Ke zvýšení bezpečnosti především chodců má přispět úsekový měřič rychlosti, který je v Novodvorské ulici v Kutné Hoře – Malíně v provozu obousměrně od konce minulého roku. V prosinci 2018 odhalil 1 554 a v lednu 821 překročení povolené rychlosti, ve dvou případech rychlost ve sledovaném úseku přesáhla i rychlost 90 km/h. Podle slov Jaromíra Ďoubala, vedoucího odboru dopravy a silničního hospodářství MěÚ Kutná Hora, je předpoklad, že se počet přestupků v letních měsících zdvojnásobí, což potvrzují i statistiky z jiných měst. Stane-li se tak, bude muset být odbor posílen o další pracovní sílu. Záměr umístit v úseku informační značky upozorňující motoristy na měření rychlosti čili značky, které zákon neukládá, vyvolal rozdílné názory a diskuze i v nejužším vedení města. Zatímco oba místostarostové jsou pro instalaci značek, starosta zastává názor dopravní komise značky neinstalovat. „Rada města se přiklonila k názoru většiny členů dopravní komise, že umístění dopravních značek upozorňující na úsekové měření rychlosti má v praxi bohužel spíše kontraproduktivní účinek, řidiči totiž po skončení měřeného úseku vždy sešlápnou plyn,“ vysvětlil Dobroslav Vepřek z technického oddělení MěÚ Kutná Hora s tím, že počet přestupků klesá, což se v jiných městech většinou podaří až za několik měsíců. Osadní výbor Malín se podle slov jeho předsedkyně Denisy Kleinové k instalaci dopravního značení nevyjadřoval. Spolu s dopravní komisí však řeší možnost umístění jednoho přechodu pro chodce v části před malínským nadjezdem.
Zařízení, za jehož pronájem město platí měsíčně kolem 45 tisíc korun bez DPH, vypočítává průměrnou rychlost vozidla v daném úseku. Je-li rychlost překročena, po odečtení technické tolerance měřidla jsou data automaticky odesílána na služebnu městské policie. „Strážník, který obsluhuje software, snímky vyhodnotí. Vyřazována jsou vozidla složek záchranného integrovaného systému, která překročila rychlost při jízdě k zásahu,“ řekl Václav Mareček, ředitel Městské policie Kutná Hora. Data jsou poté odesílána ke zpracování na odbor dopravy oddělení dopravně správních agend, který zasílá provozovatelům předmětných vozidel výzvy k zaplacení určené částky.
„Sankce jsou stanoveny rovnoměrně s ohledem k výši překročené rychlosti,“ vysvětlila Kateřina Gygalová, vedoucí oddělení dopravně správních agend, a dodala, že nejčastější sankcí za uplynulé dva měsíce byly částky 300 a 400 korun, což je částka odpovídající rychlosti 58 až 60 km/h. Řidiči za překročení rychlosti do výše 69 km/h hrozí pokuta až do výše 1 000 korun, od 70 do 89 km/h až 2 500 korun.
„Pokud provozovatelé dostanou výzvu k zaplacení určené částky, jsou povinni dle zákona uhradit danou částku nejpozději do 15 kalendářních dní od převzetí předmětné výzvy, a to připsáním na účet Městského úřadu Kutná Hora,“ upozornil Jaromír Ďoubal s tím, že přijde-li částka na účet města jen o jeden den později, musí být podle zákona vrácena a věc spadá do správního řízení, kde jsou sankce vyšší. Dlužnou částku pokuty ze správního řízení může město vymáhat způsobem obvyklým, tedy i exekucí. Z celkového počtu oznámených překročených rychlostí za první dva měsíce provozu radaru spadlo do správního řízení kutnohorského správního orgánu odboru dopravy již celkem 227 přestupků (což jsou výzvy nedoručené, příp. nezaplacené, včetně cizinců atd.) a ve správním řízení hrozí provozovatelům vozidla sankce až do 2 500 korun, v některých případech zvýšena i o náklady řízení ve výši 1 000 korun, a případně zjištěnému nebo provozovatelem uvedenému řidiči vozidla navíc i bodový postih odpovídající opět výši překročené rychlosti, tzn. 2 a 3 trestné body.
M. Pravdová