Těmto i dalším tématům se bude věnovat první ročník festivalu dokumentárních filmů s environmentální tématikou Ozvěny Ekofilmu. Festival začíná vernisáží výstavy Vyrobeno za každou cenu v pondělí 23. února v 17.30 v Sankturinovském domě. Výstava na příkladech věcí, které běžně kupujeme (čaj Lipton, banán Chiquita aj.), ukazuje co to je důstojná práce a proč je pro řadu lidí nedostupná.

.
Festival následně pokračuje v pátek 27. února v 17.30 v kutnohorském kině Modrý kříž a potrvá do soboty. „Chceme ukázat, že ekologické dokumenty nemusí být jen nudné obrázky zvířat a rostlin. Proto jsme pečlivě vybírali filmy, které nás zaujaly nejen tématem nebo novým pohledem na známé téma, ale i svým filmovým zpracováním.“ Uvedla Iva Baláčková za organizační tým festivalu. Výsledkem je následující program. V pátek dopoledne budou probíhat projekce pro školy. V 17.30 pak v kině Modrý kříž začne program pro veřejnost projekcí snímku Farmář a jeho princ. Hlavním hrdinou, jak už název napovídá, je britský princ Charles, který je nadšeným propagátorem a zároveň praktikem ekologického zemědělství. Na své farmě v Cornwallu chová stará plemena domácích zvířat a pěstuje řadu plodin a to všechno v režimu ekologického zemědělství.
V 19.00 následuje film Zelená poušť o praktikách výroby palmového oleje v Indonésii. Plantáže palmy olejné vznikají na místech původních deštných pralesů, která byla za tímto účelem vykácena a vypálena. Obyvatelé pralesa, mezi nimiž jsou třeba orangutani nebo tygři, tak přicházejí o své přirozené prostředí. Jak tohle všechno však souvisí s námi? Podívali jste se někdy na složení například Tatranek nebo brambůrek Lays? Tam i v mnoha dalších výrobcích lze nalézt palmový olej. Více o souvislostech se dozvíte při debatě, která bude následovat po projekci. Pozvání přijal Tomáš Ouhel, koordinátor ochranářských projektů ZOO Liberec a jeden ze zakladatelů Indonesian Species Conservation Program, který má s problematikou bohaté zkušenosti.
Festival pokračuje i v sobotu. V 17.30 začíná promítání filmu Dál nic. Snad nejvýstižněji jej popisuje synopse z oficiálního webu www.dalnic.com. „Dneska jako člověk seš míň než ta žabička, ty vado.“ Film o tom, jak si Češi staví dálnici do Německa. Jeden na zahradě nosí sluchátka proti hluku a modlí se, ať už dálnice auta odvede, druhý se ji snaží dostavět a odejít konečně do důchodu, třetí chrání živočichy i rostliny a žaluje dálnici u soudu. Sedm let stavby, šestnáct kilometrů dálnice a zablokovaná společnost. Námět Hitler, hudba Wagner, účinkuje český národ.
V 19.00 pak následuje film DivoČINY. Tento vizuálně velmi působivý film se věnuje tématu divočiny z historického, společenského i kulturního hlediska. Konkrétně se pak zabývá návratem některých „symbolů divočiny“ – zvířat, která byla v minulosti pronásledována a následně vyhubena. Jedná se o rysi, vlky, medvědy a zejména zubry, jejichž návrat do české přírody film sleduje. Po filmu následuje beseda s Daliborem Dostálem ze sdružení Česká krajina, které se mimo jiné zabývá návratem některých vyhubených zvířat do české krajiny.
Závěrem je třeba uvést, že veškerá promítání v rámci festivalu Ozvěny Ekofilmu jsou zdarma. Změna programu je vyhrazena. Aktuální informace najdete na webových stránkách pořádajícího spolku Denemark www.denemark.jidol.cz. Těšíme se na viděnou v kině!

Iva Baláčková

.

Zavřít menu