V souvislosti se zvýšenou srážkovou aktivitou se dnes v půl třetí odpoledne sejde městská povodňová komise. Přestože poslední informace od Městské policie, která monitoruje tok Vrchlice, hovoří o poklesu hladiny, výstraha ČHMÚ z dnešního dopoledne upozorňuje na přetrvávající nebezpečí povodní. ……………………………………………………………………

„Rozhodli jsme se svolat povodňovou komisi, abychom byli včas připraveni reagovat na hrozící nebezpečí. Po poledni ještě pojedeme zkontrolovat stav Vrchlice a informovat se o situaci na přehradě v Malešově, s čerstvými zprávami se dostaví také zástupci Městské policie a HZS,“ nastínil plán pro nejbližší hodiny starosta Ivo Šanc.

Výstraha předpovědní povodňové služby ČHMÚ vydaná dnes před jedenáctou hodinou dopolední upozorňuje na povodňové ohrožení (extrémní stupeň nebezpečí) ve Středočeském kraji. Mezi ohroženými regiony je také Kutnohorsko. Výstraha platí prozatím od úterý 25. června, 11. hodin do čtvrtka 27. června 15. hodin.

Doporučení Českého hydrometeorologického ústavu: sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (veřejnoprávní  televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ) a dle situace v postižených  oblastech podnikat nezbytná opatření.

– Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského  záchranného sboru ČR.

– Přestěhovat zvířata, automobily, cennosti a další věci do bezpečí vevyšších polohách (do patra apod.).

– Připravit se na náhlé vypnutí elektřiny a plynu. Odpojené elektrické spotřebiče přesunout na bezpečné místo.

– Maximum protipovodňových opatření provést v denní době. Za tmy a bez elektrického proudu je vše mnohem komplikovanější.

– Připravit se na možnou evakuaci, vzít s sebou doklady, nezapomenout na potřeby dětí a domácích zvířat.

– V postižených oblastech pravděpodobné omezení individuální i veřejné dopravy.

– Vyvarovat se chůze, plavání nebo jízdy přes povodňovou vodu.

– Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami – mohou být kontaminovány!

Jan Šmok

 

Bohužel, povodně opět trápí celé Čechy a letos v nezvyklé míře i obyvatele Kutné Hory. HZS Středočeského kraje nabízí souhrn informací a rad, jak postupovat při záchranných a likvidačních pracech, kam se obracet pro pomoc, jak žádat o věcné zdroje či třeba jak likvidovat odpady po povodni. Kompletní manuál si můžete stáhnout s pomocí odkazu níže.

Krizový manuál pro obce, povodně 2013

.

Zavřít menu