Eduzměna zřídila Fond pro Kutnohorsko – pomůže dětem i školám řešit domácí výuku v obtížné situaci
Ilustrační snímek: Setkání se zástupci Eduzměny se konalo 15. ledna v hotelu U Kata v K. Hoře, 15. dubna probíhala prezentace nově založeného fondu na podporu domácího vzdělávání v době koronavirové krize online prostřednictvím internetu

Nadační fond Eduzměna, který na Kutnohorsku spustil projekt s cílem zlepšit místní vzdělávání, zřídil Fond pro Kutnohorsko na pomoc dětem, jejich rodičům i školám v případě, že se po zavedení distanční výuky spojené s aktuální koronavirovou krizí dostali do obtížné situace. Počáteční vklad do fondu ve výši 2 milionů korun věnovaly dvě ze zakládajících nadací NF Eduzměna: Nadační fond Avast a Nadace České Spořitelny do něj přispěly jedním milionem korun. Eduzměna na Kutnohorsku pomáhá již nyní – například věnovala počítače s internetovým připojením do ZŠ Kamenná stezka v Kutné Hoře a další brzy dodá i do jiných škol na Kutnohorsku. Vybavení poskytuje ve spolupráci s projektem Učíme online a dobrovolníky z Česko Digital. Zjišťuje také od rodičů, učitelů i ředitelů, co by jim v současné situaci nejvíce pomohlo a reaguje na to – připravila například tipy pro rodiče, jak se k distanční výuce postavit. Propojuje učitele a ředitele škol v regionu, aby mohli sdílet poznatky z praxe a vzájemně si radit. Školám pak pomáhá s nastavením platformy pro online výuku a poskytuje jim metodickou podporu. Informace o nově založeném Fondu pro Kutnohorsko byly součástí online prezentace, která se uskutečnila 15. dubna.

Žádat o příspěvky z fondu mohou mateřské, základní a střední školy, dětské domovy, neziskové organizace působící v oblasti vzdělávání či pracující s ohroženými dětmi a jejich rodinami, MAS Kutnohorsko a zřizovatelé škol v obci s rozšířenou působností (ORP) Kutná Hora. Organizace mohou žádat o příspěvky  do výše 50 000 Kč, které využijí na technologické vybavení žáků, podporu komunikace mezi učiteli a žáky či na zajištění vzdálené výuky pro ohrožené skupiny dětí tak, aby se mohly vzdělávat stejně jako jejich vrstevníci. Lze požadovat i vyšší částku, takové případy je ale třeba konzultovat s koordinátorem výzvy.

„Vizí Eduzměny je zajistit rovné šance ve vzdělávání pro všechny děti bez ohledu na jejich rodinné zázemí. Právě současná krizová situace, kdy jsou žáci při učení odkázáni na pomoc rodičů a moderních technologií, nahrává dalšímu znevýhodnění dětí z ohrožených skupin, jako jsou děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, děti se speciálními vzdělávacími potřebami,  v náhradní rodinné péči či děti cizinců. Právě je chceme z Fondu pro Kutnohorsko podpořit především,“ říká Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna, a dodává: „Z fondu nicméně rádi poskytneme prostředky pro jakékoliv další aktivity, které pomohou nastalou situaci ve vzdělávání řešit a které mají potenciál usnadnit výuku dětí.“

Peníze z fondu tak půjdou například na vybavení pro žáky,  jako jsou notebooky, internetové připojení a jeho instalace, neomezené tarify pro učitele, kteří mnohdy s dětmi a jejich rodinami komunikují ze svých soukromých telefonů, zajištění tlumočníků pro žáky-cizince, terénní podporu pro žáky a jejich rodiny či pomoc při doučování, zajištění učebních pomůcek a poskytnutí konzultací. O podporu lze žádat až do 30. června 2020.

„Rádi bychom podpořili co nejvíce dětí na Kutnohorsku tak, aby byla jejich distanční výuka nejen možná, ale i smysluplná. Současně v této situaci vnímáme příležitost oslovit další potenciální partnery, proto Nadační fond Eduzměna uvítá dary od dalších firem, organizací a filantropů z Kutnohorska,“ říká Kamila Drtilová, regionální manažerka Eduzměny pro Kutnohorsko a zároveň manažerka a koordinátorka MAP Kutnohorsko.

Podrobnější informace o Fondu pro Kutnohorsko včetně odkazu na výzvu a formulář pro podání žádosti naleznete na www.eduzmena.cz/fond-pro-kutnohorsko/.

Nadační fond Eduzměna propojuje zástupce soukromého, neziskového a státního sektoru s cílem společnými silami, know-how a financemi podpořit systémové změny ve vzdělávání dětí v České republice. Nadační fond se soustředí na dlouhodobé a udržitelné přístupy, které mají prokazatelný dopad na zlepšování učení dětí. Nadační fond založily čtyři české nadace (Nadační fond Avast, Nadace České spořitelny, Nadace Karla Janečka a Nadace OSF). K podpoře fondu se připojila Nadace Jablotron, Nadace RSJ a pan Serge Borenstein z Karlín Group, postupně se bude rozšiřovat i o další dárce.

 Prvním projektem NF Eduzměna je realizace pětiletého pilotního programu rozvoje škol na Kutnohorsku. Výstupem z něj bude replikovatelný model regionální podpory vzdělávání, který má napomoci efektivnějšímu fungování škol. Tedy soubor aktivit, nástrojů a opatření, které budou ověřeny praxí, důkladně vyzkoušené a vyhodnocené. Nadační fond Eduzměna jej pak nabídne veřejnému sektoru a jeho ambicí je, aby do roku 2030 došlo k využití modelu podpory vzdělávání na 20 procentech území České republiky. Podle takzvané inovační křivky je to bod zlomu, kdy se inovace trvale uchytí a stává středním proudem. Pro realizaci pilotního projektu se počítá s investicí ve výši 200 milionů Kč. Z této částky zakládající nadace – Nadační fond Avast, Nadace České spořitelny, Nadace Karla Janečka a Nadace OSF –  přislíbily pokrýt 50 % prostředků. 

Odbornými partnery pětiletého projektu podílejícími se na tvorbě obsahu jsou ČOSIV, EDUin, Elixír do škol, JOB – spolek pro inovace, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Step by step a Unie rodičů. Vyhodnocování aktivit a celého projektu má na starosti Schola Empirica. Jde o organizace s bohatými zkušenostmi a dlouhodobým působením v různých oblastech vzdělávacího systému. K nim se nyní přidávají  další odborníci a konzultanti a rovněž zástupci kutnohorského regionu. Ve spolupráci s nimi je projekt Eduzměna připravován na úroveň konkrétních aktivit. Do realizace projektu je nyní zapojeno již přibližně 170 lidí z nejrůznějších oblastí.

Více na www.eduzmena.cz, www.eduzmena.cz/fond-pro-kutnohorsko/

tz, red

Zavřít menu