Již tři čtvrtě století vychází v Kutné Hoře časopis Krásné město. Na pult knihkupectví Kosmas a U Stříbrného groše brzy zamíří letošní první číslo, věnované zejména událostem z let 1953 a 1968, tedy měnové reformě, označované také za „loupež století“, a Pražskému jaru. Nechybí ani tradiční rubrika Kronika.

V polovině dubna vychází letošní první číslo časopisu Krásné město. Hlavním tématem se stala dvě výročí: události z let 1953 a 1968.
Přesně před 60 lety se lidé v Československu dověděli o vyhlášení měnové reformy, která miliony domácností připravila o jejich úspory. Bližší informace o této „loupeži století“, jejím průběhu i reakcích obyvatel se čtenáři dozvědí v článku s názvem „Měnová reforma v roce 1953 na Kutnohorsku“.
Druhé výročí, kterému se Krásné město věnuje, souvisí s tzv. pražským jarem: Právě před 45 lety vrcholil v Československu obrodný proces, který byl rázně přerušen srpnovým vpádem vojsk států Varšavské smlouvy. Další články proto připomínají, jak pražské jaro probíhalo v Kutné Hoře, jaké byly reakce na příjezd cizích armád a jaké škody zde zahraniční vojáci napáchali. Vše doplňují autentická vzpomínka přímého účastníka tehdejšího dění, stejně jako množství dobových fotografií a letáků. Pozornost je věnována také výzvě „Pro záchranu Kutné Hory“, která v roce 1968 vznikla a kterou podepsaly desítky osobností veřejného života města.
Krásné město uzavírá tradiční rubrika „Kronika“, zaznamenávající kulturní a společenské události Kutné Hory posledních čtyř měsíců.

Nové číslo časopisu, založeného již v r. 1938 a vydávaného Městem Kutná Hora, si lze koupit v Knihkupectví Kosmas nebo U Stříbrného groše.

Lukáš Provaz, vedoucí redaktor

.

Krásné město 1/2013

 

 

.

Zavřít menu