Historické polní frézy, motorové sekačky nebo malotraktory, ale také starší modely projektů zemědělských staveb firmy Agroprojekt. Národní zemědělské muzeum v Čáslavi zahajuje sezónu s novými tematickými výstavami a odhaluje návštěvníkům své poklady z depozitářů. Na prvního návštěvníka sezóny čeká v sobotu 5. dubna od 9 hodin překvapení.
Díky zdokonalení spalovacích motorů, a především snížením jejich hmotností v první polovině 20. století, bylo možné konstruovat i menší stroje pro malorolníky. „Na výstavě Mechanizace zahrádkářů budou k vidění právě stroje určené pro nejrůznější práce v zahradnictví, zelinářství, školkách, sadech, parcích a dalších odvětvích,“ říká ředitel NZM Čáslav Vladimír Michálek.
Kromě strojů známých značek uvidí návštěvníci i výrobky méně známé nebo také po domácku vyrobené zajímavé konstrukce.
Druhá letošní výstava Projekty zemědělských staveb v modelech představí historické projekty firmy Agroprojekt, která hrála významnou roli v oblasti zemědělského plánování a výstavby v Československu během minulého století. Byla založena v roce 1951 a její hlavní činností bylo projektování a realizace zemědělských staveb, jakými jsou kravíny, vepříny, sýpky a další zemědělské objekty. V 60. a 70. letech minulého století se Agroprojekt podílel na modernizaci československého zemědělství, stal se klíčovým partnerem pro státní zemědělské podniky, které potřebovaly moderní a funkční infrastrukturu. V 80. letech se rozšířil i na zahraniční trhy. Po roce 1989 se firma musela přizpůsobit novým podmínkám a začala se orientovat na soukromé zemědělské podniky a ekologické projekty.
Návštěvníci si dále budou moci prohlédnout také panelovou výstavu Mendel – Komiks ze života Gregora Johanna Mendela, kterou připravilo NZM v roce 2022 ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno k 200. výročí narození genetika a šlechtitele Greagora Johanna Mendela. Autory komiksových koláží jsou Vendula Chalánková a Ján Obyšovský.
Národní zemědělské muzeum Čáslav disponuje s jednou z nejucelenějších sbírek tuzemských i zahraničních továrních řad zemědělské techniky, traktorů, mlátiček a také historických oradel, patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě. Nízkonákladový depozitář NZM v Čáslavi slouží od roku 2021 především pro pracoviště muzea v Praze, Čáslavi a pro pobočku Kačina pro téměř polovinu podsbírek a fondů. Díky depozitáři se zlepšily podmínky pro uložení sbírkových předmětů a vzniklo zde i kvalitní badatelské zázemí. Přímo v objektu depozitáře je i konzervátorsko-restaurátorská dílna, která slouží k ochraně i úpravě sbírkových předmětů. Zároveň s depozitářem vybudovalo muzeum i termokomoru, která umožňuje netoxickou likvidaci dřevokazného hmyzu. Pro tuto sezónu počítá Národní zemědělské muzeum Čáslav s výstavbou bezbariérových toalet pro návštěvníky.
Letošní Den otevřeného depozitáře se bude konat 15. května od 13 do 18 hodin.
Vstupné: základní 120 Kč, senioři a studenti 80 Kč, děti a mládež do 18 let zdarma.
Další informace a fotografie: zde
tz