Kamenné výšivky Nové Kachovky na textilu. To je název nové výstavy ve Spolkovém domě, která byla zahájena vernisáží 22. února. Pořádá ji město Kutná Hora k připomínce již dva roky trvající ruské agrese na Ukrajině. Představuje díla ukrajinské umělkyně Táni Bolharové, která pro zachování kulturního dědictví Ukrajiny přenesla zdobené typické ornamenty dnes již válkou zničených domů v Nové Kachovce na gobelíny a textilní panely. Výstava Kamenné výšivky Nové Kachovky na textilu potrvá ve Spolkovém domě do 24. března a její součástí je doprovodný program.
Vernisáž výstavy se 22. února konala za účasti autorky Táni Bolharové, starosty města Lukáše Seiferta, chargé d´affaires Velvyslanectví Ukrajiny v ČR Vitalije Usateho, a dalších vzácných hostů. O hudební zážitek při vernisáži se postaraly Svitlana Špička (banduro a pianino), Nikola Luňáková (zpěv), Viola Dlouhá (kytara).
Starosta Lukáš Seifert připomenul předcházející výstavu ve Spolkovém domě, věnovanou Janu Palachovi a 55. výročí od jeho smrti. Ten se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil. „K útokům ruských vojsk na chersonskou oblast a novou Kachovku došlo 24. února 2022,“ konstatoval starosta. V Kutné Hoře našlo úkryt před válkou okolo 1100 lidí z Ukrajiny.
Výstava Kamenná výšivka Nové Kachovky na textilu je podle slov Vitalije Usateho unikátní výtvarný projekt, který hraje důležitou roli v zachování kulturního dědictví Ukrajiny. „Ruská válka proti Ukrajině je zaměřená na zničení ukrajinské kultury, předmětů kulturního dědictví, literatury, jazyka. Jsme svědky toho, jak nepřítel nemilosrdně ničí ukrajinská muzea,“ řekl a doplnil, že je vděčný za to, že autorka svým dílem šíří ukrajinskou kulturu do světa. „Výšivky jsou symbolem krásy a národní identity ukrajinského lidu,“ dodal a poděkoval všem za podporu a solidaritu s Ukrajinou.
Autorka výstavy Táňa Bolharová promluvila o svém životě, o své rodině. Před ruskou agresí musela uprchnout hned dvakrát. Nejprve z okupovaného Krymu, kde žila až do roku 2014 se svými rodiči a synem. Vystřídali několik míst, až se v roce 2016 usadili v Chersonu. „Tam jsem si o dva roky později otevřela keramické studio, kde jsem pořádala keramické kurzy pro děti a také pro děti s autismem. S rodiči jsem byla v telefonickém kontaktu, zemřeli v roce 2020,“ řekla Táňa Bolharová. Když začala v únoru 2022 válka, oblast, kde našla svůj nový domov, se stal terčem prvních útoků ruských vojsk. Chersonská oblast a Nová Kachovka jsou blízko Krymu. Se synem uprchla do Sofie v Bulharsku v době, kdy byl Cherson již okupován. „Ocitla jsem se v Sofii bez své keramické hlíny, tvůrčí proces je pro můj život velice důležitý. A tak jsem si našla na internetu techniku vyšívání, začala se ji učit a naučila,“ popsala cestu, které ji přivedla k této výtvarné technice. „Chtěla jsem alespoň něčím přispět k tomu, abych pověděla o své zemi. Většina z těch domů dnes již neexistuje. Proto jsem se snažila uchovat jejich krásu právě na těchto vyšívaných plátnech,“ dodala výtvarnice.
Dagmar Ostřanská, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu, která překládala slova autorky z ukrajinštiny, pozvala veřejnost na doprovodný program k výstavě. Více na webu města Kutné Hory, webu Kutnohorských listů.
pra
DOPROVODNÝ PROGRAM:
5. 3. | 10:00 – 17:00 hod.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ CENTRA NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ
Hornická 642, Kutná Hora
Představení služeb centra, kvízy a hry pro děti, kreativní dílny, tradiční ukrajinské občerstvení, neformální besedy se spolupracovníky z Ukrajiny.
7. 3. | 17:00 hod.
TVÁŘÍ V TVÁŘ: Žijí mezi námi
Spolkový dům
Beseda s lidmi, kteří k nám utekli před válkou na Ukrajině a řada z nich se během dvou let stala nejen našimi sousedy, ale často i přáteli. Jak se jim u nás žije? Besedy se zúčastní pedagožka z univerzity v Chersonu, konzervatoristka z Doněcka, lidé z Mariupolu a další hosté. O své zkušenosti z letního kempu pro mládež v Zakarpatí se podělí studenti z Kutné Hory.
19. 3. | 10:00 – 17:00 hod.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ CENTRA NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ
Hornická 642, Kutná Hora
Představení služeb centra, kvízy a hry pro děti, kreativní dílny, tradiční ukrajinské občerstvení, neformální besedy se spolupracovníky z Ukrajiny.
21. 3. | 17:00 hod.
NEZÁVISLÍ DOBROVOLNÍCI Z KUTNOHORSKA: přímá pomoc válkou zasažené Ukrajině
Spolkový dům
Beseda o projektu ambUAlance – Sanitka pro Ukrajinu a dalších plánech na podporu Ukrajiny.
Výstava Kamenné výšivky Nové Kachovky na textilu potrvá ve Spolkovém domě do 24. března.
Psali jsme: