Nastává jedno z nejkrásnějších období v roce a tím jsou Vánoce. Těmto svátkům ovšem předchází shon, nákupní horečka a starosti s výběrem těch správných dárků. Blíží se však také období, na které se těší ještě někdo. Rozzářené oči radostí mají i kapsáři! Přišel jejich čas. …………………………………………………………………………………………………..

Nedáváme jim však také trochu příležitosti sami, neulehčujeme jim jejich „práci“???
V minulosti jsme již opakovaně informovali o množení kapesních krádeží v obchodních domech, navzdory prováděné prevenci (novinové články, rozhlas, varovné relace v obchodních domech) jejich počet opět vzrůstá!!
Znovu  opakovaně  a  důrazně  upozorňujeme: Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí. Využívají nepozornosti lidí a nedbalého zacházení s majetkem a osobními doklady. Samotná krádež bývá bleskově rychlá a předem pečlivě nacvičená. Kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chbějících dokladech či peněžence dozví často až mnohem později a zcela na jiném místě, než ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá obvykle ani potuchy. Jak se tedy chovat, abyste se nestali obětí kapesních zlodějů? Mějte své věci neustále pod kontrolou!
Muži, vše důležité noste v náprsních, popř. uzavíratelných kapsách, nikoli v zadních kapsách u kalhot, ženy, nenechávejte peněženku a jiné cennosti navrchu tašek či kabelek, nenoste své osobní doklady v peněžence, nemějte při sobě větší finanční hotovost, čtyřmístné identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty, v případě krádeže platební karty okamžitě volejte pobočku banky, krádež oznamte a kartu zablokujte, zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu, tašky, batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti nenoste na zádech, kam nevidíte, ženy, noste kabelku pokud možno u těla a využijte různá zapínání a zdrhovadla, uložíte-li zavazadlo v obchodě do nákupního koše, mějte jej stále na očích!!
Nenechávejte v restauracích svá zavazadla a oblečení bez kontroly, ani jdete-li jen k baru či na tolaletu, při ukládání zboží do zavazadlového prostoru vozidla mějte své věci, zavazadla stále na očích!! Někteří kapsáři maskují svou rychlou ruku bundou, kterou mají přes ni hozenou. Stanete-li se svědky kapesní krádeže, neváhejte s pomocí spoluobčanům, například podání svědectví policii ČR. Neusnadňujte kapsářům práci!!!

Vendulka Marečková, Policie ČR, Územní odbor Kutná Hora

.

Zavřít menu