Vernisáž výstavy obrazů Jiřího Bárty s názvem Ordo lineárům si na poslední květnový pátek připravilo knihkupectví Kosmas na Komenského náměstí. Výstavu obrazů z let 2012 – 2015, kterou si budete moci prohlédnout do 14. června uvede v 18. hodin publicista Dušan Veselý.

.
Architekt a výtvarník Jiří Bárta se narodil 7.dubna 1931 v Pyšelích. Po maturitě na reálném gymnasiu v Benešově (1950) byl zaměstnán jako reklamní grafik. V roce 1952 začal studovat Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT, kterou v r. 1961 dokončil. V průběhu studia pokračoval ve své předškolní profesi a začal pro tehdejší Mladou frontu navrhovat grafickou úpravu sportovní části těchto novin. Později pracoval na závažnějších propagačních úkolech – prospektech, výstavách, plakátech apod.; věnoval se také knižní grafice. Pracoval pro firmy Řempo Praha, Romo Fulnek, nakladatelství Mladá fronta, Ministerstvo zdravotnictví aj. Tato – v podstatě vedlejší pracovní činnost – zajišťovala v převážné míře jeho ekonomické podmínky pro studium.
Po ukončení studia učil určitý čas externě na LŠU – výtvarný obor. Prošel různými zaměstnáními. V r. 1971 byl přijat do Ústavu bytové a oděvní kultury, kde byl zaměstnán jako vývojový pracovník -designer. Zde se seznámil a spřátelil s ak. mal V. Jelínkem, sklářem, se kterým v průběhu cca dvaceti let vytvořili více než dvacet návrhů výtvarných děl (vitráže, skleněné objekty, dělící stěny apod.), umístěných a realizovaných v architektuře.  V té době navrhl novou technologii rozptylných skleněných ploch (na pásky rozřezané tabulové sklo, následně slepené v plochu), ve které realizoval řadu skleněných objektů, několikrát vystavených na domácích i zahraničních výstavách.
Stále častěji se věnoval interiérové tvorbě a celkem navrhl cca 26 interiérů, většina z nich realizovaných, např. interiér kavárny a baru Ústředního domu armády v Praze – Dejvicích, interiér koncertní síně sv. Vavřince pro MHF Pražské jaro, interiér pracoviště obrazového zpravodajství ČTK, nebo interiér cukrárny v Göteborgu. V roce 1968 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců. Byl členem různých výtvarných komisí – Keramické závody Znojmo, komise pro udělování Zlatých medailí v rámci veletrhů Brno, výtvarná rada ÚBOK, výtvarná komise SNTL. V r. 1982 byl také komisařem výstavy Československé textilní, keramické a skleněné miniatury v Budapešti a Soproni. Účastnil se různých soutěží na nábytek, příkladně soutěž na čalouněný nábytek v r. 1980 (spolupráce ak. arch. K. Lapka) – 1. cena; soutěž na soubor sedacího nábytku  v r. 1983 – 3. cena, nebo mezinárodní soutěž na soubor sedacího nábytku pro firmu Fröscher, SRN –  v r. 1987. Svoje práce prezentoval na různých výstavách doma i v zahraničí, v průběhu času se účastnil cca patnácti společných nebo samostatných výstav. V roce 1989 navrhl nábytkový soubor „Polychrom 2000“, který byl reminiscencí na malovaný nábytek. Některé části souboru byly realizovány, jídelní set se stal součástí sbírek UP muzea, stejně jako židle z r.1982. Po roce 1990 se spíše věnoval interiérové tvorbě, často pro soukromé investory, ale také interiérům pro veřejné účely. Po roce 2005 se pak začal výhradně věnovat výtvarné tvorbě. Žije a tvoří v Praze.

(tz)

.

Zavřít menu