Zasedání valné hromady dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO se konalo v pátek 26. dubna v Kutné Hoře. Na programu bylo také schválení závěrečného účtu za uplynulý rok, rozpočtu na letošní rok a rozpočtového výhledu do roku 2017.
.
České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Sdružení chce býti skupinou hájící zájmy „unescových měst“, důležitá je však také oblast společné propagace, i cíl osvětový a vzdělávací. Dvanáct českých UNESCO památek je svým složením pestrých a rozmanitých. Značkou UNESCO se může pyšnit pět měst s dochovaným historickým jádrem. Kromě Kutné Hory je to hlavní město Praha, Český Krumlov, Telč a dochovaná židovská čtvrť v Třebíči. České baroko reprezentuje Sloup Nejsvětější trojice v Olomouci, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a zámek se zahradou v Kroměříži. Dále jsou na seznamu renesanční arkádový zámek v Litomyšli, unikátní Lednicko-valtický areál, ves Holašovice se zachovalou architekturou selského baroka z 19. století a funkcionalistická vila Tugendhat v Brně.
Tradiční „jarní“ valná hromada svazku obcí projednala a následně schválila účetní závěrku za rok 2013 a závěrečný účet za rok 2013. Pozornost budila zejména výroční zpráva, která má dvě stě šedesát dva stran. Obsahuje kompletní přehled aktivit sdružení – od výstav a veletrhů cestovního ruchu přes prezentaci v médiích, tiskové zprávy, monitoring návštěvnosti měst UNESCO dle zbytkových dat z mobilních telefonů, analýzu návštěvnosti webových stránek, podané projekty a v neposlední řadě také veškeré účetní výkazy a údaje o hospodaření. Závěrečný účet musí být do konce června předložen zastupitelstvům všech členských měst. Valná hromada poté schválila rozpočet na rok 2014 a rozpočtový výhled do roku 2017. Starostové obcí a měst, která mají na svém území památky UNESCO, měli možnost obdivovat Kutnou Horu i z výšky, protože jednání se uskutečnilo v Havířské boudě na Kaňku.
(tz)
.
Nebyly nalezeny žádné obrázky
.