Kutnohorským senátorem je doktor Bohuslav Procházka

Jdu na to přes srdce bylo v senátních volbách motto doktora Bohuslava Procházky (KDU – ČSL). S 50,62 procenty získaných hlasů se stal pro region, volební obvod 40, historicky prvním senátorem přímo z Kutné Hory. Doktor Bohuslav Procházka je kutnohorský rodák, vystudoval fakultu dětského lékařství a 36 let pracuje jako dětský lékař v privátní ambulanci se specializací na dětskou kardiologii. Jeho životní vášní je také historie, při ortenovském festivalu jsou již tradiční procházky historií města s Bohuslavem Procházkou. Čtyři volební období byl zastupitelem města, mandát obhájil i v letošních komunálních volbách. Po vítězství ve volbách do senátu na post zastupitele rezignoval. Jak sám říká, post senátora by podle něho měl být spíše trochu nadstranický.

Co vás přimělo kandidovat do senátu?

Celý svůj profesní život sleduji zvyšující se výskyt obezity u dětí. Lze předpokládat, že obézní dítě bude mít v 75 % případů problémy s váhou i v dospělosti. Obezita vede k vysokému tlaku krve, zvýšené hladině krevních tuků a následkem toho k problémům se srdcem. Mé studie k této problematice, podložené výsledky vyšetření řady tisíc dětí od 90. let, jsou alarmující. Poslední výzkum prováděný od dubna do července roku 2021, rok po covidu, byl zaměřen na vliv pandemie na obezitu u dětí. Výsledky jsou šokující. Obezita u dětí extrémně narostla a zvlášť u dětí ve věku pěti až sedmi let, u kterých jsme to nepředpokládali. Výsledek výzkumu jsem zaslal na ministerstvo školství a také na ministerstvo zdravotnictví, avšak bez jediné reakce. A tak mě spolupracovníci povzbuzovali, abych kandidoval a situaci začal řešit. V současné době v Kutné Hoře společně s novým starostou města Lukášem Seifertem chystáme projekt, zahájili jsme konkrétní kroky v této problematice. Druhou zásadní věcí, která mě přiměla kandidovat do senátu, je nedostatek dětských lékařů. Upozorňujeme na tento problém minimálně 12 let. Nicméně ten stav se nezlepšuje. Pediatrů ubývá. Rodiče se snaží děti zaregistrovat, ale lékaři mají plné kapacity. Když jsem začínal, měli jsme v ambulanci okolo 800 dětí, teď už jich máme 1 700. Považuji za nutné do této problematiky nějakým způsobem vstoupit a snažit se napravit, co půjde.

V čem je podle vás problém?

Z pozice člena akreditační komise ministerstva zdravotnictví vnímám to, že zájem o dětské lékařství je malý. Dokonce byl zrušen obor pro praktického lékaře a dorost. Druhá věc, která nebyla rozumná, bylo zrušení fakulty dětského lékařství. Tam se totiž dostávali studenti do kontaktu s dětmi během studií a nebyla u nich pak obava z práce s dětmi.

Rodiče vašich pacientů měli strach z toho, že když zvítězíte v senátních volbách, přijdou o vás jako o lékaře. Budete omezovat ordinační hodiny?

Ordinační hodiny nebudu omezovat, jen je budu potřebovat mimo pondělky a pátky trochu časově upravit.

Hovořil jste o nedostatku dětských lékařů. Nejen Kutná Hora se potýká i s kritickým nedostatkem zubních lékařů. Myslíte si, že by bylo možné prosadit v senátu kroky, které by mohly vést k tomu, že lékaři nebudou přednostně získávat akreditace v Praze, kde je lékařů dostatek, ale půjdou pracovat i do menších měst, kde je jich nedostatek?

Samozřejmě je to otázka, která souvisí i s péčí o děti. Vidím to každodenně. Ale uvidím, na kolik budu úspěšný. V každém případě se o to budu snažit. Fascinuje mě, když šéf stomatologické komory v televizi říká, že stomatologů je dost. Ta realita je jiná. Přál bych mu, aby se zkusil se svým dítětem zaregistrovat někde v této části středních Čech.

Který návrh zákona byste vy osobně chtěl předložit, prosadit?

V současné době připravujeme návrh na částečnou změnu zákona č. 48, který se týká očkování. Například očkování proti karcinomu děložního hrdla, které brání velice nepříjemné rakovině, která zabíjí spoustu mladých žen, je pro dívky vázané věkem mezi 13. a 14. rokem. Bylo by dobré, kdyby očkování bylo prodlouženo do 15 let věku. Stejně tak i očkování proti meningokokovým infekcím je vázané mezi 14 a 15 lety. Pokud to stát míní vážně a chce očkování podporovat, měla by u obou vakcín být možnost očkování ve věku od 13 do 15 let. Bylo by také vhodné sjednotit rozdílnou dikci zákona v očkování proti pneumokokům. Senioři mají očkování bez poplatku, děti s doplatkem 400 korun, což mi přijde naprosto nelogické. Zabýváme se i otázkou dalšího vzdělávání lékařů, kterých je nedostatek a je potřeba je co nejdříve dostat do praxe. Je to otázka podpory akreditovaných míst. Akreditační komise, které jsem členem, rozdává rezidenční místa, které stát podporuje. Je to však komplikované, zdlouhavé. Když poukážu na tyto problémy, je mi sděleno, že zákon hovoří jasně. Rád bych se podílel na změně tohoto zákona, aby se systém zjednodušil. Současný systém lékaře omezuje a zpomaluje vstup do vzdělávání a tím pádem i vstup do praxe.

Jednou z priorit, které jste uvedl v senátní kampani, je budovat u dětí a dorůstající generace pocit národní hrdosti a odpovědnosti ke své vlasti. Jak myslíte, že toho lze docílit?

Základ by měl být vždy v rodině, je to samozřejmě úkol i pro školy. My jsme národně hrdí, jen když vyhrajeme Nagano nebo mistrovství světa, ale měli bychom více poukazovat na další vynikající věci z naší historie, na osobnosti. Tu hrdost, která pramení z díla středověkých mistrů, například Petra Parléře, Santiniho, přes naše české sklo z 19. století, které bylo celosvětově uznávané, a tak dále. Například Kutná Hora je jedinečná svým vývojem. Máme tu architektonické skvosty, které přijíždějí obdivovat lidé z celého světa.

Kde se s vámi mohou občané setkat?

Uvědomuji si, že nejsem zvolen jen za Kutnou Horu, i když na mém zvolení do senátu měla lví podíl. Během kampaně jsem navštívil města, vesnice a vesničky. Plánujeme pravidelné výjezdy po regionu, který je obrovský a krásný, a to od Polabí až po Vysočinu. V Kutné Hoře budu mít v brzké době senátorskou kancelář v blízkosti kostela Na Náměti. O jejím otevření budeme veřejnost včas informovat.

Monika Pravdová

 

Zdroj foto: archiv BP

 

Zavřít menu