Policisté přijali dnes, 5. srpna 2015 v deset hodin dopoledne, oznámení na linku 158, že při úklidu půdy rodinného domu v Kutné Hoře v ulici Masarykova, byl nalezen jeden kus ručního granátu. Na místo přivolaný pyrotechnik tuto skutečnost potvrdil. Ruční granát zajistil a odvezl k bezpečné likvidaci.

.
Při události bylo evakuováno kolem třiceti osob. Po dobu šetření události byla komunikace uzavřena a doprava řízena policisty. Do hodiny od oznámení události byl provoz obnoven. Ke zranění osob ani majetku nedošlo.

Jak postupovat v případě nálezu munice?
Je vhodné dodržet určitý postup, aby se minimalizovalo nebezpečí, protože i několik desítek let staré náboje, granáty a střely mohou při neopatrné manipulaci explodovat.

Jak se správně zachovat?
Doporučujeme při nálezu věci, která tvarem a vzhledem odpovídá munici s předmětem nijak nemanipulovat. V blízkosti místa nálezu je vhodné umístit viditelné označení a ustoupit do vzdálenosti několika desítek až stovek metrů. Teprve poté zavolejte linku 158. Policistům sdělte své jméno a příjmení, co jste našli a co nejpřesněji lokalizujte místo, kde se nacházíte. Zůstaňte na místě do příjezdu policistů a k označenému místu nikoho nepouštějte.

por. Mgr. Vendulka Marečková, tisková mluvčí P ČR Kutná Hora

.

Zavřít menu