Pozvánka: vernisáž výstavy litografií a akvarelů malíře a grafika Petra Ptáčka se v Knihkupectví a galerii Kosmas uskuteční 12. dubna od 17.30 hodin

Výstava litografií a akvarelů malíře a grafika Petra Ptáčka nazvaná Zamilovaný motor bude v Knihkupectví a galerii Kosmas na Komenského nám. v Kutné Hoře zahájena v pátek 12. dubna 2019 od 17:30 hodin.  Výtvarník ji připravil společně s místní uměleckou agenturou ArcusGallery, se kterou začal spolupracovat koncem roku 2018. Ve stejné době navázal spolupráci i s internetovou Galerií Myrro.

Malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček tvoří v malbě, kresbě i umělecké grafice. Maluje akrylem a olejem, v grafice užívá hlavně techniku litografie, kterou vznikly desítky volných grafických listů, ex libris a novoročenek. Kresbu koloruje akvarelem nebo tušemi, vedle volných kreseb realizoval knižní ilustrace, užitou malbu a grafiku a také návrhy na poštovní známky. V grafických listech ztvárňuje magický svět techniky a lidí. Od roku 1991 žije a pracuje v Praze, jeho obrazy a grafické listy jsou v galeriích a soukromých sbírkách po celé Evropě.

A jak vznikl název výstavy? Petr Ptáček v nedávno zveřejněném rozhovoru pro web Putování za uměním (https://art-tour.cz/) kromě jiného říká: „Četba knihy Dědeček automobil s ilustracemi Kamila Lhotáka (nevím, zda jsem strávil více času čtením nebo studováním ilustrací) v příliš raném věku způsobila pravděpodobně moji náklonnost k tomu „výbušnému zlotvoru“, kterým je motor…“ Celý rozhovor si můžete přečíst zde: https://art-tour.cz/vytvarne-umeni/97-vernisaz/3213-zamilovany-motor-petra-ptacka-se-predstavi-v-kutne-hore

Expozici Zamilovaný motor doplní Petr Ptáček i ukázkami svojí známkové tvorby. Do Kutné Hory přiveze digitální kopie, originály návrhů na známky putují totiž do Poštovního muzea.

Vernisáž ozvláštní i dobročinná aukce, do které malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček věnoval několik svých číslovaných a signovaných litografií. Dražebního kladívka se ujme malíř a vydavatel Richard Knot, který ve stejném galerijním prostoru vystavoval v druhé polovině roku 2018 svoje olejomalby pod názvem Bez erotiky. Výtěžek aukce autor a pořádající umělecká agentura ArcusGallery věnují občanskému sdružení Belveder, jehož prvotním cílem je záchrana – sanace a zakonzervování současného stavu – kaple sv. Jana Křtitele na vrchu Vysoká.

Vernisáží provede, autora a jeho dílo představí Lenka Frankovicová, o hudební zážitek se již tradičně postará zpěvačka a kytaristka Lucie Zhory. Na sklenku dobrého vína pozve přítomné kutnohorský vinař Jiří Kocián.

Výstavu litografií a akvarelů Petr Ptáček: Zamilovaný motor můžete v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas navštívit do čtvrtka 9. května 2019.

tz

Zavřít menu