Od září 2022 nebude možné využívat kotle 1. a 2. emisní třídy

Odbor životního prostředí upozorňuje občany, že podle zákona 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, nebudou moci od 1. 9. 2022 provozovat kotle na tuhá paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW, které nebudou splňovat nejméně 3. emisní třídu dle normy ČSN 303-5. Důvodem je ochrana životního prostředí. Za využívání nevyhovujících kotlů hrozí pokuty.

To znamená, že kotle 1. a 2. emisní třídy budou muset být nahrazeny kotli s vyšší emisní třídou, jinak provozovateli po 1. 9. 2022 hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Hlavním cílem výměny kotlů je zlepšení kvality ovzduší ve městech a obcích. Při výměně kotlů mohou občané využít aktuálních dotací z Operačního programu Životního prostředí nebo z programu Nová zelená úsporám. Zákon o ochraně ovzduší ukládá provozovatelům kotlů povinnost provádět pravidelně nejméně jednou za tři roky prostřednictvím odborně způsobilé osoby kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, a na vyžádání předkládat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení kontroly. V případě nedodržení této povinnosti je sankce do výše 20 tisíc korun. Příslušné orgány ochrany ovzduší budou v rámci své kontrolní činnosti identifikovat domácnosti provozující kotle 1. a 2. emisní třídy a prověřovat, zda provozovatelé kotlů dodržují povinnost provedení pravidelné kontroly technického stavu a provozu kotlů na pevná paliva jedenkrát za tři roky.

Vytápění dřevní hmotou

U kotlů na dřevo je třeba věnovat velkou pozornost spalování dostatečné suchého dřeva (o vlhkosti do 20 %). Spalování nedostatečně suchého dřeva je porušením pokynů výrobce kotle a současně i porušením povinností dané zákonem o ochraně ovzduší. Suché dřevo má oproti vlhkému výrazně vyšší výhřevnost (až o 80 %) a vyšší spalné teplo, proto je jeho spalování energeticky výhodnější. Dva roky vyschlé dřevo má průměrnou hodnotu vlhkosti 20 %, spalování takto suchého dřeva doporučuje většina výrobců kotlů určených pro použití v domácnostech. Odborně způsobilé osoby, technik pověřený kontrolou kotle nebo kominík mohou poskytovat obyvatelům informace o používání paliva, o vhodném způsobu uskladnění paliva a správné péči o kotel, která zajistí maximální životnost kotle a úsporu energie. Životnost kotle se snižuje např. spalováním odpadu nebo při provozu bez předepsané akumulační nádoby.

Lada Truhlářová, Odbor životního prostředí MěÚ Kutná Hora

Zavřít menu