Takzvané Betlémské světlo přivezou skauti do Kutné Hory 20. prosince vlakem z Brna a budou ho uchovávat až do 23. prosince, aby ho mohli na Palackého náměstí vedle indiánského teepee celé odpoledne rozdávat veřejnosti. Křehký plamínek byl zapálen v samé kolébce vánoc, v izraelském Betlémě, aby mohl být letadlem dopraven do Vídně a odtud do celé Evropy.

.
Do České republiky přivezli Betlémské světlo brněnští skauti z Vídně již 13. prosince. Následující sobotu, 20. 12. 2014, jej budou ve spolupráci se skauty z celé republiky rozvážet po celé naší vlasti, včetně Kutné Hory. 23. prosince bude světlo již tradičně od 14:00 do 18:00 rozdáváno místními skauty veřejnosti na Palackého náměstí v Kutné Hoře. Najdete je u velkého teepee, které zde postaví. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě znamená stát se součástí nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků. Stát se poslem pokoje, přinést toto světlo jako dar lidem ve svém okolí a zapojit se do velké rodiny lidí dobré vůle, to je pro některé lidi dnes velkým vánočním přáním a radostí.
Myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku jako součást charitativní akce. Předávání křehkého plaménku se díky skautským organizacím odtud rozšířilo do dalších zemí, a to nejen po celé Evropě. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem z místa narození Ježíše Krista – Betléma – do rakouského Lince. K nám se Betlémské světlo dostalo hned po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou českých skautů žijících v exilu k nám poprvé připutovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na vídeňském jamboree – mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa – a již na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi. Letošní Betlémské světlo tedy oslaví již 25. výročí.

Klára Procházková

.

Zavřít menu