Ukrajinky rozdrtily Kypr a připsaly si první výhru v kvalifikaci na mistrovství Evropy

Ukrajinské volejbalistky rozehrály kvalifikaci o mistrovství Evropy 2023 skvěle. V Kutné Hoře, která jim nyní představuje domácí půdu, porazily Kypřanky jasně 3:0 na sety. Od začátku utkání domácí hráčky jasně dominovaly a nepustily soupeřky vůbec do zápasu. Další utkání kvalifikace odehrají Ukrajinky 24. srpna v Budapešti proti výběru Maďarska a 7.9. od 18:00 čeká Ukrajinky ještě zápas ve sportovní hale Klimeška proti Maďarkám.

Ukrajina – Kypr 3:0 (25:17, 25:14, 25:9)

Rozhodčí: Roy BENSIMON (ISR), Veronica Mioara PAPADOPOL (ITA)

Sestavy (od zóny I):

Ukrajina: Milenko, Mazenko, Rykhliuk, Dymar, Dorsman, Velykokon, Niemtseva (Libero)

Ivan PETKOV (UKR), trenér: „Věděli jsme, že budeme hrát proti mladému týmu, který zřejmě nebude na naší úrovni. Ale byl to první oficiální zápas kvalifikace. Byli jsme dobře připraveni, ale ze začátku jsme se trochu báli. Pak už jsme se uklidnili a hráli naši hru. Teď už se zase musíme zkoncentrovat na další zápas.“

Olesia RYKHLIUK (UKR): „Byl to první zápas, asi jsme byly na začátku trochu nervózní. Ale v dalších dvou setech jsme dokázaly hrát velmi dobře. Samozřejmě, že máme na čem pracovat, občas jsme dělaly jednoduché chyby, naše bloky nebyly úplně dobré. Takže doufáme, že další zápas bude ještě lepší.“

Loizos LOIZOU (CYP), trenér: „Byl to náš první zápas v kvalifikaci a po dlouhé době. Ukrajina je skvělý tým, jsou favority naší skupiny. My máme hodně mladý tým, třem hráčkám ještě nebylo ani osmnáct. Máme hodně práce, jak se zlepšovat. Ukrajina má také mnohem více zkušeností s takovýmito zápasy, mají i větší rotaci lavičky. My na sobě budeme pracovat a snad se budeme postupně zlepšovat.“

Ukrajinské hráčky vyhrály úvodní los a vybraly si možnost podávat. Prvních servisů se ujala Milenková a „domácí“ hráčky získaly první dva body. Kypřanky se snažily odporovat, ale získávaly body hlavně z ukrajinských chyb. Těch ale nebylo mnoho, a tak při prvním time-outu v první sadě vedly Ukrajinky už 10:5. Po něm začaly bodovat i Kypřanky, přiblížily se na tří body. Herní rozdíl mezi oběma celky byl ale znatelný. Hráčky ve žlutých dresech opět odskočily do výraznějšího vedení a kráčely za hladkým ziskem prvního setu. Ten také bez větších problémů ovládly 25:17.

Úvod druhé sady byl o poznání vyrovnanější, Kypřanky dokonce vedly 3:2. Pak už ale otěže přebraly „domácí“ hráčky. Ukrajinky získaly 10 bodů, zatímco soupeřkám se v této fázi podařilo bodovat jen jednou. Jasné vedení 12:4 hráčky v modrožlutých dresech s lehkostí navyšovaly. Kyperské volejbalistky jen s těží stačily ukrajinskému tempu hry. Před závěrem druhé sady měly Ukrajinky dokonce dvanácti bodový náskok, 20:8. Kypřanky to ale nevzdaly, pěti body v řadě snížily na sedmi bodový rozdíl a pokusily se ještě druhý set zdramatizovat. To se jim ale příliš nepovedlo, Ukrajinky ovládly i tuto sadu a směřovaly k celkovému vítězství v zápase.

Do třetího setu vlétly Ukrajinky jako uragán, rychle získaly tři body, zastavilo je jen špatné podání Milenkové. To byl ale jediný bod, který modrožluté hráčky svým soupeřkám povolily. Za stavu 6:1 si Kyperský trenér vzal time-out, aby tak přerušil ukrajinskou bodovou smršť. Až po něm dokázaly Kypřanky získat první bod setu svojí zásluhou, a to díky tvrdé smeči Chatzikonstantové. Ukrajinky ale nechtěly připustit žádné komplikace a poměrně jednoduchou hrou drtily soupeřky. Prakticky z každého útoku získávaly bod a když se dostalo jejich vedení už dokonce na dvouciferný rozdíl, byla na trápících se Kypřankách zjevná frustrace. Za stavu 18:6 bylo jasné, že dramatická koncovka se nebude konat ani ve třetí sadě. Ukrajinské volejbalistky ovládly první utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2023 jasně 3:0 na sety.

Střídaly: Rudyk, Danchak

Kypr: Ioannou S., Demetriou, Riala, Dobrasinovic, Chatzikonstanta, Pechlivani, David (libero)

Střídaly: Ioannou E., Karakosta, Christoforou