Zastupitelé po živé diskuzi jmenovali předsedkyni Osadního výboru Vnitřní město, tématem jednání byl i další osud domu na Palackého náměstí

Třetí letošní veřejné zasedání městského zastupitelstva se uskutečnilo 21. května ve sportovní hale Klimeška. Téměř čtyřhodinové jednání přineslo hned několik důležitých bodů pro další chod města. Jedním z nich bylo jmenování nové předsedkyně Osadního výboru Vnitřní město, kterou se stala paní Jana Buřičová. K jejímu jmenování proběhla poměrně živá diskuse, z důvodu jejího vystupování na sociálních sítích. Josef Kraus (ANO) v této souvislosti poznamenal, že v tomto volebním období vstoupilo do osadních výborů příliš mnoho politiky. Osadní výbory by podle jeho mínění měly být složeny z dobrovolníků, kteří mají vůli spolupracovat s městem. V závěru ale bylo konstatováno, že jde potvrzení volby členů osadního výboru, kteří dali nové předsedkyni svoji důvěru. Zastupitelstvo také vzalo na vědomí rezignaci paní Kamily Dostálové na členství ve stejném osadním výboru a jmenovali dalším členem pana Jana Ďoubala  a také dalšího zájemce o tuto činnost pana Ludvíka Drnka.

Dalším významným bodem uvedené schůze bylo schválení podpory podnikatelů v pohostinství v Kutné Hoře, a to prostřednictvím účtenkové loterie. Na uvedený projekt je vyčleněna částka 50 tisíc korun, přičemž každý soutěžící má možnost na jeden podaný formulář získat částku až jednoho tisíce korun. Doložit přitom musí účtenky minimálně ze dvou kutnohorských provozoven v úhrnné částce nejméně 500 korun. Pokud bude vylosován, obdrží buď plnou částku z účtenek (v případě, že jejich hodnota bude nižší než 1000 Kč) nebo rovných 1000 korun. Účastník soutěže přitom musí mít trvalé bydliště na Kutnohorsku a Kolínsku. Soutěž bude probíhat v termínu určeném radou města po otevření vnitřních prostor restaurací do 20. 9. tohoto roku. Losování proběhne v rámci Svatováclavských slavností. Podrobnosti o soutěži bude možné najít na internetu. Místostarostka Silvia Doušová (STAN a Šance KH) uvedla, že byl tento záměr diskutován se zástupci města Litomyšle, kde tuto soutěž také vyhlásili. Starosta města Josef Viktora (ANO) navrhl, aby byly pro tuto příležitost investovány finance z rozpočtové rezervy města.

Zastupitelé jednali také o prodeji některých nemovitostí ve městě. Kromě pozemků menší výměry se hovořilo také o budoucnosti domu na Palackého náměstí, jehož technický stav se bez využívání stále zhoršuje. Zastupitelé neschválili jeho prodej současným zájemcům vzhledem k záměru na jeho využívání. Zároveň bylo doporučeno zabývat se problematikou péče o nevyužívané objekty a prostranství ve městě na některém z nejbližších zasedání zastupitelstva. Zdeněk Jirásek (Město PRO lidi) navrhl zapojit do diskusí více městského architekta. Starosta města Josef Viktora konstatoval, že souhlasí s tím, že je nutné předejít degradaci zmiňovaného domu. Vzhledem k tomu, že uvedení do odpovídajícího stavu by si vyžádalo náklady v řádu desítek milionů korun, není město schopno rekonstrukci financovat vlastními silami. “Věřím, že se kupec nakonec najde,” uvedl s tím, že město ale musí požadovat odpovídající využití objektu.

V debatě, týkající se návrhu na prodej volného pozemku naproti prodejně Billa zájemcům, kteří měli záměr vybudovat zde byty pro seniory, se rozproudila debata o potřebě takových kapacit ve městě. Do diskuse se zapojila i Kateřina Špalková (Město PRO lidi), která připomněla kritický nedostatek služeb pro seniory ve městě. Místostarostka města Silvia Doušová poukázala na ekonomickou stránku věci, kdy lze objekt pro ubytování seniorů provozovat při počtu 110 – 120 lůžek. Pro tak velký objekt město v současné době prostory nevlastní. Záměr prodeje zmiňovaného pozemku nakonec schválen nebyl. Martin Hlavatý (Alternativa pro Vás) připomněl, že o výstavbě domova pro seniory se uvažuje již od roku 2000 a v roce 2010 bylo dokonce vydáno stavební povolení. “Řešíme to tedy již 20 let. Mám strach, že další zastupitelstva budou neschvalovat prodej pozemku a projekt z roku 2010 bude tak zastaralý, že se podle něj nic nepostaví,” uvedl. Starosta města konstatoval, že město bude v tomto úsilí pokračovat.

Řeč přišla i na kulturu. Z této oblasti šlo hlavně o příspěvek hudebnímu klubu Česká 1, jehož provozovatel požádal o finanční podporu v souvislosti s propadem příjmů vinou pandemie koronaviru. Zastupitelé diskutovali o koncepčnosti takových opatření, v závěru projednávání daného bodu však 19 zastupitelů vyslovilo s daným návrhem svůj souhlas. Dále byla zastupitelům představena doplněná pravidla pro vydávání Kutnohorských listů. Na programu schůze byla také finanční pomoc průvodcovské službě formou rozpočtového opatření. Tento bod zastupitelé nakonec odložili na červnové jednání.

V posledním bodu zasedání měli zastupitelé možnost vznést dotazy a vyjádřit připomínky. Dotaz Kateřiny Špalkové směřoval k využití dřeva z pokácených stromů u cyklostezky podél Vrchlice. “Dřevo bylo odprodáno a podle sdělení kupujícího z něj bude  vyroben luxusní nábytek s označením místa, odkud dřevo pochází,” informoval místostarosta Vít Šnajdr (Piráti). Martin Suchánek (Město PRO lidi) apeloval na úpravy dětského hřiště na sídlišti Šipší, které je podle jeho mínění ve špatném stavu a některé hrací prvky jsou nebezpečné.

Příští zasedání městského zastupitelstva se uskuteční 23. června.

Zdeňka Nezbedová

 

Zavřít menu