Křest knihy Příběh Dagmar Lieblové se uskutečnil v neděli 16. března v kutnohorském hotelu U Kata. Autor Marek Lauermann zpracoval vzpomínky a osudy kutnohorské rodačky, která jako mladé děvče prošla terezínským ghettem i nacistickými koncentračními tábory.  ………………………………………………………

PhDr. Dagmar Lieblová, rozená Fantlová, vyrůstala do třinácti  let v České ulici v Kutné Hoře. Její otec byl známý a oblíbený kutnohorský lékař Julius Fantl. V roce 1942 byla celá rodina deportována do terezínského ghetta, odtud pak jejich cesta pokračovala do Osvětimi – Birkenau, kde byla rodina umístěna do tzv. rodinného tábora. Po jedné ze selekcí byla Dagmar Lieblová přemístěna do Hamburku a následně do koncentračního tábora Bergen – Belsen, kde se dožila osvobození britskými vojáky v dubnu 1945. Takové štěstí ale neměli její rodiče a sestra Rita, kteří zahynuli v plynové komoře.
V průběhu léta 45 se Dagmar Lieblová vrátila do Čech, nejprve do Prahy, posléze do Kutné Hory. Po absolvování tamního gymnázia vystudovala na Karlově univerzitě český a německý jazyk. Poté, mimo jiné, přednášela na katedře překladatelství a tlumočnictví a v roce 1993 se stala spoluzakladatelkou Terezínské iniciativy, které nyní předsedá. Tolik ve stručnosti její příběh.
Jak sama říká, na myšlenku zpracovat její vzpomínky ji přivedly vlastní děti.
„Nerada píšu, a tak jsem přivítala nápad Marka, že knihu napíše za mě. Já pouze dohlížela na to, aby se  ve vzpomínkách uvedlo vše pravdivě  a to se myslím stoprocentně povedlo,“ připomněla při nedělním setkání Dagmar Lieblová.
Všichni, kdo se této malé slavnosti zúčastnili, si uvědomili, s jakou výjimečnou ženou mají čest se potkat. Ženou, která se navzdory krutému osudu, snažila po celý svůj život pravdivě informovat o hrůzách holocaustu. Při svých přednáškách a besedách se zaměřuje převážně na mladé lidi.
„Myslím si, že pokud se mladí lidé budou zajímat o historii a budou nám naslouchat, tak si z našich zážitků vezmou ponaučení. A nebudou pak naslouchat a věřit těm, kteří říkají, že holokaust vlastně ani nebyl a všechno je vymyšlené,“ říká Dagmar Lieblová. V současnosti působí jako předsedkyně Terezínské iniciativy, v roce 2013 byla jmenována čestnou občankou města Kutná Hora. Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv obdržela Řád T. G. Masaryka.

Dana Vepřková
.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

.

Zavřít menu