Od konce roku 2013 do současné doby prošli postupně školením „První pomoci s využitím externího defibrilátoru“ všichni policisté i občanští zaměstnanci z Kutnohorska společně s vedením kutnohorské policie. Na uvedeném projektu se spolu s policií podílejí také městské a obecní úřady. …………………………………………………………………………

Školení probíhalo v dopoledních hodinách v prostorách bývalých kasáren nebo v prostorách zasedací místnosti v budově vedení kutnohorské policie. Proškolení naslouchali zkušenému odborníkovi MUDr. Otomaru Kušičkovi, který je primářem okresního střediska ZZS Kutná Hora a názorně předváděl základy první pomoci s defibrilátorem. Uvedené proškolení se koná každoročně v rámci projektu „Dejte srdci šanci“, jehož cílem je vybavit všechny základní útvary, dopravní policisty přenosnými defibrilátory. Na uvedeném projektu se spolu s policií podílejí také městské a obecní úřady.

Defibrilátor zachraňuje životy
Na Kutnohorsku jsou policisté vybaveni sedmi externími automatickými defibrilátory. Dnes můžeme navíc konstatovat, že se policisté vůbec nebojí tyto přístroje, když je třeba, použít a zachránit tak lidský život. Příkladem toho je výjezd kutnohorských policistů na oznámení pokusu sebevraždy v Kutné Hoře- Karlově. Po osmé hodině ranní hlídka policistů z kutnohorského obvodního oddělení spěchala na místo, kde nalezla muže, který se snažil odejít z tohoto světa odejít. Policisté muže ihned vyprostili a zahájili resuscitaci, při které použili zmíněný defibrilátor. Za jeho podpory prováděli u čtyřiatřicetiletého cizince z EU základní oživující aktivity až do příjezdu rychlé lékařské pomoci. Muž byl poté převezen sanitkou na oddělení ARO do nemocnice. Již samotné vědomí, že je tento přístroj k dispozici, dává policistům jistotu, že mohou učinit opravdu maximum pro záchranu lidského života.

Vendulka Marečková, PIS ÚO PČR Kutná Hora

.

Zavřít menu