Odbor sociálních věcí a zdravotnictví informuje: Děti a kybernetická bezpečnost (3)

Podporu a pomoc občanům,  kteří se ocitli v různých nepříznivých situacích, poskytuje odbor sociální věcí a zdravotnictví (OSVZ), který sídlí v Radnické ulici 178 v Kutné Hoře a jehož vedoucím je Marián Šlesingr. Pro Kutnohorské listy připravil seriál, kde se bude věnovat aktuálním sociálním tématům i dlouhodobě řešeným problematikám. Odkazovat bude na místně a časově dostupné možnosti pomoci a podpory.

Děti a kybernetická bezpečnost

Jistě všichni víme, že v současné době moderních technologií je věk, ve kterém se děti seznamují s digitálním světem a technologiemi stále nižší. Jak řešíme jako rodiče kybernetickou bezpečnost vašich dětí?

Z posledních výzkumů firmy Avast (2023) vyplývá, že sedm z deseti českých rodičů dovolí svým dětem samostatně používat internet, nejčastěji v osmi letech (54 %). O tom, jak být v online světě v bezpečí, se však se svými dětmi v tomto věku baví jen necelá polovina (48 %) z nich, a ti ostatní tedy mohou své nezkušené potomky neúmyslně vystavit riziku.  Necelá polovina českých rodičů uvádí, že jejich děti tráví na internetu samostatně v průměru až dvě hodiny denně (47 %). Většina rodičů (86 %) se svými dětmi o jejich online aktivitách komunikuje, i přesto se však 38 % Čechů a Češek obává, že se jejich dítě na internetu setká s nevhodným obsahem. Mezi další nejčastější obavy patří strach, že se dítě spřátelí s někým, kdo se ho pokusí podvést či zmanipulovat (36 %), kyberšikana (33 %) a závislost na internetu či sociálních sítích (33 %). Rodiče se také často trápí představou, že jejich dítě zveřejní obsah, který ho může ovlivnit v pozdějším životě (54 %) nebo bude sdílet informace, které povedou ke krádeži jeho identity (51 %).  Průzkum realizovala společnost Gen™ v období od 4. do 17. července 2023 na vzorku 1024 respondentů z České republiky.

Uvědomme si, že děti přitom patří k nejzranitelnějším skupinám na internetu a je proto dobré s nimi řešit zásady online bezpečnosti co možná nejdříve.

Užitečné odkazy:

Projekt E-Bezpečí, https://www.e-bezpeci.cz/

Jak na internet, https://www.jaknainternet.cz/

Bezpečný internet, Příručka první mobil, https://www.bezpecnyinternet.cz/cs/ke-stazeni/prirucka-prvni-mobil-pro-rodice/

Marián Šlesingr, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví

Zavřít menu