Jako každý rok i letos nás čeká kolem Dušiček řada „nepříjemností.“ Od zlodějů na parkovištích až po sváteční řidiče. První listopadový víkend vyrazí lidé na hřbitovy a použijí k tomu i svá vozidla. Na silnice vyjedou i takový řidiči, kteří jinak nechávají své plechové miláčky stát celoročně v garáži a neznají pravidla bezpečné jízdy. …………………………………………………………

Reakce takových „svátečních“ řidičů jsou obvykle otupené, často neví kam jet, neznají cestu, zapomínají používat blinkry a znenadání odbočí.
Kutnohorští policisté proto apelují: „Řidiči i ostatní, nechejte proto doma agresivitu, spěch, netoleranci a naopak přibalte na cestu ohleduplnost, ostražitost, předvídavost a trpělivost.“
Během dušičkového období se množí také krádeže věcí ze zaparkovaných aut. Nezapomínejte že „Auto není trezor“ a ani zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí. Policisté radí: „ Vždy se ujistěte, že na sedadlech a jiných odkládacích plochách jste nenechali viditelně odložené cenné věci, jako jsou kabelky, kufříky, ale i mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, doklady či peněženky“. Zdánlivě bezcenná věc může pachatele nalákat.
V neposlední řadě přibývá i krádeží přímo na hřbitovech. Zloději se často neštítí krást z hrobů věnce, květiny, svíčky, lampičky a vázy. Lidé by si měli hlídat volně odležené kabelky a tašky. Pokud mají možnost upevnit ozdoby na hrobech, ať tak učiní, znesnadní tak jejich odcizení. Sošky, části náhrobků a náhrobek, kovové okrasné předměty, dveře a mříže vyfotografují, pořídí celkový snímek hrobu, hrobky, zdokumentují všechny rozlišující znaky, značky autora, vady materiálu. Fotografie s popisem uloží na spolehlivé místo pro případné použití.

por. Mgr. Vendulka Marečková

.

Zavřít menu