Od 11. října bude v kutnohorské Galerii Felixe Jeneweina k vidění výstava obrazů Jiřího Macka „In memoriam“. Výstavu umělce, řadícího se k vlně české geometrie a konstruktivismu z přelomu60. a 70. let minulého století zahájí malíř Stanislav Diviš a ředitel galerie Aleš Rezler. …………………………………………………..

Při příležitosti vydání katalogu k výstavě se ve středu 16. listopadu uskuteční v Blues Café koncert legendárního trumpetisty Laco Décziho a kytaristy a skladatele Zdeňka Fišera. Více informací najdete na konci článku.

Jiří Macek
Umělecké dílo Jiřího Macka je takřka naprosto neznámé, přesto byl velmi dobře známou kutnohorskou osobností v letech 1982 – 2008. Do roku 1963 žil v Praze – Dejvicích. Po absolvování základní školy studoval Střední průmyslovou školu stavební v Benešově 1956 -1958. Po vojně nastoupil v roce 1962 jako projektant v Projektovém ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů. Celý život se věnoval malbě a fotografování. Roku 1963 vznikají jeho první abstraktní obrazy. V polovině 60. let se aktivně angažuje v happeningových aktivitách skupiny Aktual kolem Milana Knížáka. V 80. letech vystřídal různá zaměstnání, od nočního hlídače přes topiče a dělníka v chemické továrně po projektanta. V roce 1982 se přestěhoval z Prahy do Kutné Hory, bydlel v Orelské ulici. 1986 a 1987 se zúčastnil nezávislých výstav 5. a 6. Svárovských konfrontací v Praze.


Jiří Macek

.
Byly to výstavy nastupující generace výtvarných umělců, kde se prezentovala i řada starších autorů a které se staly významným předělem v aktivitách nezávislé výtvarné scény druhé poloviny 80. let. Konstituovala se zde například skupina Tvrdohlaví. Jiří Macek se tak dostal do kontaktu s aktivním proudem mladší generace a udržoval kontakt s celou řadou autorů jako Jiří David, Stanislav Diviš, Antonín Střížek, Tomáš Císařovský, Vladimír Skrepl, Laco Teren a mnoho dalších. Koncem 90. let a začátkem nového století se zajímá i o novou generaci nastupujících autorů a seznamuje se s Jakubem Špaňhelem, Petrem Pastrňákem, Davidem Hanvaldem, Karlem Štědrým a dalšími. Absolvoval studijní cesty do Francie, Itálie, Německa, Maďarska, Ruska, Kazachstánu a na Slovensko. Napsal knihu o východních filosofiích, přátelil se s básníkem Janem Balkem a vystupoval s hudební skupinou Krásné Nové Stroje jako recitátor jeho básní. Jiří Macek zemřel 22. března 2008 v kolínské nemocnici po náhlém krvácení do mozku. Výstava s názvem In memoriam zhodnocuje umělecký význam osobnosti Jiřího Macka. Mackovy výtvarné experimenty datované zhruba od r. 1956 ústily v šedesátých a sedmdesátých letech v malbě k výsledkům, jimiž se plnohodnotně řadí do vlny české geometrie a konstruktivismu té doby.

Aleš Rezler

 

11. 10 – 31. 12. 2013 | JIŘÍ MACEK – IN MEMORIAM /OBRAZY/. Vernisáž 11. října v 17 hodin.

16. 11. | 20.00 hod. LACO DÉCZI + ZDENĚK FIŠER. Koncert u příležitosti vydání katalogu výstavy “Jiří Macek 1941-2008 In memoriam”. Blues Café, Jakubská 562. Rezervace a předprodej na tlf: 602 438 634. Vstup: předprodej 200 Kč, na místě 250 Kč.

 

 

 .

Zavřít menu