Na svém zasedání, které se uskutečnilo v úterý 22. června, hovořili zastupitelé mimo jiné také o možném prodeji dnes chátrajícího objektu bývalé základní školy v Malíně. Pro ten se po dlouhou dobu nedařilo najít kupce, jež by svým navrženým záměrem odpovídal představám města.
Po posledním vyhlášení výběrového řízení na případného kupce budovy projevili zájem dva potenciální kupci, z nichž se v jednom případě jednalo o zřizovatelku Obchodní akademie v Praze 9 – Satalicích. Právě tento projekt a tedy i zájemce na minulém zasedání rada města doporučila zastupitelstvu ke schválení. A tak se nyní i stalo.
Na samotné jednání zastupitelů se dostavila zřizovatelka zmiňované střední školy paní Mária Václavíková, aby dané vzdělávací zařízení představila a upřesnila i plány, které s budovou malínské školy má. Spolu s ní přijel i možný budoucí ředitel zdejší nové střední školy Michal Švandrlík a projektový manager Jan Bobek.
Pro malínskou školu se podle jejich vysvětlení rýsuje hned několik možností. Buď se stane detašovaným pracovištěm existující satalické Obchodní akademie, nebo vznikne zcela nový subjekt – záleží na stanovisku Středočeského kraje a ministerstva školství. Pokud by ani jedna z těchto dvou připravovaných variant nevyšla, je připraven i „záložní“ plán, kdy by v prvním roce existence nově zřízené školy fungoval pouze její anglický program a další možnosti by se rozšiřovaly postupně. Zřizovatel má také zájem doplnit nabídku studia o dálkové studium, rekvalifikační kurzy a podobně. Jednotícím prvkem všech navrhovaných možností je studijní obor, jímž by v Kutné Hoře měl být cestovní ruch. Vzhledem k předpokladu, že zde budou studovat i žáci ze vzdálenějších míst republiky nebo ze zahraničí, má se budova školy částečně proměnit i v ubytovací prostory.
Čím se zamýšlená škola liší od ostatních? Podle uvedených hostů červnového zasedání jde o zajímavý, tak zvaný finský, koncept studia, kdy si žáci mohou část předmětů volit sami, a určitou volnost dostávají i ve výběru pedagogů. Mají tedy na výběr podle toho, který způsob podávání informací jim lépe vyhovuje. Další samozřejmostí pak jsou zahraniční stáže, pracovní i výměnné pobyty, na které každý ze studentů vyjede minimálně jedenkrát v průběhu studia. Výuka bude probíhat v češtině kombinovaně s angličtinou a s nabídkou čistě anglického studijního programu.
red