktualizováno 15. 8.: Přidány fotografie z vernisáže tvůrčích výsledků

Monika Pravdová

Zavřít menu