Přemýšlel jsem, co tak pěkného nabídnout ke čtení či prohlížení na víkend a jak už to tak občas bývá, nic jsem nevymyslel. A jak už to tak občas bývá, pomohla nakonec zoufajícímu si redaktorovi náhoda. Náhoda, která na sebe vzala podobu paní Lenky Šuchmanové. ……………………………….

Paní Šuchmanová totiž právě dnes věnovala městskému archívu soubor fotografií Františka Krátkého z let 1902 – 3 vytištěný nákladem Obce Kutnohorské roku 1903 v místní tiskárně Karla Šolce. Soubor je doprovázen texty Antonína Josefa Zavadila (*1844 +1925). Kromě toho, že soubor slaví letos sto desáté kulatiny, je zajímavý i osobou fotografa. Rodák ze Sadské František Krátký patřil, spolu s Rudolfem Brunerem-Dvořákem, v období Rakousko – Uherska k tvůrcům skutečně evropským. Jeho dílo podrobně zkoumal a popsal historik fotografie Pavel Scheufler, který je také autorem Krátkého monografie. Takže kdo má zájem, může si kliknout ZDE a pustit se do čtení.

Textová příloha k fotografiím bude možná přímo v galerii nečitelná, doporučuji si reprodukci textu otevřít ve zvláštním okně a zvětšit na původní velikost. A nakonec ještě jednou vřelé poděkování paní Lence Šuchmanové, které se postarala o krásné zpestření pátečního podvečera nejen mně, ale jistě i mnohým z čtenářů webové stránky Kutnohorských listů.

Jan Šmok

.

[nggallery id=129]

.

.

Zavřít menu