Průvod tradičních masek, tancování, zábava, ale především stmelení sousedů. V sobotu 22. února dopoledne se sešli sousedé z městské části Karlov v ulici K Bělidlu, aby společně oslavili masopust.
Sousedský Spolek Karlov uspořádal svůj první ročník masopustu. Hlavním motorem celé akce byly tři ženy, které spolek v minulém roce založily. V následujícím rozhovoru odpovídá Lenka Lapáčková ze SS Karlov:
Kolik zastavení masopustního průvodu bylo a jaké scénky jste na nich zahráli?
Připravili jsme sedm zastavení, protože číslo sedm je pro Karlov symbolické podle jeho části „U Sedmi zlodějů“. Domluvili jsme tři vystoupení dětí z MŠ 17. listopadu, MŠ Trebišovská a ZŠ Kamenná stezka. V ulici Na Spravedlnosti proběhlo krátké vystoupení – odsouzení hříšníka, které je spojováno s masopustem. I v tomto je jistá symbolika, jelikož název ulice je odvozen od toho, že zde bývala šibenice. Současně jsme připravili tradiční závěr masopustu spojený se zastřelením a oživením medvěda.
Kolik lidí podle vás organizátorů zhruba přišlo?
Odhadujeme, že postupně dorazilo cca 200 lidí.
Co vás jako spolek motivovalo k tomu tradici masopustu na Karlově obnovit?
O obnovení tradice masopustu na Karlově jsme diskutovali v Osadním výboru Karlov už koncem roku 2023. Uvědomovali jsme si, že tato akce je časově a organizačně náročná. Při založení Sousedského spolku s Katkou Srbovou a Zdeňkou Marečkovou jsme si stanovily, že bychom chtěly pořádat akce, které podpoří komunitní život a sousedské vztahy na Karlově a přilákají návštěvníky z Kutné Hory. Naším cílem je propojení místních obyvatel – mladší generaci se starší, starousedlíky s novými obyvateli, ale také navázání na akce, které dříve na Karlově pořádali jak Baráčníci, tak i jiné skupiny obyvatel. Podařilo se nám oslovit další sousedy a nadšence, kteří se k nám připojili, např. členy Ochotnického spolku Tyl nebo ty, kteří se do Kutné Hory přistěhovali a hledali kontakty a vazby.
Jak dlouho vám trvalo masopust připravit?
Intenzivní příprava nám trvala dva měsíce – od angažování a vytvoření celého týmu, žádosti o příspěvek na akci od města, administrace a získání povolení, zajištění sociálního zázemí, ušití, zakoupení a zapůjčení tradičních masek a doplňků, zajištění a komunikaci občerstvení, přípravy grafiky, zajištění tisku a roznosu letáků včetně osobního kontaktu s většinou lidí, kteří na Karlově bydlí v rodinných domech, až po napsání proslovů, výrobu dárků a perníčků. Byly to desítky hodin práce každé z nás, ale i dalších lidí. Bez jejich pomoci bychom to nezvládly! Zůstaly by pouze naše myšlenky a vize. Za to patří všem lidem, kteří se k nám připojili, velké poděkování!
Považujete akci za úspěšnou? Myslíte si, že by se mohla tradice na Karlově uchytit?
Ohlasy byly velmi pozitivní, jak od celého týmu, tak od sousedů a návštěvníků akce, kteří nám vyjadřovali podporu a kladně hodnotili organizaci masopustu. To nás těší, ale také zavazuje k tomu, abychom následující rok tyto lidi nezklamali. To, co nemůžeme ovlivnit, je počasí, které nám velice přálo.
Zapojovali se lidé ochotně s pohoštěním a organizací?
Velmi si vážíme toho, že se k nám sousedé ochotně připojili a připravili na jednotlivá zastavení tradiční masopustní pohoštění – koblihy, koláčky, boží milosti, uzené maso a další vynikající pochutiny!
Chtěli byste něco pro příště případně pozměnit?
Chtěli bychom, aby se tato akce nesla v tradičním duchu včetně zapojení dalších masek, které jsou s masopustem spojovány a mají v něm svůj symbolický význam. Pro následující rok máme nápady a podněty, jak tradice a zvyky spojené s masopustem lidem v Kutné Hoře více přiblížit. Z tohoto důvodu jsme o tomto víkendu navštívili Masopust v kouřimském skanzenu.
Rádi bychom poděkovali všem dětem a učitelkám z mateřských škol a základní školy, které odvedly s dětmi úžasnou práci a připravily vystoupení, které byla citlivě spojená s masopustem. Nemalé poděkování patří rodičům dětí. Současně bychom chtěli poděkovat celému týmu masek nejen za to, že se k nám připojily v průvodu, ale pomohly nám s ostatními organizačními věcmi, bez nich bychom byly tři ženy samotné jak „vojáci v poli“. Dále bychom chtěli poděkovat lidem, kteří nám na své náklady připravili skvělé tradiční občerstvení. Velké díky patří Restauraci V Ruthardce za to, že nám zajistila naprosto originální občerstvení včetně vynikajících zabijačkových produktů.
Dora Procházková