Od prvního dubna letošního roku přebírá péči o kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Odbor kultury a cestovního ruchu Městského úřadu. Pracovníci odboru s vedoucí Lenkou Kratochvílovou převzali před velikonočním víkendem památkový objekt od Průvodcovské služby Kutná Hora, která ho do té doby spravovala.

Město má v úmyslu zachovat v barokních prostorách kostela pořádání kulturních a společenských akcí a nabídku dále rozšiřovat. „V nejbližší době plánujeme uspořádání výstavy Barok a dnešek, kde bychom chtěli prezentovat kontrasty současného a barokního umění. Chystáme i výstavu fotografií Alexandra Janovského a zajímavých tapisérií,“ přiblížila nejbližší budoucnost „Nepomuku“ Lenka Kratochvílová.

Budova kostela sv. Jana Nepomuckého v Husově ulici je v mnohém netypická pro to, co návštěvník Kutné Hory čeká od zdejší architektury. Projekt zpracoval František Maxmilian Kaňka v letech 1734 -1754 a s výslednou podobou pak nepomáhal nikdo méně slavný než Kilián Ignác Dientzenhofer. Stavbu si vzala za své kutnohorská obec, financovala ji z výnosů záduší i za přispění soukromých donátorů. Vzniklo dílo mimořádně hodnotné a konzistentní jak ve své části architektonické, tak i ve výzdobném programu, z něhož je třeba připomenout především nástropní malbu ztvárňující legendu o sv. Janu Nepomuckém od Josefa Jáchyma Redelmayera a Františka Xavera Palka. Průčelí budovy zdobí sochy sv. Vojtěcha a sv. Prokopa umístěné v postranních nikách.

(jok)

Nebyly nalezeny žádné obrázky

.

Zavřít menu