Ve finále Českého poháru v basketbalu žen se v neděli 26. 1. na Klimešce utkají BK Žabiny Brno a Sokol Hradec Králové
BLK Slavia Praha – Sokol Hradec Králové. Foto: ČBF/Václav Mudra

Sportovní hala Klimeška je o víkendu 25. a 26. ledna dějištěm Final Four Českého poháru v basketbalu žen. Po sobotních semifinálových utkáních se v  neděli o třetí místo od 15 hodin utkají KP Brno a BLK Slavia Praha. Ve finálovém utkání se od 17 hodin střetnou BK Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové.

BRNĚNSKÉ DERBY V KUTNÉ HOŘE PRO ŽABINY

Pohárové Final Four v Kutné Hoře začalo při sobotním odpoledne pěkně zostra. Úvodní střetnutí čtveřice nejlepších týmů letošního Českého poháru totiž obstaralo brněnské derby. Dosud jediné letošní měření sil městských rivalů přineslo na začátku sezony prodloužení.

Předzápasové prognózy slibující nelítostní boj na hřišti i v hledišti nelhaly. Oba týmy měly v hledišti početné tábory fanoušků a chybět nesměl ani tradiční maskot Žabin – Žabák. Tvrdý úvod přinesl několik změn ve vedení. První výraznější náskok si vybudovaly až Žabiny, ale KP uspělo s vytaženou obranou a dokázalo navíc zakončovat i přes fauly soupeřek. To nedovolilo Žabinám odskočit na větší rozdíl. Tříbodové vedení po první čtvrtině jim až trojkou zajistila Stoupalová.

Odchovankyně basketbalového klubu z Javorníku pokračovala ve svém gala střeleckém představení. Díky tomu se poprvé v zápase Žabiny začaly blížit dvoucifernému vedení. Další komplikací pro trenéra Medveckého byl už ve 13. minutě třetí faul ústřední rozehrávačky KP Andělové. Když se k ní přidala i Kopecká, navíc po dvou útočných faulech v řadě, začal mít tým vedený dnes jako domácí problém na perimetru. Za stavu mínus 13 ale hráčky KP zažehnaly poločasový propadák a zlepšenou obranou i aktivitou v ofenzivě se vrátily do hry.

KP neuškodila ani přestávka. Zdálo se, že naopak! Andělová předvedla střeleckou mušku a především defenziva svěřenkyň trenéra Medveckého se zdála neprostupná. Žabiny dlouho ve druhém poločase počítaly jen jediný dvoubodový pokus Stoupalové. Žabinám teklo do bot, ale nevzdaly se. Jakmile se jim začalo dařit střelecky, zlepšila se i obrana.

V boji o každý centimetr palubovky ještě přituhlo. Agresivitu v KP v obraně limitovaly čtvrté osobní chyby pro Andělovou a Kopeckou. Jako výraznější ztráta se na druhé straně jevil čtvrtý faul pro Záplatovou, a tak jí trenér Pruša necelé tři minuty před koncem vrátil do hry. Do koncovky vstupovaly se šestibodovou výhodou hráčky Žabin. KP se trápilo v útoku a pomalu se mu rozplýval finálový sen. Když neproměnila nájezd ani Michaela Stará, bylo o postupujícím rozhodnuto.

KP Brno – BK Žabiny Brno 71:82 (18:21; 40:44; 56:59)
Green 13, Andělová a Remenárová po 12, Stará 11, van Grinsven 10, Kopecká 6, Beránková 5, Dudáčková 2, Potter a Hadačová 0 – Stoupalová 19, Matuzonyté (12 doskoků), Záplatová a Vondráčková po 12, Zohnová 10, Vacková 8, Galíčková 7, Křivánková 2, Adamcová a Šoukalová 0
TH: 25/18 – 25/19
Trojky: 5 – 5
Doskoky: 31 – 54
Zisky: 16 – 5
Ztráty: 15 – 24
Asistence: 9 – 13
Fauly: 26 – 27

Dušan Medvecký (KP Brno): „Důležitý byl doskok. Už jsem to říkal holkám v poločase, kde měly Žabiny třináct útočných doskoků, což je obrovské číslo. Já si myslím, že jsme větší a skákavější než Žabiny, ale soupeřky dneska víc chtěly. Druhou věcí byla naše katastrofální obrana hlavně v prvním poločase. Někdy před měsícem začala vánoční přestávka, odletěly nám Američanky, přidaly se zranění a nemoci a najednou jsme nemohly trénovat. Myslím si, že jsme předvedli výkon na hranici našich možností, na Žabiny to nestačilo. Soupeřky hrály výborně a gratuluji jim k vítězství.“

Viktor Purša (BK Žabiny Brno): „Ztráty byly důležitý faktor, na který jsme se připravovali, abychom je neopakovali z domácího zápase v lize. Tehdy jsme předvedli snad 30 ztracených míčů. Nevyvarovali jsme se jednoduchým ztrátám proti agresivní obraně KP, z kterých pramenilo 26 bodů. V průběhu zápasu jsme vedli až o 13 bodů, ale těžce vybojovaný náskok jsme ztratili a najednou jsme ztráceli devět bodů. To už je takový evergreen naší sezóny, kdy pořád ztrácíme náskoky. Naštěstí jsme se dnes dokázali vrátit a byl to z naší strany i hodně mentální výkon holek. Ztráta toho náskoku byla hrozná škoda, protože holky moc chtěly, bojovaly, ale jsem strašně rád, že jsme to zvládli ještě se vrátit do zápasu. Holky si finále zaslouží. Máme připravené obě varianty přípravy na finále a pokud budeme respektovat pokyny, tak je jedno, s kým budeme hrát.“

 

POHÁROVÉ DÉJA VU: HRADEC PŘEHRÁL SLÁVII

Ve druhém semifinále Final Four ženského Poháru byly jasný favoritem Lvice z Hradce Králové. Ty si v obou dosavadních střetnutích sezony poradily se Slavií bez větších problémů. Navíc do turnaje vstupovaly jako obhájkyně celkového prvenství.

Oba celky se v pohárovém semifinále potkaly i vloni v Karlových Varech. Tehdy Hradec o svém vítězství rozhodl prakticky už v první čtvrtině. Zdálo se, že podobnou taktiku svým svěřenkyním naordinovala trenérka Ptáčková i dnes. Od stavu 4:4 zapsaly Východočešky šňůru 9:0. Slavia měla plné ruce práce pod košem s Petrou Kulichovou. Pod druhým košem se jí snažila konkurovat Keijl, která jen za první čtvrtinu zapsala osm bodů.

Pokud Slavia myslela při ztrátě deseti bodů na možnost vrátit se do zápasu, pak jí Lvice poměrně rychle vyvedly z omylu. Kulichová jen za první poločas prakticky atakovala double-double se sedmi body a stejným počtem doskoků. Střelecké statistiky pak vylepšila v závěrečných chvílích první půle Zavázalová, která trefila a čtvrtou a pátou trojku svého týmu. To Slavia na úspěch z nejdelší vzdálenosti stále čekala.

Patnáctiminutová pauza a velké vedení jako by hradecké basketbalistky ukolébaly. Jejich vlažného vstupu Slavia využila. Mircová a Ćorda protrhly slávistickou střeleckou smůlu. Pražanky ucítily šanci a vrhly do zápasu všechny síly své úzké rotace. Někdy jich bylo až moc. To ve chvíli, kdy lavička Slavie dostala za velké protesty technickou chybu.

Jenže náskok Hradce byl tak obrovský, že snížení pod 20 bodů bylo ze strany Slavie vlastně jen kosmetickým upravením průběžného stavu. Lvice se dostaly zpět do tempa. To slávistické navíc s přibývajícím časem i vinou úzké sestavy mírně opadalo. Oba stratégové na lavičkách tak měli volnou roku v testování sestav na zítřejší boj o medaile. Zatímco Slavia bud chtít na druhý pokus získat bronz, Hradec může stále snít o obhajobě.

BLK Slavia Praha – Sokol Hrade Králové 64:95 (10:21; 23:48; 50:67)
Ćorda 15, Keijl 14, Hošková a Mircová po 8, Biliková 5, Holubová, Bakajsková a Turmel po 4, Savickaite 2 – Zavázalová 20, Klaudová 15, Kulichová 14 bodů a 15 doskoků, Marečková 12, Bura 9, Effangová 8, Šotolová 6, Bolardtová 5, Fišeová 4, Minarovičová 2, Vojtíková 0
TH: 22/17 – 28/21
Trojky: 3 – 8
Doskoky: 43 – 46
Zisky: 6 – 13
Ztráty: 24 – 14
Asistence: 9 – 21
Fauly: 28 – 22

Jozef Rešetár (BLK Slavia Praha): „Chtěli jsme to zvrátit, ale zápas se nám nepovedl. Gratuluji vítězkám. Hradec hrál důrazněji a tvrději v obraně, někdy až nedovoleně, což nás hodně ovlivnilo. I v prvním zápase v Hradci Králové jsme prohrávali o hodně a podařilo se nám to stáhnout v závěru. Dnes se naskytl podobný scénář, ale zdramatizovat zápas se nám nepodařilo. Hráčky jsou připravené na to, aby zvládly dva zápasy ve dvou dnech. Čeká nás těžký soupeř, střetly se tu čtyři týmy, které jsou v tabulce hned za USK a podle toho vypadá i obraz hry.“

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Na zápas z loňského roku jsem vůbec nemyslela. Náš tým je hodně kompaktní a ta týmovost je hodně znát. Rozhodly jsme o výsledku už v prvním poločase a trochu mě mrzí, že to pak byla z naší strany trochu údržba, ale do hlavy se prostě dostane, že je hotovo. Jsem ráda, že ušetříme nějaké síly na zítra, navíc jsou všechny hráčky zdravotně v pohodě. Je skvělé, že šla do hry Simča Fišerová, která má dnes osmnácté narozeniny, navíc už v prvním poločase. Z brněnských týmů si člověk nemůže moc vybírat, nakonec vyšly Žabiny, které hrají velmi dobře i když KP je v tabulce výš. Dnes ale Žabiny ukázaly, že mají lepší momentální formu a bude to hodně vyrovnaný zápas.“

Neděle 26. ledna v Kutné Hoře

KP Brno – BLK Slavia Praha                           15:00               o 3. místo

BK Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové        17:00               finále

tz, foto: ČBF/Václav Mudra

 

Zavřít menu