Novoroční požár ubytovny v Sedlci připravil o střechu nad hlavou na čtyřicet lidí. Bohužel se neobešel bez oběti na životě

Nový rok nezačal pro obyvatele městské ubytovny v Sedlci bohužel vůbec dobře. Právě tady totiž ve večerních hodinách prvního dne tohoto roku vypukl rozsáhlý požár, který objekt prakticky zdevastoval. Ještě horší je ale skutečnost, že zasahující hasiči na místě našli také jednu osobu bez známek života.

Jak informoval ředitel kutnohorského územního odboru Hasičského záchranného sboru plk. Ing. Jiří Pokorný, byl požár nahlášen ve 22:22 hodin. První jednotka hasičů byla na mítě už tři minuty po telefonátu. Nejprve se na místo dostavily jednotky HZS z Kutné Hory a z Čáslavi, přijely i sbory dobrovolných hasičů z Malína a Nových dvorů.

Po zjištění rozsahu a nebezpečnosti požáru byl vyhlášen 2. poplachový stupeň a byli přivoláni další hasiči z HZS v Kolíně a dobrovolní hasiči z Křesetic, Malešova a Starého Kolína.

Mladoboleslavští hasiči vyslali do Kutné Hory autobus pro evakuované osoby, kterých byla na místě čtyřicítka. Převážně šlo o nezletilé osoby.

Požár byl lokalizován půl hodiny po půlnoci a ještě v průběhu soboty 2. ledna probíhalo dohašování a další nezbytné práce.

„Šlo o problémový zásah už jen s ohledem na velké množství osob, které byly v objektu ubytované,“ konstatoval plk. Pokorný s tím, že se hasiči snažili evakuovat osoby pomocí žebříků. Někteří lidé ale v obavě z plamenů vyskakovali z oken, což bylo také příčinou několika zranění. Je ale pochopitelné, že se v takové situaci jakékoliv řešení jeví lepší, než zůstat v místnosti plné kouře a ohně, navíc v momentě, kdy byl rozvoj požáru velmi rychlý.

Požár si vyžádal jednu oběť, čtyři zraněné osoby z řad ubytovaných, dvě zranění členů integrovaného záchranného systému, ošetřeni byli také jeden člen sboru dobrovolných hasičů a jeden policista.

Příčinu požáru budou odpovědní pracovníci znát po ukončení vyšetřování.

Na místě byl i starosta města Josef Viktora (ANO), který spolu s dalšími zajistil pro lidi postižené požárem náhradní ubytování na Klimešce. „Pracovníci Charity ihned na místo přivezli deky, základní oblečení a teplé nápoje. Je nutné si uvědomit, že lidé zachraňovali holé životy, a tak utíkali z ubytovny bez ohledu na dostatečné oblečení,“ uvedl starosta města s tím, že v sobotu i v neděli bude obyvatelům ubytovny poskytnuto také jídlo a v pondělí se začnou realizovat další kroky v řešení situace.

O tom, zda bude možné objekt rekonstruovat nebo bude nutné jeho zbytky zlikvidovat, rozhodne až další šetření, škody jsou každopádně v řádu několika milionů korun.

zn

 

Zavřít menu