Poslední prázdninový týden přinesl čtyři dopravně – bezpečnostní akce. Policisté Kutnohorska, stejně tak i jako jejich kolegové z jiných okresů, se připravili na návrat občanů do svých bydlišť v souvislosti s končícími prázdninami a mnohdy i s končícími dovolenými, který sebou přináší zvýšenou frekvenci motorových vozidel na našich silnicích. ………………………

Od 26. 8. 2013 do 1. 9. 2013 proběhly na Kutnohorsku čtyři dopravně – bezpečnostní akce. Celkem šestatřicet policistů z dopravního inspektorátu a obvodních oddělení se zaměřili na kontrolu řidičů a jejich vozidel zejména v místech, kde byl očekáván zvýšený provoz a v místech časté nehodovosti.
Policisté zkontrolovali celkem 293 motorových vozidel, zjistili 68 přestupků, které byly na místě vyřešeny blokovými pokutami v celkové výši 19.400,-Kč, 1 přestupek byl oznámen správnímu orgánu. Mezi nejčastější prohřešky patřil nevyhovující technický stav vozidla, a to v celkovém počtu 34. Dále v 7 případech nebyly použity bezpečnostní pásy, za což bylo uloženo celkem 1.700,-Kč v blokových pokutách. V osmi případech zjistili porušení stanovených rychlostních limitů, které vyřešili na místě uloženými blokovými pokutami ve výši 1.700,-Kč. V jednom případě byl zjištěn „alkohol za volantem“

Policisté jsou potěšení přístupem těch odpovědných řidičů, kteří takovou preventivní činnost policie podporují a současně oceňují, a zároveň dodávají, že uvedené preventivně – bezpečnostní akce budou pokračovat. Jednou z nich je i v současné době probíhající akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“.
Tato dopravně bezpečnostní akce Policie České republiky ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR tentokrát probíhá v týdnu od 2. září do 6. září 2013 na celém území České republiky.
Zářijová akce je opět zaměřena především na prevenci, a to zejména na bezpečnost chodců v silničním provozu, konkrétně na dodržování pravidel pro správné přecházení vozovky a na nerespektování pravidel provozu na pozemních komunikacích řidiči motorových vozidel vůči chodcům.
Akce “Zebra” probíhá v uvedený týden samozřejmě také na okrese Kutná Hora. Policistka z preventivně informační skupiny Kutná Hora por. Mgr. Vendulka Marečková společně s policisty z dopravního inspektorátu dohlíží na bezpečnost dětí při přecházení na přechodech pro chodce. Hovoří při tom s dětmi a jejich rodiči, s řidiči vozidel, nejen o pravidlech správného přecházení, ale i o pravidlech provozu na pozemních komunikacích. Nyní se do tohoto preventivního působení zapojili i policisté z obvodních oddělení v rámci jejich služebního působiště. Školáci z rukou policistů dostávají drobné dárky, které pro ně připravila již zmíněná pojišťovna.

Zebra radí
Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho! Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo: 3x se rozhlédni: vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi! Vždy si počínej tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce! Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla.

K bezpečnosti chodců při pohybu na silnicích může přispět i vhodné oblečení, které je pro řidiče na dálku dobře viditelné. Pozornost řidiče upoutá chodec oblečený v pestrých barvách a s reflexními prvky. Ty mohou být nejen na oblečení, ale i na aktovkách, batozích, botách.

por. Mgr. Vendulka Marečková

.

Zavřít menu