První akce spolku Ze stejný planety se odehrála v Kutné Hoře

Ze stejný planety je trefný název pro nově vzniklý spolek, jehož hlavním účelem je pomoc dětem s poruchou autistického spektra a jinými neurovývojovými poruchami začlenit se do běžného života

„Cílem je ukázat lidem, že vzájemná spolupráce se prostě vyplatí,“ říká Gabriela Průšová, předsedkyně tohoto spolku. „Já nechci, aby to bylo situováno jen vyloženě pro děti, které mají tento problém, ale abychom se potkávali všichni navzájem a navzájem se od sebe učili. Cílem je osvěta a podpora speciální pedagogiky, protože vidím, že Středočeský kraj v tomto směru trochu pokulhává. Je tady samozřejmě analýza, která by měla vylepšit chod života rodin s dětmi, kde se tento problém vyskytuje.“

Spolek je založen sice jen krátce, ale nadační fond má působení již z minulého roku. Lidem se to zalíbilo a začali se objevovat i sponzoři. Proto se Gabriela Průšová rozhodla udělat z fondu spolek. Jak dlouho tento spolek existuje a kolik má členů?

„Spolek oficiálně vznikl asi před měsícem a půl. Členky jsou zatím tři. K sobě mám ještě dvě holčiny, jsou to opět lidé, kteří mají k rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra blízko a mají mnoho osobních zkušeností. Nechci ale, aby to vyznělo, že toto je nějaký můj spolek. To vůbec ne. Přála bych si, aby to byl spolek nás všech. To ale samozřejmě záleží na dalších rodičích, zda se budou chtít s námi potkávat a něco prožít,“  odpověděla Gabriela Průšová na mou otázku.

První akce spolku Ze stejné planety se konala 22.6. na hřišti TJ Viktoria Sedlec. Účastníci si mohli užít pohodovou a přátelskou atmosféru, doplněnou programem pro děti, občerstvením a charitativním turnajem v kopané, do kterého se zapojili místní dobrovolníci. Celé setkání trvalo od devíti hodin dopoledne a lidé se mohli bavit až do čtyř hodin odpoledne, kdy akce končila.

Skákací hrad, zábavná fotobuňka, pilates pro děti, střílení na terče a mnoho dalších aktivit, kterých se mohly děti zúčastnit. Program byl určen i pro děti s hendikepem, což dalo příležitost zapojení se všem a ukázalo, že i přes odlišnosti skutečně všichni ze stejné planety jsme.

„Co je dnes hendikep a co je zdraví? Každý jsme nějaký originál. Ten problém tu však je a my se k němu musíme postavit čelem.“

A jak je tomu s plány do budoucna? Můžeme se těšit a podobné akce?

„Ráda bych, máme domluveny různé další akce. Například půlden vyžití a zábavy v Herolendu, plánujeme odborné semináře pro rodiče. Ráda bych představila Aplikovanou Behaviorální Analýzu, což je speciální vědní obor, který dětem velmi pomáhá, a to mluvím z vlastní zkušenosti. Na vlastním synovi vidím velké pokroky. Je to velmi náročné, když se však vydrží, výsledky jsou úžasné.“

Josef Stanislav Treml

Zavřít menu